המייל הסודי, המסר בוואטסאפ: כתב האישום חושף איך פעלה השיטה בפרשת רונאל פישר

כתב האישום שהוגשו נגד פישר, רות דוד וערן מלכה הוא מהחמורים שהוגשו בשנים האחרונות בתחום השחיתות הציבורית. פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר נאשמת בשיבוש מהלכי משפט ובקבלת נכסים שהושגו בפשע. מלכה ופישר נאשמים בלקיחת שוחד ומרמה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

המחלקה לחקירות שוטרים הגישה היום (חמישי) כתב אישום מסועף וחמור בפרשת רונאל פישר. כתב האישום, מהחמורים שהוגשו בשנים האחרונות בתחום השחיתות הציבורית, נפרש על פני 29 עמודים וכולל כמה דמויות מרכזיות: קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, המואשם שהעביר מידע מחקירות רגישות תמורת כסף לדמות המרכזית בפרשה, עורך הדין רונאל פישר. על פי כתב האישום, פישר השתמש במידע מול חשודים ולקוחות פוטנציאליים כדי לשבש חקירות תמורת בצע כסף. פישר ומלכה מואשמים בלקיחת שוחד ובעבירות מרמה במספר רב של מקרים. 

לפישר סייעה אחת הדמויות הבכירות במערכת אכיפת החוק, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, שהיתה שותפה במשרדו של פישר לאחר שפרשה מתפקידה. דוד מואשמת שידעה על היחסים המושחתים בין פישר למלכה והשתתפה במזימות כדי להקשות על חוקרי המשטרה לדעת על כך. דוד מואשמת בשיבוש הליכי משפט בשתי פרשיות, ובעבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע. אל אלה, מצטרפים בכתב האישום החשודים עצמם - אלה שמואשמים ששילמו לפישר עבור המידע או כדי שיסדר עבורם הקלות בחשדות. לקוחות אלה כוללים את יאיר ביטון, בעל השליטה בחברת הבנייה ב. יאיר; הקבלנים אביב ויוסף נחמיאס; ושי ברס, לשעבר מנכ"ל חברת "נתיבי ישראל".

מח"ש הגישה בקשה לעצור את הנאשמים מלכה ופישר עד תום ההליכים המשפטיים נגדם. בינתיים אישר השופט להאריך את מעצרם בחמישה ימים עד לדיון נוסף בעניין. במהלך הדיון תקף פישר את המדינה ואמר כי "מה ש[היא] עושה לי זה רצח". כתב האישום הוגש לאחר שאושר על ידי פרקליט המדינה. 

רות דוד בבית משפט השלום בירושלים, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

העדה המרכזית נגד מלכה ופישר היא עדת המדינה ע', מזכירתו האישית של פישר, שסיפרה על שיטת הפעולה: סוכם כי מלכה יעביר לפישר מידע מסווג לחקירות רגישות במשטרה דרכה. לפי כתב האישום מלכה, קצין חקירות בדרגת רב פקד ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, שהיא חלק מיחידת להב 433, העביר מידע רגיש לפישר "תמורת בצע כסף". מלכה העביר את המידע לכתובת אי מייל שפתח בשם "אלפוניו-7". כשמידע היה מועבר היה שולח מלכה לע' הודעת וואטסאפ: "כנסי ל-7". ע' היתה מדפיסה את החומרים מתיבת האלפוניו 7 ומעבירה אותם לפישר או מניחה אותם עבורו במגירה ייעודית לכך במשרדו. חלק מהמידע הרגיש היה מועבר לפישר גם בפגישות ובהתכתבויות ישירות ביניהם. פישר, על פי כתב האישום, היה מרשים את לקוחותיו הפוטנציאלים במידע הרגיש שכלל פרטים מוכנים על החקירה ודורש מהם כסף עבור סיוע לסגירת התיק, בנוסף לשכר הטרחה. את הכסף חלק עם מלכה, לאחר שסכום כסף מסוים הופרש לע'.

המידע שהעביר מלכה לפישר כלל מידע מודיעיני, נוסחים של שאלות מתוך חקירות עתידיות, התראות לגבי מעצרים צפויים, התראות לגבי מועדי "פרוץ"  (המועד הסודי המתוכנן בו הופכת חקירה מסמויה לגלויה), וחומרי חקירה נוספים. פישר היה סוחר במידע מול לקוחות פוטנציאליים, תוך שהוא מציג בפניהם מצג לפיו הוא יכול לסייע להם ולהשפיע על החקירה באמצעות קשריו עם גורמים מתוך המשטרה תמורת כסף. לפי בקשת המעצר, מלכה מודה בעיקר העבירות המיוחסות לו ולפישר, וישנן ראיות כמו הודעות וואטסאפ ונתוני תקשורת המחזקות את האישומים.

כתב האישום מתאר פעולות רבות של שיבוש הליכי חקירה מצד מלכה ופישר. רוב הפרשיות לא היו מתגלות אלמלא הצליחו חוקרי מח"ש לפרוץ את טלפון האייפון של פישר. מלכה עצמו השליך את הפלאפון שלו בחוף הים בסמוך לטירת הכרמל, יומיים לאחר שפישר נעצר לראשונה ביולי 2014. הוא רכש לעצמו מכשיר חדש בעוספיה וכשעוכב לחקירה מסר לחוקרי מח"ש את המכשיר החדש והנקי מראיות מפלילות. בכך הוא נאשם בהשמדת ראיה. פישר ו-ע' סירבו לתת למח"ש את קוד הגישה למכשירים, והחקירה הייתה קרובה למבוי סתום.

באחד האישומים, המכונה "פרשת הפגישה הלילית", מתואר כיצד פישר, רות דוד וע' נפגשו לפני כשבועיים בביתו של פישר, לאחר שמשרד עורכי דינה של ע' עודכן "ככל הנראה עקב תקלה" כי הטלפון הנייד של פישר נפרץ לבסוף. השלושה נפגשו על מנת לתכנן כיצד לפעול.

במהלך הפגישה, כך לפי כתב האישום, ייעצה דוד ל-ע' כיצד להתנהל בעת חקירתה ואמרה לה ש"הקו שלך הוא להיכנס לחדר החקירות ולהתמוטט". על כן טענו חוקרי מח"ש כי התעלפותה של דוד בהארכת מעצרה ביום שישי שעבר מבוימת. דוד אמרה לה כי עליה להמשיך שלא לשתף פעולה עם חוקרי המשטרה והוסיפה כי אם אכן הצליחו לחדור את מכשירי הסלולר,עונשו של פישר יהיה גדול וחמור יותר ממה שהיה נדמה. דוד אף הזהירה בשיחה טלפונית את מלכה שלא להגיע לפגישה הלילית מחשש שיש עליו מעקבים והאזנות. 

אחת הפרשות המרכזיות המופיעות בכתב האישום היא פרשת יאיר ביטון. במהלך שנת 2012 התנהלה ביחידה הארצית לחקירות פשעים חמורים בינלאומיים (היאחב"ל), חקירה סמויה בענין הקשר בין יצחק אברג'יל לבין חברת "ב. יאיר" בשליטתו של ביטון. פישר שימש כסנגורו של ביטון, והוא ודוד שותפתו היו מצויים איתו בקשרי חברות, כפי שמתואר בכתב האישום.

לפי כתב האישום, מלכה, שהצטרף לצוות החקירה של הפרשה, העביר לפישר מידע על שאלות שאמורות להיות מוטחות בפניו של ביטון בשלב החקירה הגלויה, ופישר ודוד השתמשו בשאלות אלה בתדרוך של ביטון לקראת החקירה נגדו. במארס 2014 נסעו פישר ודוד לבודפשט לפגוש את ביטון ושיתפו אותו במידע. דוד ופישר סיכמו כי בשהותם בחו"ל דוד תחזיק ברשותה את המעטפה שמכילה את החומרים המסווגים הנוגעים לביטון, בשל היותה "בלדר בטוח". מלכה סיפק להם מרחוק הבהרות והסברים לגבי החומרים. כששבו לארץ, ע' התבקשה להחביא את המעטפה בביתה.

צוות חוקרי המשטרה תכנן לעצור את ביטון ב-7 במאי 2014. מלכה התריע על התאריך שנקבע וכתב ל-ע': "יש למצוא בעיה בלב ולאשפז כי ברביעי בבוקר הוא מקבל דפיקות בדלת". ואכן, באותו תאריך התאשפז ביטון בבית החולים "הדסה עין כרם" ובכך סוכל מעצרו. בהמשך עדכן מלכה כי המעצר נדחה ל-20 לחודש. ביטון חיכה לחוקרי המשטרה בביתו של פישר.

מלכה גם דיווח לפישר על כך שיש כוונה לחקור את קובי כחלון, יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים ואחיו של שר האוצר משה כחלון, במסגרת חקירת חשדות לשימוש במסמכים מזויפים במטרה לקבל היתר בניה בנכס של מקרקעי ישראל. פישר ביקש מביטון ליצור קשר עם כחלון דרך מכר משותף בשם עמוס ברוך. ביטון אמר לכחלון כי שמע שהוא עתיד להיחקר יומיים לאחר מכן, והמליץ לו על עורך דין או על עורכת דין בעלת ותק של 30 שנה בפרקליטות, אשר יוכלו לייצג אותו משפטית ו"להוציא אותו מזה". ביטון ציין כי בתמורה יצטרך לשלם עשרות אלפי דולרים, אך כחלון סירב. בספטמבר 2012, כשזומן כחלון לחקירה, הוא דיווח על ההצעה החשודה שקיבל למי שחקר אותו - מלכה. מלכה אמר לו כי ההצעה נשמעת לו כהפניה לגיטימית לייעוץ משפטי.

השיטה הופעלה גם במקרה של שי ברס, שהמשטרה בדקה תשלום חריג ששילם בתפקידו כמנכ"ל מע"צ לקבלנים. פישר פנה אליו והציע לו כי ייצג אותו ויוכל לעזור במחיקת חשדות נגדו בתמורה לכסף, על אף שבאותה עת כלל לא התנהלה נגד ברס חקירה. ברס שילם לפישר על כך 77 אלף יורו במזומן, ובהמשך דאג לשכור את שירותיו כיועץ משפטי ב"ריטיינר" במע"צ. סך הכל קיבל פישר ממע"צ שכר טרחה בהיקף של 730 אלף שקל.

שיטת עבודה דומה נחשפה בפרשת הקבלנים האחים נחמיאס, שנגדם התנהלה חקירה סמויה ברשות המסים, בחשד להפצה וקיזוז של חשבוניות פיקטיביות - אלא שהם לא היו לקוחות של פישר.  על פי כתב האישום, מלכה ופישר דנו ביניהם כיצד יוכל לגייס אותם כלקוחות. כמה ימים לאחר אותה שיחה, הגיעו האחים למשרדו של פישר והוא סיפר להם כי הם אמורים להיעצר במסגרת אותה פרשה וייעץ להם לעזוב את הארץ. תמורת המידע שילמו האחים לפישר סכום של 50 אלף דולר. 10 אחוז ממנו הופרשו ל-ע' והיתרה חולקה בין לפישר ומלכה. פישר היה אמור לקבל 50 אלף דולר נוספים מהאחים, לאחר שהבטיח להם כי ידאג שלא יקפיאו להם את חשבונות הבנק במסגרת החקירה, על אף שידע ממלכה כי אין לגורמי החקירה כל כוונה לעשות כן. 

את השיחות בענין החקירה האמורה ניהלו מלכה, פישר ו-ע' באמצעות אפליקציית השיחות "וויבר", לאחר שהעריכו כי היא איננה ניתנת לניטור ולמעקב באמצעות האזנות. כדי לסייע לאחד האחים, התקשר מלכה לממונה על החקירות במע"מ, ארמונד כהן, והסביר לו כי ישנו קושי לכלוא את יוסף נחמיאס בשל היותו טעון הגנה והמלצתו התקבלה. בהמשך הדליף מלכה את טיוטת כתב האישום המסתמנת נגד האחים, מה שאפשר לפישר לייחס לעצמו הישגים על כך שפרטים מסוימים אינם מופיעים בכתב האישום, על אף שלא הייתה לו כל השפעה עליהם. עבור כך דרש פישר מהאחים סכום של 200 אלף דולר. האחים העבירו סכום של 600 אלף שקלים והשלושה התחלקו בהם. מלכה, שחשש שלא יוכל להסביר את מקור הכספים, ביקש מפישר להחזיק אותם עבורו. 

פרשה נוספת המתוארת בכתב האישום היא פרשת אלון חסן. מלכה טיפל בפרשה, חקר את חסן בעצמו ושאל אותו שאלות שפישר הזהיר שיישאלו. חסן הוא זה שפנה למחלקה לחקירות שוטרים והביא להפללתו של פישר, שנתפס לאחר שתועד אוסף 150 אלף דולר שחסן העביר לו. 

מלכה העביר לפישר מידע גם על כך שעופר נמרודי צפוי להיחקר ומסר לו מסמכים רגישים בעניין, אך פישר לא יצר קשר עם נמרודי, בין היתר לאחר שמלכה הבהיר לו כי נמרודי צפוי להיחקר כעד ולא באזהרה. 

בקשת מעצרם של פישר ומלכה עד תום ההליכים נוסחה בלשון חריפה ובוטה נגד הנאשמים ודיברה על הצורך שיישארו מאחורי סורג ובריח בזמן ניהול המשפט נגדם, נכתב כי "ערן מלכה - קצין משטרה מושחת  לכאורה – שבגד בכל ערכי השירות המשטרתי - ועתיר ניסיון בחקירות  פליליות, ורונאל פישר - עורך דין וחסר מעצורים, העידו לכאורה על עצמם במעשיהם, שוב ושוב, עובר לחקירה ובמהלכה, כי הם חסרי גבולות, נטולי מורא ועכבות מוסריות, כאשר מעמדם וכישוריהם משמשים בידם לכאורה כקרדום לחפור בו, לקידום מאווייהם וצרכיהם העברייניים. מעשי השניים מעידים כי בכוחם לפעול במיומנות רבה מתחת למסכי הרדאר של רשות האכיפה".

מבחינת מח"ש, הסתיימה חקירת דוד שהתמקדה רק בחשדות סביב פועלה בשנה האחרונה. בתום פגישה שנערכה היום בין אנשי הפרקליטות למח"ש הוחלט כי יוקם צוות מיוחד שיבדוק גם את תפקודה של דוד בעת שהיתה פרקליטת מחוז תל אביב, בשנים 2002-2010. המשטרה תקיים בדיקה ראשונית של הפניות בנוגע למעשיה בפרקליטות, ואז תגובש החלטה בנושא. בין התיקים שייבדקו יהיה גם עניינו של איש רשות המסים לשעבר שוקי משעול שהעיד כי פישר הציע לו לשלם לו כסף בתמורה לעזרה מדוד. בתקופתה כפרקליטת מחוז נסגר גם תיק החקירה נגד מזכ"ל הסתדרות המורים יוסי וסרמן, שיוצג על ידי פישר. התיק נגדו נסגר מחוסר אשמה. במשטרה סברו שיש להמתין עם כתב האישום נגד דוד, וזאת כדי למנוע ממנה לקבל את חומרי החקירה לפני  שיוחלט אם להמשיך בחקירה גם לגבי השנים שבהן שימשה כפרקליטת מחוז.

מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, הודיע שלשום כי חקירת פרשת פישר תועבר ממח"ש לידי חוקרי יחידת ההונאה להב 433. המהלך נובע מהסתעפות הפרשה והחשדות סביב דוד, עוד בתקופת כהונתה כפרליטת המחוז, והחשד למעורבות אנשי עסקים ומשפט נוספים. במח"ש ימשיכו לחקור את מעורבות השוטרים ואילו חוקרי להב 433 יתמקדו בחשדות בדוד. 

לדברי בכירים במשטרה, מדובר בחקירה שלמרות שהתחילה בעקבות החשדות נגד רפ"ק בדימוס ערן מלכה, זאת פרשה שיצאה מגבולות הגזרה של מח"ש. לדברי הבכירים, "הפרשה לא בנויה לממדים של מח"ש". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ