אהרן ברק: דמוקרטיה שפוגעת בזכויות אדם אינה דמוקרטיה

נשיא ביהמ"ש העליון לשעבר אמר ל"ידיעות אחרונות" כי הוא "מכבד" את שרת המשפטים, אך הביע דאגה מהכנסת: "כל ח"כ שפתאום יש לו רוב יכול להפוך הכל"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, אמר כי הוא מכבד את שרת המשפטים החדשה, איילת שקד, אך הביע דאגה נוכח נסיונות לחקיקת בזק של חברי כנסת, וממה שהגדיר כ"גרעין הדמוקרטי השברירי" במדינת ישראל. 

בראיון שהתפרסם הבוקר (שישי) ב"ידיעות אחרונות", אמר ברק על מינויה של שקד כי הוא "מכבד כל שר משפטים חדש. אשמח מאוד להיפגש עם איילת שקד, לשבת איתה, לתת לה כל עצה שתרצה לשמוע ממני". לדבריו, "תמיד חשבתי שביקורת על בית המשפט היא טובה וראויה, אבל היא צריכה להיות עניינית".

ברק, בן 79, התייחס גם לחשש לאופיה הדמוקרטי של מדינת ישראל. "חשוב לזכור שדמוקרטיה אינה רק שלטון הרוב. דמוקרטיה שפוגעת בזכויות אדם היא בעיניי לא דמוקרטיה. אחרי הכל, גם המפלגה הנאצית נבחרה על ידי רוב דמוקרטי". לדבריו, "שלטון החוק זה לא רק השלטת חוק. שלטון החוק משמעותו השלטת חוק שבמהותו מקיים איזושהי מוסריות פנימית. בגרמניה של תחילת שנות ה-30, בית המשפט העליון לא יכול היה לפסול חוקים. אני מאמין באמונה שלמה, שאם היו אז לגרמניה בית משפט חזק וביקורת שיפוטית, אפשר היה למנוע את היטלר".

כאשר נשאל ברק אם לשיטתו יש לשמור על בית המשפט העליון כדי למנוע בישראל מצב דומה, השיב "לא, אני לא אומר את זה. אני אומר רק שקיומו של בית משפט עליון, ששומר על זכויות הפרט והמיעוט, הוא אחד ממרכיבי הזהות שלנו כדמוקרטיה חוקתית נצחית. בכל העניין הזה, של שלטון הרוב, צריך לנהוג בזהירות. אם 51 אחוז מחברי הכנסת ישללו את הזכויות של 49 האחוז הנותרים, זה יהיה דמוקרטי? ברור שלא".

ברק אף נקב בראיון בשלוש תופעות ההופכות את "הגרעין הדמוקרטי לשברירי": השורשים הדמוקרטיים הלא עמוקים, המצב הביטחוני והיעדר תרבות שלטונית. לדבריו, "הרעיון 'לא ראוי' לא קיים אצלנו. חברי כנסת שאין להם תרבות שלטונית תמיד דורשים איפוק וריסון רק מבית המשפט.  ואני חושב שבית המשפט שלנו הוא מאופק ומרוסן לעילא ולעילא. אבל צריך להיות גם איפוק וריסון של הכנסת והממשלה, ואין כזה. הם אומרים: 'יש לי את הכוח, אני עושה'".

נשיא העליון לשעבר הוסיף כי "כל הבעיה היא שהמבנה החוקתי שלנו הוא מבנה רעוע, פגום ושברירי מאוד, וכל גחמה של חבר כנסת זה או אחר, שפתאום יש לו איזשהו רוב מקרי בכנסת, יכולה להפוך הכול. לכן אני אומר תמיד שצריך לשאוף למבנה חוקתי ממוסד בצורה ראויה. ראוי לחוקק את חוק יסוד: החקיקה, שיקבע את הסמכויות של הרשויות השונות. בינתיים, כל רוח שעה חולפת יכולה לגרום לזעזועים חוקתיים. אני מקווה שזה לא מה שיקרה עכשיו".

ברק ציין כי הוא סומך על ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין זה. "אני מכיר את העמדות של נתניהו מההתבטאויות שלו. בהשבעת השופטים האחרונה, למשל, הוא אמר, 'אני אגן על בית המשפט'. אני מאמין לו. הוא מכיר היטב את התרבות האמריקאית, שאומרת שבמעמד בית המשפט אסור לגעת". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ