ראש העיר אור יהודה הוא החשוד בביצוע עבירות מין

לפי החשד, דוד יוסף הטריד כמה נשים שעבדו תחתיו במשך שנים תוך ניצול מעמדו, השתמש בכספי עירייה שלא כדין וניסה לשבש את החקירה בעניינו. מעצרו הוארך בחמישה ימים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית משפט השלום בראשון לציון האריך היום (שלישי) בחמישה ימים את מעצרו של ראש העיר אור יהודה, דוד יוסף בחשד לביצוע עבירות מין בכמה נשים במשך שנים, שיבוש מהלכי משפט והפרת אמונים. הבוקר הוא עוכב לחקירה, והמשטרה ערכה חיפושים בביתו, במשרדו ובכמה מקומות נוספים בעירו.

אמרו כי באגף החקירות והמודיעין ביחידת להב 433 בודקים חשד לכך שיוסף ביצע במשך תקופה ארוכה עבירות מין כלפי כמה נשים, תוך ניצול מעמדו ומרותו. עוד נבדק חשד לפיו ראש העיר השתמש בכספי עירייה שלא כדין כדי להעניק לנשים שהטריד ואף לאחרות טובות הנאה.

במשטרה החליטו להפוך את החקירה לגלויה, לאחר שהצטבר מידע ונוספו מתלוננות נגד יוסף. עד כה התלוננו חמש נשים לפיהן בשנים האחרונות ביצע ראש העיר מעשים מגונים, הטרדה מינית, ובעילה אסורה בהסכמה תוך ניצול יחסי מרות.

ראש העיר אור יהודה, דוד יוסף, בבית המשפט בראשון לציון, היוםצילום: תומר אפלבאום

על פי המידע שבידי המשטרה, ראש העיר הציע לנשים שעבדו תחתיו קידום תמורת יחסי מין ותמורת שתיקתן. במקרים אחרים, כך לפי החשד, השתמש ראש העיר בכספי העירייה כדי להעניק לנשים שהטריד ואף לאחרות טובות הנאה. באחד המקרים, עובדת בעירייה התלוננה כי יוסף הטריד אותה מינית לפני כחמש שנים. בנוסף, מנהלת בעירייה של אחד ממרכזי הפנאי יזמה תלונה של עובדת שלה לאחר שזו שמעה ממנה שהוטרדה על ידי ראש העיר.

כמו כן, קיים חשד שיוסף הטריד גם נשים שאינן עובדות עירייה. במקרים אלה, כאשר הנשים לא נענו לו, הוא פעל לפגוע בהן במקום עבודתן. בנוסף הוא חשוד בניסיון שיבוש של החקירה. ראש העיר אף ידע כי מתלוננת אחת פנתה למשטרה, וניסה לגרום לה לחזור בה. 

במהלך הדיון אמר השופט כי "קיים חשד סביר ואף מעבר לכך שקושר את החשוד בחשדות המיוחסים לו. כראש העיר אור יהודה הוא ניצל את מעמדו. על פי החשד ביצע בחלק מהנשים מעשים מגונים, ואף ניסה לשבש את החקירה. מדובר במספר רב של נשים שחלקן הוא הטריד וחלקן ביצע בהן מעשים מגונים".

עורך דינו של יוסף, משה ישראל, הכחיש את הטענות נגדו. "מדובר בראש עיר מוצלח ביותר, שהפך את פניה (של העיר), וכמובן שיש מי שמתנגד לו. יש לא מעט חשדות - אבל הכל לא היה ולא נברא". 

בתחילת השנה , מוטי ששון, בחשד שהטריד מינית עובדת לשעבר בעירייה וכן עובדת נוספת, שהגישה נגדו תלונה. ששון נחקר במשך כמה שעות ולאחר מכן שוחרר לביתו. הפרשה התפוצצה חודשיים קודם לכן, לאחר שמקורב לאשה שעבדה בעבר בעיריית חולון הגיש תלונה לפיה חברתו הוטרדה מינית על ידי ראש העיר.

לטענת המקורב, העובדת סיפרה לו כי כמה שנים קודם לכן ששון הטריד אותה מינית כשהשניים היו יחד במכוניתו. מתוכן התלונה לא היה ברור אם העובדת היתה מעוניינת להתלונן במשטרה ולמסור את גרסתה, או שרצתה שמקורבה ישמור את המידע לעצמו. עוד עלה מאותה תלונה כי המקרה התרחש לפני כמה שנים וכי ייתכן שראש העיר אף ביצע בפני העובדת מעשה מגונה.

ככל הידוע, בתקופה שחלפה מאז הגשת התלונה הראשונה ניסו ביאח"ה לבסס את דפוס הפעולה של ששון ואף איתרו כמה נשים נוספות שעל פי החשד הוטרדו על ידו,אולם רק אחת מהן התלוננה. בעבר נקשר שמו של ששון לאירוע דומה, כשהוא נחשד שהטריד מינית את תושבת עירו, אך לאחר חקירה החליטה הפרקליטות לסגור את התיק מבלי להגיש כתב אישום.

לפני כשנה נכנס לספר החוקים , שמטיל אחריות פלילית על אנשי ציבור המטרידים מינית תוך ניצול מעמדם. על פי החוק, ראשי ערים, שוטרים, עובדי משרדים ממשלתיים או מנהלי מחלקות בבתי חולים ייחשבו כבעלי מרות כלפי הציבור שאותו הם משרתים והיחס אל מעשיהם יהיה כשל הטרדות מצד מעסיקים ישירים או מפקדים בצבא. משמעות הדבר היא שהמתלוננות אינן נדרשות עוד להוכיח שהתנגדו להטרדות, אלא החשודים בהטרדה יצטרכו להוכיח שפעלו בתום לב ולא ניצלו את סמכותם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ