המשטרה: פוענחו רציחות וניסיונות התנקשות בראשי ארגוני פשע

בין היתר נעצרו יצחק אברג'יל, בחשד שתכנן את ניסיון ההתנקשות בזאב רוזנשטיין ב-2003 בו נהרגו שלושה חפים מפשע, ואבי רוחן. מספר האירועים שפוענחו עשוי להעיד שעבריין בכיר גויס כעד מדינה

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ

המשטרה עצרה לאחרונה ראשי ארגוני פשע בולטים שמזוהים עם ארגונו של יצחק אברג'יל, ראש ארגון הפשע הגדול בארץ, בחשד לעבירות רצח, ניסיונות רצח וייבוא וסחר בסמים. בין העצורים אבי רוחן ואברג'יל עצמו, המרצה עונש מאסר. השניים חשודים ברצח שלושה עוברי אורח בניסיון התנקשות כושל בעבריין זאב רוזנשטיין ב-2003. גם מאיר אברג'יל, אחיו של יצחק אברג'יל, נעצר בחשד למעורבות במקרה. הפרשה, המכונה במשטרה "פרשה 512", צפויה לשפוך אור על חלק מהאירועים הפליליים הגדולים שהתרחשו בשנים האחרונות. בין המקרים שפוענחו לפי המשטרה: שני ניסיונות התנקשות בעבריין זאב רוזנשטיין בתל אביב ב-2003, בהם נהרגו שלושה עוברי אורח ורצח העבריין מיכה בן הרוש ב-2005 שהוגדר נעדר עד היום.

מספר האירועים שפוענחו והדמויות שנעצרו מעידות על האפשרות שבמשטרת ישראל גייסו מקור מודיעיני איכותי, ייתכן אפילו שעד מדינה אחד או יותר שהיו בעלי מעמד בארגון הפשיעה. במהלך היום (שלישי) יובאו עשרות עצורים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון. חלק מהעצורים בפרשה כבר מרצים עונש מאסר בבתי כלא בגין עבירות קודמות, אחרים נעצרו אתמול. במשטרה אמרו כי צפויים מעצרים נוספים בחו"ל.

מעצרו של יצחק אברג'יל הוארך ב-15 ימים. אברג'יל חשוד שפעמיים קשר קשר לרצוח את זאב רוזנשטיין ב-2003. עוד חשוד אברג'יל בניהול ארגון פשיעה ובביצוע עסקאות סמים באירופה ובארה"ב. סנגורו טען בבית המשפט כי אברג'יל כבר נחקר בגין שני החשדות האחרונים. נציג המשטרה אמר בדיון כי "מדובר בתיק שמתנהל זמן רב, תיק חוצה גבולות ואנחנו רק בתחילת החקירה". השופטת, איטה נחמן, אמרה כי "קיים יותר מאשר חשד סביר לעבירות המיוחסות לו".

מעצרו של ראש ארגון הפשע בשרון, אבי רוחן, הוארך ב-15 ימים, מעצרו של מוטי חסין החשוד ברצח, ניסיון רצח ועבירות נוספות  הוארך ב-13 ימים וכך גם מעצרו של מאיר אברג'יל החשוד ברצח ובניסיון רצח רוזנשטיין. המשטרה טוענת שהוא חשוד מרכזי בפרשה. אברג'יל האח חשוד גם בהלבנת הון ואחזקת אמצעי לחימה. בית המשפט האריך גם את מעצרם של כמה מן החשודים במעורבות בניסיונות ההתנקשות, בהם אברהם גולדנברג, שמעון כהן, הרצל ציון ובנו ארז ציון. כמו כן הוארך מעצרם של לילך דודו, אילן בן שטרית, רז עצמן, חנוך עצמון ושלום ראובן. אלה חשודים בסחר בסמים ובחברות בארגון פשע.

בניסיון ההתנקשות ברוזנשטיין ברחוב יהודה הלוי בתל אביב בדצמבר 2003 נהרגו שלושה עוברי אורח: רחמים צרויה, משה מזרחי ונפתלי מגד. האירוע הוגדר כ"פיגוע פלילי" הראשון בישראל והביא לשינוי בלחימה בפשיעה, להקמת להב 433 והרשות להגנת עדים. חצי שנה לפני לכן היה ניסיון התנקשות נוסף ברוזנשטיין, שבוצע לכאורה, כאמור, בידי ארגונו של אברג'יל. בניסיון ההתנקשות זה, שהיה בכניסה למשרדי סוכנות נסיעות באזור גני התערוכה בתל אביב, נפצעו רוזנשטיין, שני מאבטחיו וחברו.

יצחק אברג'יל בבית המשפט, היוםצילום: מוטי קמחי

אברג'יל נעצר בישראל באוגוסט 2008 יחד עם אחיו מאיר בעקבות בקשת הסגרה אמריקאית, בגין מעורבותם ברצח סוחר הסמים הישראלי סמי אטיאס. הוא הורשע לבסוף בסחר בסמים, בהלבנת הון ובסחיטה ונידון ל-10 שנות מאסר. בשנה שעברה שב לישראל והוא מרצה את יתרת עונשו בארץ. הוא אמור להשתחרר בעוד כשנתיים.

רוזנשטייןצילום: מיכל פתאל

מקרה נוסף שהצליחה המשטרה לפענח הוא היעלמותו של מיכה בן הרוש, עבריין שהוגדר כנעדר מאז 2005 וכעת יש ראיות לכך שהוא נרצח בידי אנשי ארגון הפשע של יצחק אברג'יל. מדובר בחקירה משותפת ליחידה המרכזית במחוז תל אביב, שאחראית על פיענוח הרצח ולניסיונות הרצח, וליאחב"ל שאחראית על נושא הייבוא והסחר בסמים. היחידה המרכזית של מחוז מרכז פועלת גם היא בנוגע לכמה מקרי רצח שהתרחשו בתחומה ועדיין אסורים בפרסום.

רוב העצורים הם בכירים מאוד במפת הפשיעה הישראלית, שהחלו את פעילותם בארגונו של אברג'יל ובשלב מאוחר יותר הקימו ארגונים עצמאיים. כמה מהעצורים פעלו בשנות ה-90 ובשנים האחרונות פינו את מקומם לצעירים מהם. עם זאת, הם מעורבים במקרים חמורים שפוענחו במהלך חקירת הפרשה. 

הפרשה עשויה להוביל בין השאר גם לפענוח רצח שהיה בעשור שעבר וזכה להבלטה רבה בתקשורת. במשך שנים ידעה המשטרה כי הרצח, שהסעיר במיוחד את אנשי מערכת המשפט, בוצע על ידי ארגון פשיעה - לאו דווקא זה של אברג'יל - אולם קשה היה להפוך את המידע המודיעיני שנאסף במקרה זה לראיות. כעת, קיימת אפשרות שהתיק יפוענח אולם בשלב זה לא מדובר בראיות חזקות כפי שיש על ניסיונות ההתנקשות בזאב רוזנשטיין.

במקביל, 25 חשודים יובאו להארכת מעצר גם בחשד לייבוא וסחר בסמים. אלה היו חלק מרשת בינלאומית של ישראלים שפעלה בין השנים 2006-2003 וביצעה עסקאות סמים במדינות רבות בעולם. גם במקרה זה ישנן כמה דמויות בכירות. מדובר בפרשה שמתנהלת במשטרה כבר יותר משמונה שנים, וההתקדמות הגדולה שלה היתה לפני כשנתיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ