באופן חריג: בג"ץ התיר לרבנות לייצג עצמה בנפרד מהמדינה בעתירה בעניין הכשרות

ההחלטה התקבלה לאחר שהיועמ"ש וינשטיין קיבל חלקית את טענות בעלי עסקים שעתרו נגד הרבנות, בשל פסילתה את תעודת הכשרות הפרטית שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בצעד חריג מאפשר בג"ץ לרבנות הראשית לייצג את עצמה בנפרד מהפרקליטות, בעתירה שהוגשה נגדה על מדיניות האכיפה שהיא נוקטת בעניין כשרות. ההחלטה התקבלה לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הביע עמדה המקבלת חלקית את טענות בעלי עסקים שעתרו נגד הרבנות. בשל כך נקלע וינשטיין לעימות עם הרבנים הראשיים. השופטים נתנו את זכות ההתגוננות לרבנים באמצעות היועץ המשפטי לרבנות הראשית.

ההחלטה התקבלה בדיון שהתקיים היום (רביעי) בעתירה שהגישו מסעדה ובית קפה בירושלים, לאפשר להם להציג שלט עם המלה "כשר", למרות חוק איסור הונאה בכשרות, שאוסר זאת לפי הפרשנות המקובלת. שני בתי העסק נתונים להשגחה של ארגון כשרות אורתודוקסי פרטי, ובתעודה שהצטיידו בה לא נכתבה המלה "כשר". פקחים מטעם הרבנות קנסו את שני בתי העסק, בצד עסקים נוספים בירושלים שהציגו תעודה דומה.

בשבוע שעבר כתבה עו"ד נטע אורן, בשמו של היועץ ויינשטיין, מכתב שבו הוא מביע עמדת ביניים: הרבנות אינה מוסמכת להעניש עסקים המציגים תעודה אלטרנטיבית, שכן כל עוד לא מופיעה בה המלה "כשר", הדבר עולה בקנה אחד עם לשון החוק. העותרים, באמצעות המרכז הרפורמי לדת ומדינה, אינם מסתפקים בכך. הרבנות מצדה טוענת כי היועץ המשפטי חרג מסמכותו. לטענתה, הצגת תעודת השגחה, גם אם לא נכתבת בה המלה כשר על הטיותיה, גורמת להטעיית הציבור שומר הכשרות.

בית קפה בעל תעודת כשרות פרטית בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

היועץ המשפטי טען כי לאור מכתבו אין לדון עוד בעתירה, ולפיכך לא הגיש תגובה רשמית מטעם המדינה. אבל השופטים אליקים רובינשטיין, נועם סולברג ואורי שוהם ביקרו את עמדתו. הם עימתו את עו"ד אורן עם דיווחים בתקשורת, שבהם למדו לראשונה כי יש מחלוקת בין היועץ המשפטי לממשלה ובין הרב הראשי דוד לאו. "ההתנהלות בעניין זה כולו אינה מקובלת עלינו, שכן היה מקום לעדכננו ביוזמת המדינה על אתר לעניין המחלוקת עם הרבנות הראשית", נכתב בהחלטתם.

השופטים דחו את בקשת הרבנות לקבל ייעוץ חיצוני מפרקליט פרטי, וקבעו כי מי שייצג את אותה בעתירה יהיה היועץ המשפטי לרבנות, עו"ד הראל גולדברג, שיעמוד נוכח עמיתיו לפרקליטות ויביע עמדה המנוגדת לזו של היועץ המשפטי לממשלה.

"הואיל והעותרים עומדים על עתירתם והואיל ומדובר בנושא הנוגע מהותית לרבנות הראשית, גם אם סמכות האכיפה כמובן בידי היועץ המשפטי, החלטנו לדחות את הדיון לישיבה נוספת, שבה לא נאפשר ייצוג פרטי של הרבנות הראשית; אולם יינתן ליועץ המשפטי של הרבנות הראשית להשמיע דברים כדי שתנוח דעתנו כי נשמעה עמדתה במלואה", כתבו השופטים. דיון נוסף בעתירה יתקיים בחודשיים הקרובים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ