תייר בריטי ישב שבוע במעצר, כי לא היה מי שיחתום ערבות לשחרורו

האיש, בן 37, הואשם בכך שזרק על אביו שלט טלוויזיה ופגע בראשו. האב לא נזקק לטיפול, אבל הגיש תלונה. סנגורו: הוא הודה באשמה רק כדי להשתחרר מהמעצר

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

אזרח בריטי, שהוגש נגדו בישראל כתב אישום על חבלה, היה עצור במשך כשבוע בשל דרישה לערבות צד שלישי לשחרורו — תנאי שהוא לא יכול לעמוד בו. התייר, בן 37, בא לפני כמה שבועות לארץ לבקר את אביו המתגורר בבאר שבע. בוויכוח שפרץ ביניהם הוא זרק על אביו שלט טלוויזיה ופגע בראשו. האב, שלא נזקק לטיפול רפואי, התלונן במשטרה ובנו נעצר.

אתמול החליט התייר להודות באישומים נגדו, לאחר כשבוע מעצר, אף שהכחיש אותם קודם לכן בבית משפט. לדברי עורך דינו, מוחמד רחאל, הוא עשה זאת רק כדי להשתחרר ממעצר. בית המשפט הרשיע אותו וגזר עליו שלושה חודשי מאסר על תנאי. הוא יעזוב את הארץ בתוך 48 שעות.

ביום שני השבוע הגישה המשטרה כתב אישום נגד תייר על "תקיפה סתם". לא הוגשה בקשה למעצר עד תום ההליכים, אלא דרישה לתשלום ערבות צד שלישי לצורך שחרורו. "מדובר בתייר שאין לו מכרים או משפחה נוספת בארץ (מלבד אח שאינו מצוי עמו בקשר), אין אדם שיוכל להיות ערב, התנאי היחיד שהציבו לשחרורו", אמר ל"הארץ" תאמר אסדי, עורך דינו מטעם הסנגוריה הציבורית. "הצענו חלופה לערבות — שהוא יבוא לתחנת המשטרה מדי יום ויחתום — אבל זה לא התקבל. למרות שכולם רוצים לשחרר אותו, כבר עברנו שישה דיונים ושלושה ערעורים. יש כאן בזבוז משאבים והתנהלות ממושכת, על תקיפה מהרף הנמוך ביותר. זו התנהלות מוזרה, הוא לא אמור לשבת יום אחד בכלא. חבל שמתעקשים על זה. יש אופציות מציאותיות יותר להתמודד עם זה", אמר עורך הדין.

המשטרה טוענת שהתנאים נקבעו בין היתר כדי לשמור על שלום האב. לדברי גורם משטרתי, "בית המשפט קבע כי כנגד חירותו של החשוד עומד הצורך להבטיח את שלומו של האב המבוגר, ולכן קבע כי אין לשחררו ללא כל תנאי. ערר שהגישה ההגנה נדחה ובית המשפט המחוזי קבע שנשקפת מהחשוד סכנה ממשית, לצד חשש להימלטות מהדין. כן הורה בית המשפט המחוזי לאפשר לחשוד ליצור קשר עם אחיו לחתימת ערבות צד ג', אבל בהמשך על פי הצהרת סנגורו של החשוד, האח סירב לחתום על ערבות".

מחומר החקירה עולה כי כאשר באו השוטרים לבית האב לרישום התלונה, הם ציינו כי לא נגרמה לו כל חבלה. "אם היה מדובר באזרח ישראלי, זה היה מסתיים ללא הרשעה", אמר אסדי. "אין לו עבר פלילי, אבל הוא ישב שבוע בבית מעצר".

נגד התייר יש אישום נוסף על איומים, ולפיו אמר לאביו "אני אגמור אותך", אבל לדברי עורך הדין זה איום מלפני ארבעה חודשים, בביקור קודם בארץ.

מהמשטרה נמסר שלשום בתגובה: "בהמלצת בית המשפט המחוזי הסכימו הצדדים שיוגש כתב אישום נגד החשוד, לטובת בירור ההליך המשפטי. החשוד הודה באיומים על אביו ובית המשפט הטיל עליו, בהסדר טיעון, מאסר מותנה והתחייבות להימנע מעבירה דומה. מיד עם שחרורו הוא ילווה על ידי השוטרים לבית אביו, לאריזת מטלטליו, ויעזוב מיידית את הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ