אות קלון ושישה חודשי עבודות שירות נגזרו על רוכברגר: "המוסר הציבורי מחייב"

ראש העיר רמת השרון הורשע במרמה ובהפרת אמונים. בנוסף לעונש הקלון, שמונע ממנו לשרת במשרה ציבורית לשבע שנים, נגזר עליו קנס של 40 אלף שקלים. רוכברגר: בכוונתי לערער

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים42

בית משפט השלום בתל אביב קבע הבוקר (ראשון) כי יש קלון במעשיו של ראש העיר  יצחק רוכברגר וגזר עליו שישה חודשי עבודות שירות וקנס של 40 אלף שקל. רוכברגר  בתאגיד, זיוף מסמך, שימוש במסמך מזויף ורישום כוזב במסמכי תאגיד. השופט עידו דרויאן לא נענה לבקשת הפרקליטות לגזור עליו עונש של שישה חודשי מאסר בפועל.

רוכברגר הורשע בכך שזייף חשבוניות להוצאות פרטיות שלו בסכום של כ-120 אלף שקלים, וקיבל בעדן החזר מקרן ההשתלמות לעובדי מדינה, שבראשה עמד. בין ההוצאות הפרטיות שעבורן קיבל החזר - נסיעת בתו לחו"ל, שיעורי אנגלית לבתו, רכישת מקרר וקניות בסופרמרקט. בשל הרשעתו בכל העבירות ביקשה הפרקליטות לגזור עליו עונש מאסר שנע בין שישה ל-18 חודשי מאסר, אך ציינה כי העונש הראוי הוא ברף התחתון.

בגזר הדין כתב השופט דרויאן כי "על רקע הנסיבות ועל רקע ערכי החברה ותפישותיה, מצאתי כי הדופי שנפל במעשיו של הנאשם משליך על יכולתו לשרת את הציבור. המוסר הציבורי מחייב במקרה זה לקבוע כי במעשיו של הנאשם דבק קלון". הקביעה כי יש במעשיו קלון פוסלת את רוכברגר מכהונה ציבורית למשך שבע שנים.

רוכברגר, הבוקר בבית המשפטצילום: אילן אסייג

ביצוע העונש, עבודות שירות באתר הנצחה יהוד‎, עוכב לצורך הגשת ערעור. בית המשפט בחר להתחשב ברוכברגר ולא אסר את יציאתו מהארץ‎.

בעקבות הטלת הקלון על רוכברגר, נערכים ברמת השרון לבחירות. על פי חוק, אם רוכברגר לא יערער תוך 45 יום ופסק הדין יהיה סופי, יתקיימו בחירות מיוחדות לראשות העיר בלבד. הבחירות ייערכו עד 60 יום מרגע הפיכת הקלון לסופי – משמע במחצית הראשונה של ספטמבר. גורמים פוליטיים ברמת השרון העריכו היום כי רוכברגר יפעל להכתיר יורש השומר לו אמונים, כפי שעשה שלומי לחיאני בבת ים כאשר קידם את יוסי בכר, שנבחר בינואר השנה לראשות העיר בהפרש דחוק.

מאז השעה רוכברגר את עצמו מתפקידו, משמשת חברת סיעתו שירה אבין כראשת העיר בפועל. זאת, פרט לתקופה של חודש וחצי בה הודיע רוכברגר כי הוא חוזר לתפקיד משום שחלה "התרופפות משמעותית במתן שירות מקצועי לתושבי העיר". רוכברגר הוא שהמליץ על אבין למלא את מקומו, אך בחלוף הזמן השניים הסתכסכו ומקורביו אף פעלו להחליף אותה. היועץ המשפטי של עיריית רמת השרון, עו"ד מיכה בלום, בלם את הניסיון לבחור ממלא מקום אחר וקבע כי היא תכהן עד לתום משפטו של ראש העיר.  

במהלך הדיון היום, השופט מתח ביקורת על התנהלות המשטרה שחקרה כמה פרשות הנוגעות לרוכברגר, אולם בחרה לפתוח בחקירה בפרשת החשבוניות, שבה הורשע, באיחור של שנה וחצי - אף שהמידע היה ברשותה. הוא ציין כי רוכברגר נשאל על ההטבות שקיבל מהקרן במסגרת פרשה אחרת, בנובמבר 2006, אולם רק ביוני 2008 נחקר על כך בחקירה שנפתחה בפרשת החשבוניות. כתב האישום בפרשה זו הוגש אף הוא באיחור רב, במאי 2013, ושמיעת העדים החלה רק בינואר 2014.

"התנהלות רשויות אכיפת החוק בתיק דנן היתה לוקה והותירה תחושה קשה. זה מכבר נקבע כי שיהוי קיצוני ולא מוסבר בהגשת כתב האישום מצדיק הקלה בעונש", כתב השופט דרויאן. עם זאת ציין כי אין בהתנהלות כדי להביא לחריגה קיצונית מרף הענישה. "התנהגותה של הרשות, על זרועותיה השונות, התאפיינה ברשלנות ולא בזדון ואיננה מגיעה כדי קיצוניות מעוררת חרון המצדיקה שימוש באמצעי קיצוני וחריג שבחריגים שבפריצת מתחם העונש אותו קבע המחוקק", הוסיף. 

לחובתו של רוכברגר ציין דרויאן את השיטתיות שבמעשיו, שהעמיד את טובתו האישית ולא נטל אחריות מלאה על מעשיו. לזכותו ציין, כי רוכברגר הודה בבקשת החזר הכספים שהגיש, ולאחר שהחלה החקירה אף החזיר את הכסף. דרויאן גם זקף לזכותו של רוכברגר את השנים הרבות ששירת את הציבור.

הפרקליטות ורוכברגר ניהלו בעבר מגעים להסדר טיעון. המחלוקת ביניהם נגעה לשאלת הקלון ובגללה התנהל המשפט. לעניין זה כתב השופט דרויאן: "הקלון אינו קשור בעונש. הוא נועד להגן על הציבור יותר משנועד להעניש את העבריין. מקור הקלון הוא בתפיסות מוסריות ולא בתפיסות הפליליות הקלאסיות, עליהן מתבססות העבירות הקבועות בספר החוקים".

השופט דחה את טענת ההגנה כי הזמן הרב שחלף מאז ביצוע העבירות לא יביא לפגיעה באמון הציבור, ולכן ניתן להימנע מהטלת קלון. "התמשכותם של הליכי חקירה ומשפט בתיקים מסוג זה איננה תופעה חדשה או נדירה, למרבה הצער. חלוף הזמן אינו מוחה את תו הקלון מעל העבירה ומפני העבריין", אמר.

השופט דחה את טענת רוכברגר כי עצם בחירתו מחדש לתפקיד לאחר הגשת כתב האישום נגדו נותנת הכשר לכהונתו ומוחה קלון ממעשיו. "במעשיו סטה הנאשם באופן רע וקשה מדרכי היושר, האמינות וההגינות, שהן מהתכונות הבסיסיות הנדרשות מנבחר ציבור. זכאי הציבור כי בראשו ולשירותו יעמדו אנשים ראויים, ישרים, אמינים והגונים, בעלי סולם גבוה של מידות וערכים", כתב דרויאן בגזר הדין. "צר הדבר, כי פרק זה של הרשעה וקלון מופיע בדרכו הציבורית של הנאשם, ואולי גם יביא לסיומה; אולם על רקע הנסיבות ועל רקע ערכי החברה ותפישותיה, מצאתי כי הדופי שנפל במעשיו של הנאשם משליך על יכולתו לשרת את הציבור. המוסר הציבורי מחייב במקרה זה לקבוע כי במעשיו של הנאשם דבק קלון".

בתום הדיון ניגש רוכברגר לשופט והודה לו: "למרות גזר הדין הקשה, אני מלא הערכה אליך ועל הדרך שלך". לעיתונאים אמר שנגרם לו עוול וכי בכוונתו לערער על גזר הדין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ