יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

ראש אגף התנועה במשטרה, ניצב ירון בארי, מסר היום (שישי) עדות פתוחה במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש), כחלק מפרשת רונאל פישר. גם רעייתו של בארי מסרה היום עדות. השניים זומנו להעיד בעקבות מידע שהגיע לידי מח"ש, ולפיו כספים מעו"ד פישר ומלקוחותיו הועברו לעמותה שרעייתו של בארי היא אחת ממנהליה. במח"ש הדגישו כי לא מדובר בחקירה באזהרה וכי בשלב זה לא עולה חשד לביצוע עבירה פלילית.

את המידע על העברת הכספים לעמותה מסר קצין המשטרה לשעבר רב-פקד ערן מלכה, שחשוד בביצוע עבירות שונות כחלק מהפרשה. בארי ורעייתו זומנו למתן עדות גם לאחר בדיקה ראשונית של מידע שהעבירה עדת המדינה בפרשה, המכונה ע'. השבוע פורסם כי מח"ש מנהלת משא ומתן עם מלכה, בנוגע להפיכתו לעד מדינה בפרשה, וכי הוא צפוי להעביר מידע על שני ניצבים במשטרה, אחד מהם ניצב בדימוס. אם המידע שהעביר מלכה בנוגע לניצב בארי יימצא לא אמין, ייחלשו הסיכויים לכך שמח"ש תחתום עמו על הסדר טיעון ושיהפוך לעד מדינה.

ניצב ירון בארי, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

בעדות שמסר היום במח"ש אמר בארי כי מדובר במקרה שאירע לפני כשנתיים, אז גייסה העמותה בה עובדת אשתו כספים לאירוע בר מצווה לילדים מעוטי יכולת. לטענתו, אנשים מתוך ומחוץ למשטרה תרמו לטובת האירוע, וכל הכספים שגויסו שימשו למטרה זו בלבד. הוא הוסיף שחלק מהכסף שתרם פישר הועבר לעמותה על ידי אושרה אסף, שעומדת בראש עמותת זכויות השוטרים, אך מבלי שניתן לו דבר בתמורה. לדברי בארי, בשלושת הימים האחרונים הוא התעקש להגיע למשרדי מח"ש ולהעיד בפרשה. "ניסו לפגוע בי במשהו שלא היה ולא נברא. אני ואשתי עשינו, עושים ונמשיך לעשות עבור אנשים אחרים", אמר.

בסוף השבוע שעבר הגישה מח"ש כתב אישום בפרשה. לפי כתב האישום, מלכה - קצין חקירות בדרגת רב פקד ביחידה הארצית למאבק בפשיעה הכלכלית, שהיא חלק מיחידת להב 433 - העביר מידע רגיש לפישר "תמורת בצע כסף". מלכה העביר את המידע לכתובת מייל שפתח בשם "אלפוניו-7". בכל פעם שהיה מעביר מידע חדש נהג מלכה לשלוח מהודעת וואטסאפ למזכירתו של פישר, עדת המדינה המכונה ע': "כנסי ל-7". ע' היתה מדפיסה את החומרים מתיבת המייל של אלפוניו-7 ומעבירה אותם לפישר או מניחה אותם עבורו במגירה ייעודית לכך במשרדו. חלק מהמידע הרגיש היה מועבר לפישר גם בפגישות ובהתכתבויות ישירות ביניהם.

פישר, על פי כתב האישום, היה מרשים את לקוחותיו הפוטנציאליים במידע הרגיש שכלל פרטים מוכנים על החקירה ודורש מהם כסף עבור סיוע לסגירת התיק, בנוסף לשכר הטרחה. את הכסף חלק עם מלכה, לאחר שסכום כסף מסוים הופרש לע'.

המידע שהעביר מלכה לפישר כלל מידע מודיעיני, נוסחים של שאלות מתוך חקירות עתידיות, התראות לגבי מעצרים צפויים, התראות לגבי מועדי "פרוץ" (המועד הסודי המתוכנן בו הופכת חקירה מסמויה לגלויה) וחומרי חקירה נוספים.

פישר היה סוחר במידע מול לקוחות פוטנציאליים, תוך שהוא אומר להם שהוא יכול לסייע להם ולהשפיע על החקירה באמצעות קשריו עם גורמים מתוך המשטרה תמורת כסף. לפי בקשת המעצר, מלכה מודה בעיקר העבירות המיוחסות לו ולפישר, וישנן ראיות כמו הודעות וואטסאפ ונתוני תקשורת המחזקות את האישומים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ