פרשה 512: נעצר חשוד במעורבות ברצח האסיר יוני אלזם, שעמד להעיד נגד אברג'יל

אלזם, לשעבר בכיר בארגונו של אברג'יל, הורעל בכלא ערב מתן העדות נגד הארגון ב-2005, והיה מקורב לעד המדינה שהביא לגל המעצרים הנוכחי. במקביל, עוכב לחקירה ראש ארגון פשיעה נוסף

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

במשטרה סבורים שפיענחו את רצח יוני אלזם, אסיר שהפך לעד תביעה נגד ארגונו של יצחק אברג'יל. אתמול (רביעי) נעצר חשוד במעורבות ברצח אלזם, בכיר לשעבר בארגונו של אברג'יל, שהורעל בציאניד בעת שהיה מצוי תחת השגחה כבדה בכלא בשנת 2005. במקביל, המשטרה עיכבה הבוקר לחקירה 16 חשודים, בהם ראש ארגון פשיעה נוסף, בגין חשד לביצוע שורת עבירות שפרטיהן אסורים כרגע בפרסום. 

אלזם היה מקורב מאוד לעד המדינה הנוכחי בפרשת 512. במשך שנים ידעו במשטרה שהמניע לרצח היה הניסיון למנוע את עדותו, אך כעת עד המדינה בפרשה החדשה חשף מידע נוסף על נסיבות מותו. היום בשעות הבוקר תביא המשטרה את החשוד, אסיר לשעבר, להארכת מעצרו בבית משפט השלום בתל אביב.

במארס 2003 הורשע אלזם ברצח ראש ארגון הפשיעה חנניה אוחנה, שפעל יחד עם העבריין זאב רוזנשטיין נגד ארגונו של אברג'יל. לאחר שהחל לרצות את עונשו, סיפר למדובב משטרתי על כך שהעבריין שמעון זריהן, המקורב לאברג'יל, הוא העומד מאחורי הרצח. בעקבות דבריו, גויס על ידי המשטרה כעד תביעה.

יוני אלזםצילום: מוטי קמחי

לאחר שהבינו אנשיו של אברג'יל כי אלזם מוכן להעיד נגד בכירים בארגון העומדים מאחורי החיסול, החלו לפעול לחיסולו. ערב עדותו הצליחו להרעיל אותו בכלא בציאניד, שעות ספורות לפני שהיה אמור להעיד. 

הרצח העיד על יכולתם של ארגוני הפשיעה להגיע לכל אדם שהם מבקשים לחסל, בכל מקום. המדינה שילמה למשפחתו של אלזם פיצויים בסך 2 מיליון שקלים, בהסכם פשרה שנועד למנוע תביעת רשלנות נגד המשטרה ושב"ס. ב-2009 זיכה בית המשפט העליון את אלזם מרצח אוחנה. השופטים קבעו ברוב דעות כי מעורבות המדובבים המשטרתיים בתיק היתה חריפה, ולכן יש לפסול את הודאותו.

בתחילת השבוע פורסם כי המשטרה עצרה לאחרונה ראשי ארגוני פשע בולטים שמזוהים עם ארגונו של יצחק אברג'יל, ראש ארגון הפשע הגדול בארץ, בחשד לעבירות רצח, ניסיונות רצח וייבוא וסחר בסמים. בין העצורים אבי רוחן, אחיו של אברג'יל, מאיר, ואברג'יל עצמו, המרצה עונש מאסר. במשטרה העריכו כי הפרשה צפויה להתרחב עוד ותכלול לפחות שלושה עדי מדינה.

יצחק אברג'יל בבית המשפט, השבועצילום: מוטי קמחי

עד כה הוארך מעצרם של 45 חשודים בפרשה, המכונה במשטרה "פרשה 512". הפרשה צפויה לשפוך אור על חלק מהאירועים הפליליים הגדולים שהתרחשו בשנים האחרונות. בין המקרים שפוענחו לפי המשטרה: שני ניסיונות התנקשות בעבריין זאב רוזנשטיין בתל אביב ב-2003, בהם נהרגו שלושה עוברי אורח ורצח העבריין מיכה בן הרוש ב-2005 שהוגדר נעדר עד היום.

כתוצאה מהתפתחות הפרשה, סבורה המשטרה שפוענח גם מקרה הרצח של העבריין דורון סרוסי, שאירע באפריל 2004 בנתניה. אתמול נעצרו שלושה חשודים נוספים, בהם דרור חכמון וכפיר כהן החשודים בקשירת קשר לפשע וברצח של סרוסי, שהיה מזוהה עם העבריין ריקו שירזי. עצור נוסף חשוד בחברות בארגון פשיעה, הלבנת הון וסחר בסמים. המעצרים בוצעו בעקבות שיתוף הפעולה של עד מדינה, שחזר לאחרונה לישראל ממקום המסתור בו שהה, ולאחר כמה ימים הוחזר לחו"ל תחת אבטחה כבדה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ