לאחר שהושבת במשך חודש, אושר מינוי זמני של שלושה דיינים בבית הדין הרבני הגדול

המינויים לבית הדין, שבפניו תלויים ועומדים אלפי תיקים, עוכבו על רקע כיפופי ידיים בין ש"ס והבית היהודי. בעקבות עתירה שהגישה מסורבת גט, אישרה אותם איילת שקד

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים6
יאיר אטינגר

שרת המשפטים איילת שקד אישרה הבוקר (שני) שלושה מינויים זמניים לדיינים בבית הדין הרבני הגדול, הנמצא בקיפאון מוחלט מזה כחודש. הרב יעקב זמיר, הרב אליעזר איגרא והרב אהרן כץ ימונו למשך שישה חודשים, מה שיאפשר לערכאה העליונה של בתי הדין לפתוח מחדש את שעריה שהיו סגורים מאז תחילת מאי. 

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

ההחלטה באה בעקבות עתירה שהוגשה ביום חמישי לבג"ץ, נגד שקד ונגד בתי הדין הרבניים שעליה דווח ב"הארץ" ביום שישי. בעתירה התבקשו השופטים, בידי אשה מסורבת גט וארגון "מבוי סתום", לקבוע פסק דין בעצמם, במקום בית הדין הרבני הגדול שלא קיים דיון בתיק שלה, כמו גם במקרה של עוד כ-2,900 תיקים.

בפרסום ב"הארץ" גם נכתב על העיכוב באשרור שלושת המינויים הזמניים, על רקע כיפופי הידיים בין ש"ס והבית היהודי. שקד טענה בתגובה לכתבה כי כתב המינוי שעליו חתם הרב הראשי יצחק יוסף כלל לא הגיע לידיה, ואולם הבוקר היא אישררה את המינויים.

בית הדין הרבני סובל זה תקופה ארוכה ממחסור בדיינים שהגיע בתחילת החודש לשיתוק מוחלט. בבית הדין חסרים לפחות שישה דיינים קבועים ועוד כ-25 דיינים לבתי הדין האזוריים, כתוצאה מקיפאון מתמשך בוועדה למינוי דיינים בשנים האחרונות שלא הצליחה להביא להסכמות פוליטיות בין המפלגות הדתיות.

בעקבות זאת, נותרו משפחות רבות ללא פתרון, וביום חמישי הוגשה עתירה נגד בתי הדין הרבניים לערעורים והאזורי בתל אביב, נגד הרבנים הראשיים ונגד שקד. "בכך שהמדינה מונעת ממנה דיון בערעורה היא נותנת יד לסחטנות של הצד ה'חזק' בהליך גירושין", נכתב בעתירתה של מסורבת הגט. "שכן כאשר יש חיוב בגט אך לא נקבע מועד לערעור, יכול הצד שאינו מרוצה מההחלטה למשוך את ההליכים לתקופה ארוכה בשל כך שלא נקבעים דיונים. להגיש ערעורי סרק רק על מנת שלא לקיים את פסק הדין לגירושין".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ