פרשנות || גזר הדין בפרשת טלנסקי: בית המשפט שוב מקל עם אולמרט

חומרת השחיתות של רה"מ לשעבר נעלמה כשהשופטים גזרו עליו עונש קל להכעיס בהשוואה לזה של אישי ציבור במקרים דומים. הפרקליטות תצטרך להחליט אם גם בעיניה אפשר לבדלו מבכירים אחרים

עידו באום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו באום

שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס של מאה אלף שקלים שגזרו היום (שני) השופטים בתיק טלנסקי - במצטבר לענישה בפרשת הולילנד - על ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הם עונש קל. העונש מצוי ברף הנמוך במתחם שביקשה הפרקליטות להשית על אולמרט (18-8 חודשי מאסר בפועל), עד כדי כך שהפרקליטות תהיה חייבת לשקול ערעור על קלות העונש.

אפילו הקנס שהוטל על אולמרט הוא נמוך מהסכומים המצטברים של יותר ממאה אלף דולרים שהתביעה הוכיחה במפורש שקיבל מאיש העסקים משה (מוריס) טלנסקי. כספים אלו הוסתרו ברובם על ידי אולמרט בעזרת נאמניו שולה זקן ועו"ד אורי מסר בקופת מזומנים סודית עליה לא דיווח לאיש, בניגוד לחוק. במונחים חשבונאיים, השחיתות משתלמת.

אולמרט זכה ליחס מקל מבית המשפט המחוזי בירושלים בסיבוב הקודם שבו הורשע בעבירה של מרמה והפרת אמונים בפרשת מרכז ההשקעות בלבד. כבר אז נגזר עליו עונש קל של מאסר על תנאי וקנס נמוך. עכשיו, לאחר הרשעה בפרשת מעטפות הכסף שקיבל מטלנסקי, היחס המקל נמשך.

יש לאולמרט נסיבות מקלות. עשייתו הציבורית רבת השנים עומדת לזכותו, כך גם פרישתו מהחיים הפוליטיים וגילו הקרוב ל-70. בית המשפט זוקף לזכותו של אולמרט אפילו את הפגיעה בסביבתו הקרובה עקב ההד הציבורי-תקשורתי של המשפט. ספק אם משפחותיהם של מורשעים אחרים, אפילו עברייני צווארון לבן ואישי ציבור, זוכים להתחשבות כזו.

לעומת זאת, חומרת השחיתות המצטברת שמקבלת ביטוי ברטוריקה של בית המשפט נעלמת כשהשופטים מגיעים לשורה התחתונה. התעקשותו של אולמרט שלא להכיר בחומרת מעשיו מוזכרת, אבל לא מקבלת ביטוי הולם בעונש.

בית המשפט מציין כי "דגל שחור" מתנוסס מעל התנהלותו של אולמרט, אבל העונש על פרשת טלנסקי, שהיא החמורה והבאושה ביותר מבין הפרשות שבהן הורשע, אינו עולה בקנה אחד עם הרטוריקה המחמירה. "איש ציבור, בוודאי שר בממשלה, המנהל כך קופת מזומנים סודית גורם נזק מהותי לטוהר המידות ולאמון הציבור במינהל הציבורי", כותבים השופטים, ואז מקילים. בית המשפט קובע בסופו של דבר כי מתחם העונש נע בין 14-6 חודשי מאסר וגוזר על אולמרט עונש המצוי בצד הקל של המתחם.

יותר מכך, העונש קל להכעיס בהשוואה לענישה שנגזרה על אישי ציבור שעברו עבירות דומות באופיין ובסוגן. זהו עונש קל גם בהשוואה לרמת הענישה שהתווה בית המשפט העליון בעבירות שחיתות מהסוג הזה.

כך למשל, מנהל רשות המסים ג'קי מצא נדון בבית המשפט העליון לשנת מאסר בפועל על סיוע לשוחד ועל ארבע עבירות של הפרת אמונים, למרות שנקבע במפורש כי לא נטל כסף לכיסו הפרטי. דוגמה נוספת היא של יו"ר בנק הפועלים לשעבר דני דנקנר, שנדון לשמונה חודשי מאסר בפועל למרות שלא נטל סכומים לכיסו ולמרות שהודה בהסדר טיעון (דבר שאולמרט נמנע ממנו) בעבירות קלות יחסית של תחבולה והפרת אמונים.

לאחרונה גם הוחמר עונשו של ראש העיר בת ים לשעבר שלומי לחיאני לשמונה חודשי מאסר בפועל. עם זאת, יש לזכור שלחיאני הודה, נטל אחריות רפה על מעשיו וחסך למדינה משפט ממושך. כמו כן, הוא הורשע בעבירות של הפרת אמונים בלבד, ואילו אולמרט הורשע בעבירה חמורה יותר של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

מנגד, שר האוצר לשעבר אברהם הירשזון שהורשע בעבירות דומות לאלה של אולמרט - קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות והפרת אמונים - נדון לחמש שנות מאסר וחמישה חודשים בפועל. יש לציין שבמקרה של הירשזון היו נסיבות מחמירות במיוחד.

עונש מאסר בפועל אינו דבר של מה בכך. אף על פי כן, הפרקליטות תצטרך להחליט אם גם בעיניה אפשר לבדל את אולמרט מבכירים אחרים שהועמדו לדין ולהכריז על עונשו ועל נסיבותיו כ"מקרה מיוחד מאוד" - כך הגדיר אותו בעבר בית המשפט המחוזי כהסבר לענישה המקלה.

מימן: השופטים פרידמן-פלדמן, צבן וסובל, היום בהקראת גזר הדיןצילום: נועם מושקוביץ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ