פרשה 512: המשטרה נאלצה לשחרר את אלפרון ממעצר בשל חולשת הראיות נגדו

אלפרון הוא הדמות הבכירה הראשונה בין עצורי הפרשה המשתחררת. אתמול ביקשה המשטרה להאריך את מעצרו ב–8 ימים, אך השופט סירב

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

העבריין נסים אלפרון, שנעצר בשבוע שעבר בנתב"ג, שוחרר הערב (שני) על ידי המשטרה לביתו. זהו השחרור הראשון של דמות בכירה בין העצורים בפרשה 512, והוא מעיד על חולשת הראיות נגד אלפרון. במשטרה יחסו לאלפרון מעורבות בהתנקשות בעבריין פליקס אבוטבול, בפתח קזינו בבעלותו בפראג בשנת 2002.

אתמול ביקשה המשטרה מבית המשפט להאריך את מעצרו של אלפרון בשמונה ימים, אך שופט בית משפט השלום בראשון לציון, מנחם מזרחי, קבע כי על המשטרה להציג ראיות טובות, ולא אלפרון ישוחרר. השופט הסכים להאריך את המעצר בשלושה הימים, אך המשטרה שחררה את אלפרון כבר אתמול.

אלפרון נעצר אתמול לפני יציאתו מהארץ. נציג המשטרה טען שניסה להימלט מהארץ, אך אלפרון טען בהארכת מעצרו כי "לא רציתי לברוח מהארץ, מה יש לי לברוח. אמרו לי תגיע וחזרתי".

אלפרון בהארכת מעצרו בבית המשפט בראשון לציון, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

בדיון הערב בהארכת המעצר שאלו עורכי דינו של אלפון, עו"ד שילה דורפמן ועו"ד משה יוחאי: "אנו מבינים שאנחנו נשארנו עם החשדות של קשירת קשר לרצח פליקס אבוטבול בפרג ב–2002, נכון?", "נכון" ענה לה נציג המשטרה. "אתם מייחסים לו קשר בפראג ושם תכנון הרצח?", שאלו הפרקליטים. "לא מדויק", ענו השוטרים. "אתם מייחסים לו נוכחות בפראג וזה חלק מנסיבות העבירה נכון?". "כן", אמרו השוטרים, אך לא הביאו כל הוכחה שאלפרון היה בפראג. ממה שעולה מפרוטוקול הארכת מעצרו של אלפרון נראה, כי עד המדינה מתחיל לעורר ספקות באמינות חלק מהדברים שסיפר.

השופט מנחם מזרחי אמר לחוקרי היאחב"ל שהיה עליהם לבצע את הפעולות בעניינו של אלפרון בזמן מעצרו, ושהוא לא מקבל את הטענה שלא ניתן היה לבצע זאת עד שלשום.  "הורתי על הארכת מעצרו של החשוד בכדי לאפשר ליחידה החוקרת לבצע עימות, היא לא ערכה את העימות", אמר מזרחי. "לא הוצגו ראיות המלמדות על נוכחותו של החשוד בפראג, בזמן הרלוונטי, וכוונתי בין התאריכים שצוינו", אמר.

גם בעניין החשד שאלפרון ניסה להימלט מהארץ מתח מזרחי ביקורת על המשטרה. "לא התברר האם החשוד ניסה להימלט מן הארץ וראוי שהיחידה החוקרת תציג, בפעם הבאה, ראיות מתי הזמין את החופשה המדוברת.  אאפשר ליחידה החוקרת, הזדמנות אחרונה, להציג ראיות נוספות, ולשם כך אני מורה על הארכת מעצרו של החשוד לפרק זמן קצר הרבה יותר".

הערב שוחרר כאמור אלפרון לביתו. במשטרה סירבו לומר באלו תנאים, באופן חסר תקדים. אתמול האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של כ–40 חשודים בפרשה, בהם כמה מראשי ארגוני הפשיעה. בבית המשפט התברר שהחקירה מתקדמת בהתאם למידע שמוסר עד המדינה, ומעצרם של מאיר אברג'יל, אייבי אברג'יל, מוטי חסין, שמעון כהן, יעקב (עקא) שמעון ואליעזר גולדברג הוארך.

אלפרון נעצר ביום ראשון בשבוע שעבר טרם יציאתו מהארץ. נציג המשטרה טען שניסה להימלט מהארץ, אולם אלפרון טען בדיון בהארכת מעצרו כי "לא רציתי לברוח מהארץ, מה יש לי לברוח. אמרו לי תגיע וחזרתי".

סנגורו של אלפרון, עו"ד משה יוחאי, מסר לאחר מעצרו כי זהו "מעצר תקשורתי של אדם שיצא מהפשע מזמן. זה נועד להעצים את הפרשה. מדובר בפרשה שיש בה יותר עדי מדינה מחשודים... הוא טוען שלא היה לו שום סכסוך עם פליקס או המשפחה. הוא הגיע בשבעה לנחם את המשפחה. מדוע לא עצרו אותו לפני? מדוע בשדה התעופה? לא פחדו שהוא ישבש? זה מעצר תקשורתי".

אתמול האריך בית משפט השלום בראשון לציון את מעצרם של כ-40 חשודים בפרשה, בהם כמה מראשי ארגוני הפשיעה שנמצאים במרכזה. בית המשפט מצא כי החקירה ממשיכה להתקדם בהתאם למידע שמוסר עד המדינה, ומעצרם של מאיר אברג'יל, אייבי אברג'יל, מוטי חסין, שמעון כהן, יעקב (עקא) שמעון ואליעזר גולדברג הוארך בשבעה עד עשרה ימים - כל אחד על פי החשדות נגדו והראיות שבידי המשטרה. 

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ