12 שנות מאסר נגזרו על אם מרהט שרצחה את 3 ילדיה בגרזן

העונש הקל יחסית לעבירות, העשויות לגרור שלושה מאסרי עולם, ניתן בשל מצבה של אחלאס אלערג'אן בעת המעשה, שהוגדר על סף אי־האחריות הפלילית

שירלי סיידלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירלי סיידלר

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (ראשון) 12 שנות מאסר על אחלאס אלערג'אן, שרצחה את שלושת ילדיה בביתם ברהט לפני כשלוש שנים. העונש נגזר במסגרת הסדר טיעון שחתמו הצדדים, לאחר שהנאשמת הורשעה ברצח, ניסיון לרצח ועבירה של פציעה בנסיבות מחמירות.

העונש הקל יחסית לחומרת העבירות, שעלולות לגרור שלושה מאסרי עולם, נובע מחומרת מצבה של הנאשמת, כפי שהתברר בבית המשפט. עונשה הוכרע לבסוף לפי ההבנה שהאם לא היתה בשליטה בעת מעשי הרצח, ונמצאת על גבול אי־האחריות הפלילית. "השליטה הכמעט אפסית שהיתה לנאשמת על מעשיה והיותה במצב נפשי של כפסע מאי אחריות פלילית, בשל מחלת נפש, ובהינתן נסיבות חריגות אלה הקשורות בביצוע העבירה, נראה כי מתחם העונש ההולם הינו בין 12 ל-15 שנה", כתבו השופטים חני סלוטקי ואריאל חזק בהכרעת הדין.

בחודש ספטמבר 2012 שמעה אלערג'אן קול האומר לה לרצוח את ילדיה כדי להצילם מגורל אכזר, נטען בכתב האישום. היא רצחה את ילדיה בגרזן לשחיטת כבשים. תחילה רצחה בגרזן את בנה הבכור עבד, בן 7, תוך שהיא גם חונקת אותו בכרית; לאחר מכן נכנסה לחדרה של הבת מרים, בת 5, ורצחה גם אותה בגרזן. לאחר מכן התקלחה אלערג'אן ויצאה מהבית. כשחזרה כעבור דקות אחדות הורידה את מטפחת ראשה וחנקה את דלאל, תינוק בן חודש וחצי. היא פצעה את בתה וניסתה לתלות את עצמה במקלחת.

אלערג'אן בבית המשפט בסוף 2012צילום: אליהו הרשקוביץ

המחלוקת העיקרית במשפט היתה בשאלה האם הנאשמת אחראית למעשיה. המדינה טענה כי היא אכן אחראית להם, אף ששמעה קולות לעשות את המעשה. סנגוריה טענו שהיא חולת נפש ויש לפטור אותה מאחריות פלילית. השופטים כתבו: "נסיבות העניין שבפנינו חריגות עד מאוד. אין חולקים כי הנאשמת אהבה את ילדיה, כי פעלה תוך שמיעת קולות פוקדניים ומאיימים שהורו לה לבצע את העבירות וכי למעשה כוונתה היתה, במחשבתה המעוותת, להציל את ילדיה מגורל אכזר של אונס והתעללות קשה הצפויים להם".

השופט מרדכי לוי לא הצטרף להכרעה וכתב כי הענישה צריכה להיות 15 שנות מאסר, לנוכח הקורבנות הרבים והצורך בהגנה על שלום הציבור. "התוצאה העונשית שאליה הגיעו חברי להרכב היא מקלה מדי בעיני, ולדידי אין להסתפק במקרה שלפנינו ברף התחתון של מתחם העונש ההולם", כתב.

עו"ד יפעת סיל, שייצגה את אלערג'אן, אמרה כי בית המשפט גילה רגישות למצב הנאשמת. "בית המשפט קיבל את הטענות שלנו במלואן. מדובר בגזר דין מקל ומתחשב המגלה רגישות למצבה הקשה של האם בעת ביצוע המעשים. זהו הסדר טיעון מקל שהציל אותה משלושה מאסרי עולם". לדבריה, האם אומללה ומתגעגעת לילדיה.

אף שהתביעה ביקשה 18 שנות מאסר, עו"ד עפרה לוי, התובעת בתיק מפרקליטות מחוז דרום, אמרה כי החלטת השופטים היא הישג. לדבריה, "אנחנו רואים הישג מאוד משמעותי בתיק, שעיקרו ההרשעה שלה ברצח שלושת ילדיה למרות מצב נפשי ושמיעת קולות בעת ביצוע המעשים. עתרנו ל-18 שנה מאסר, עונש שמגלם התחשבות במצב הקשה שגבל בפטור מאחריות פלילית. בית המשפט שיקלל את הנתונים ונתן משקל גדול יותר למצב הנפשי שלה. עם זאת, המחוקק קבע בחוק שדמם של נרצחים אינו הפקר גם כשמצב הרוצח מעורער מאוד. זה עונש לא מבוטל. נשקול את עמדתנו לאחר שנקרא גזר דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ