בית המשפט: ראש מדרשת באר מרים מנוע מלנהל מוסד חינוכי למשך כחודשיים

נגד אהרן רמתי מתנהלת בשבועות האחרונים חקירה משטרתית בעקבות תלונות תלמידות ובני משפחותיהן כי המקום מתנהל ככת, והן הוחזקו בו שלא מרצונן. החקירה טרם הבשילה לכתב אישום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית משפט השלום בירושלים קבע שלשום (שני) כי ראש מדרשת באר מרים, אהרן רמתי, לא יוכל לנהל מוסד חינוכי כלשהו, ויוכל לעסוק בהוראה מול קהל של גברים בלבד, וזאת לתקופה של 70 יום, או עד שיוגש נגדו כתב אישום. נגד רמתי מתנהלת בשבועות האחרונים חקירה משטרתית בעקבות תלונות הנוגעות לתלמידות הלומדות במוסד שלו, בשכונת סנהדריה בירושלים, המתנהל בתנאי פנימייה.

החקירה עדיין לא הבשילה לכדי כתב אישום ורמתי, אשתו ותלמידות אחדות נעצרו ושוחררו ממעצר. עם זאת השופטת מרים קסלסי נעתרה שלשום חלקית לבקשת המדינה להטיל מגבלות על עיסוקיו של הרב השנוי במחלוקת, שבכירי הרבנים החרדים יצאו נגדו. 

החקירה החלה בחודש שעבר בעקבות תלונות שונות של תלמידות המוסד ושל בני משפחותיהן, שטענו כי המקום מתנהל ככת, וכי רמתי החזיק בבנות שלא מרצונן. בעקבות התלונות, העירייה סגרה לעת עתה את המקום והתלמידות התפזרו.

הפגנה מול המדרשה בשכונת סנהדרייה בירושלים, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

רמתי באמצעות פרקליטו עו"ד איתמר בן גביר התנגד לבקשה לאסור עליו לעסוק בחינוך כל עוד מתנהלת חקירה, והצהיר כי הוא מעולם לא קיבל שכר ולא ניהל את המדרשה, ובנוסף לא מחזיק בתעודת רב או מורה. לפיכך הוא טען כי אין לאסור עליו דבר. "החינוך הוא נר לרגליו", טען פרקליטו, "מתוך אהבת ישראל ולא מתוך פרנסה".

השופטת דחתה גרסה זו והחליטה לאסור על רמתי התעסקות ב"ניהול במישרין או בעקיפין של מדרשה או כל מוסד חינוכי אחר, הוראה, רב משגיח, משפיע רוחני וזאת למשך 70 ימים או עד הגשת כתב אישום, לפי המוקדם מבין השניים". לאור בקשת רמתי "לחנך את עם ישראל על פי תפישת עולמו", כתבה, "רשאי המשיב להגשים מאוויים אלו, עם בני ישראל (גברים ולא נשים), וזאת אך ורק לאור הסכמת המבקשת (המדינה) לצמצום האיסור, ולאו בשל איזו קביעה הנוגעת לחומר החקירה שהצטבר ואשר מבחין בין נשים וגברים. בכל מקרה יובהר כי האיסור לנהל מדרשה בעינו עומד לגבי שני המינים, גם מכוח הסכמת המשיב". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ