עדותו של עד המדינה בפרשת ישראל ביתנו עלולה להביא למעצרים בגוף ממשלתי נוסף

גרשון מסיקה, ראש המועצה האזורית שומרון לשעבר, העיד על עברות שבוצעו לכאורה בתחומים של היתרי בנייה ורכישות קרקעות מעבר לקו הירוק, ועשויות להתפתח לפרשה חדשה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

עדותו של ראש המועצה האזורית שומרון לשעבר, גרשון מסיקה, שגויס להיות עד מדינה עשויה להוביל לשורת מעצרים בגוף ממשלתי גדול ובעל השפעה בעיקר בשטחי הגדה המערבית. 

בשבוע שעבר לפיו הוא מתחייב להשעות את עצמו, בתמורה להגשת כתב אישום עם אישומים מופחתים. מהרגע שהחליט מסיקה להיות עד מדינה ולספק לחוקרי המשטרה מידע בנוגע לאנשים וגופים שאיתם ביצע לכאורה את העבירות, היה ברור כי הוא צריך לספק מידע גם על גורמים בכירים.  

הגוף הממשלתי המדובר, שבעניינו מסיקה העיד, הוא בעל תקציבים גדולים, ועל פי החשד חרג מדי שנה מהתקציבים שאושרו לו. עיקר הפרשה שאליה נוגע המידע שסיפק מסיקה נוגע לאישורי בנייה ורכישת קרקעות, שלגוף השפעה רבה עליהם.

גרשון מסיקה בדיון בהארכת מעצר בבית משפט השלום בראשון לציון, במארס האחרוןצילום: אילן אסייג

בשלב זה החקירה עדיין נחשבת להסתעפות בפרשת השחיתות של בכירים בישראל ביתנו, אך ייתכן שיתגלה כי זו פרשה גדולה, העשויה להוביל גם לדמויות בולטות בפוליטיקה הישראלית, ולכן קיימת אפשרות שהיא תוכר כפרשה נפרדת שתיחקר בפני עצמה, כפי שהיה עם פרשה 243 שבמרכזה עומדת תנועת "אמנה", הנוגעת

מסיקה נבחר לתפקידו בשנת 2007. ב-2012, בהיעדר מתמודדים, המשיך לקדנציה שניה. בשל תפקידו היה יו"ר החברה לפיתוח השומרון (החל"פ), חברת בת של המועצה שהיתה מצויה בגרעונות גדולים. במסגרת חקירת השחיתות בישראל ביתנו, התברר כי מסיקה קיבל הבטחה מסגנית השר לשעבר פאינה קירשנבאום למחוק את חובות החל"פ בתמורה להעברת כסף למקורביה.

המשטרה החזיקה בראיות מוצקות נגד מסיקה מכיוון שמנכ"ל החברה בעבר, חיים בן שושן, ניהל כרטסת נפרדת עם כל כספי השוחד ששולמו. מסיקה טען שלא לקח כסף לכיסו וכל מה שעשה היה להציל את החל"פ על 120 עובדיו.

בהקלטות שפורסמו בחדשות 10 בינואר האחרון, נשמע בן שושן מגדיר את שיטת העברת הכספים מקירשנבאום כפלילית וטוען כי בידיו חומר שיכול לשלוח את מסיקה לכלא. לפי הפרסום, השיחות שנחשפו בהקלטות התקיימו ביוני 2013. באותה תקופה הזמין מסיקה דו"ח חמור נגד בן שושן, שחייב אותו לפרוש מתפקידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ