ראש המועצה האזורית שומרון חתם על הסכם עד מדינה והשעה עצמו מתפקידו

בתמורה לחתימה על ההסכם בפרשת השחיתות שהתגלתה בישראל ביתנו, כתב האישום נגד גרשון מסיקה צפוי לכלול אישומים מופחתים מאלו שיוחסו לו במקור

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ראש המועצה האזורית גרשון מסיקה חתם אתמול (רביעי) על הסכם עד מדינה בפרשת השחיתות שהתגלתה במפלגת ישראל ביתנו וישעה את עצמו מראשות המועצה. בהסכם נקבע כי מסיקה מתחייב להשעות את עצמו, בתמורה להגשת כתב אישום עם אישומים מופחתים. ככל הנראה, בשל ההסכם ונסיבות אישיות נוספות שלא ניתן לפרט עליהן, המדינה לא תבקש עבורו מאסר. אתמול שלח מסיקה מכתב לעובדי המועצה בו הודיע על השעייתו. יחליף אותו יוסי דגן, ממלא מקומו.

מסיקה נבחר לתפקידו בשנת 2007. ב-2012, בהיעדר מתמודדים, המשיך לקדנציה שניה. בשל תפקידו היה יו"ר החברה לפיתוח השומרון (החל"פ), חברת בת של המועצה שהיתה מצוייה בגרעונות גדולים. במסגרת חקירת השחיתות בישראל ביתנו, התברר כי מסיקה קיבל הבטחה מסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום למחוק את חובות החל"פ בתמורה להעברת כסף למקורביה.

המשטרה החזיקה בראיות מוצקות נגד מסיקה מכיוון שמנכ"ל החברה בעבר, חיים בן שושן, ניהל כרטסת נפרדת עם כל כספי השוחד ששולמו. מסיקה טען שלא לקח כסף לכיסו וכל מה שעשה היה להציל את החל"פ על 120 עובדיו.

בהקלטות שפורסמו בחדשות 10 בינואר האחרון, נשמע בן שושן מגדיר את שיטת העברת הכספים מקירשנבאום כפלילית וטוען כי בידיו חומר שיכול לשלוח את מסיקה לכלא. לפי הפרסום, השיחות שנחשפו בהקלטות התקיימו ביוני 2013. באותה תקופה הזמין מסיקה דו"ח חמור נגד בן שושן, שחייב אותו לפרוש מתפקידו.

לדברי בן שושן, החוב של החל"פ היה בגין 70 מיליון שקלים שקיבלה החברה ממשרד השיכון עבור בנייה, אולם היתה אמורה להחזיר אותו מהמכירות. "פאינה העבירה שלושה מיליון שקלים למחיקה של הלוואות", אומר בן שושן. "היא העבירה כספים קואליציוניים לאוצר ואלה מחקו שלושה וחצי מיליון... גרשון מוציא מכתב: תעבירו מיליון וחצי שקל לפלוני אלמוני, אלמוני פלוני, ומעבירים בחשבוניות לאנשים של פאינה כסף, בחשבוניות, בהנחיה של גרשון". לדבריו, העברות הכספים נעשות בחוזים פיקטיביים: "על זה שהם לא עשו כלום מקבלים כסף".

ראש המועצה האזורית גרשון מסיקה בבית משפט בראשל"צ, בדצמברצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ