אחד הנאשמים ברצח אבו חדיר: "בחלומותיי הגרועים ביותר לא חלמתי שאהיה שותף למקרה כה מחריד"

הנער סיפר כי הנאשם המרכזי בתיק, שהיה כמו אבא עבורו, יזם והוביל את הרצח תוך הפעלת לחץ כבד עליו ועל חברו. "הוא אמר שחייבים לעשות משהו כנקמה על רצח הנערים. שחייבים לנקום בערבים"

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

"המחשבה על המקרה הזה מזעזעת בלשון המעטה. הייתי בהלם מכל הסיטואציה. לא חלמתי בשום חלום הכי גרוע שזה יתגלגל לאן שזה התגלגל. שאהיה שותף למקרה כה מחריד", כך אמר הבוקר (רביעי) בבית המשפט המחוזי בירושלים אחד הנאשמים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר לפני שנה בירושלים.

עם תחילת עדויות הנאשמים במשפט הרצח, אמר הנאשם כי הוא ונאשם נוסף, שניהם קטינים, הושפעו מהנאשם מספר 1 בתיק, יוסף חיים בן דוד, שלדבריו יזם והוביל את רצח הנער תוך שהוא מפעיל עליהם לחץ כבד. "עד הרגע שהוא (בן דוד) נתן לו את המכות בראש, עד אז לא היה לנו מושג שבסוף הלילה הזה ייהרג אדם. לא חלמנו שכך זה ייגמר", אמר. האב השכול, חוסיין אבו חדיר, נכח באולם והתפרץ אל העד במהלך עדותו.

הנאשמים ברצח מוחמד אבו חדיר, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

בן דוד, הנאשם המרכזי, הוא הבגיר היחיד מבין שלושת הנאשמים ברצח והוא טוען לאי שפיות. סנגורו, עורך הדין אשר אוחיון, הודיע כי בשל מצבו הנפשי הוא אינו כשיר לעלות לדוכן. ראש ההרכב, השופט יעקב צבן, שאל את בן דוד אם הוא מבין את משמעות הדברים, אולם הנאשם נראה כמי שמתקשה להשיב לשאלותיו. התובע, עורך הדין אורי קורב, ציין כי עד היום ההגנה לא הגישה חוות דעת פסיכיאטרית שתומכת בטענת אי השפיות. 

אבו חדיר, נער בן 16, נחטף ב-2 ביולי אשתקד בשעת בוקר מוקדמת משכונת שועפט בצפון ירושלים סמוך לביתו. הנאשמים הסיעו אותו במכונית ליער ירושלים ושם הכו אותו ושרפו אותו בעודו חי. הוא הוכר כנפגע פעולות איבה.

"היה לי קשה להגיד לו לא"

השופטים דחו את בקשת נאשם מספר 2, באמצעות עורך הדין ציון אמיר, לקיים את העדות בדלתיים סגורות בשל היותו קטין. בעברית רהוטה הנאשם גולל הבוקר את סיפורו האישי ותיאר את הנסיבות שהובילו אותו לבצע את המעשה, שאותו הגדיר שוב ושוב "מחריד" ו"מזעזע".

אבו חדירצילום: אי־אף־פי

לפי תיאורו, בשום שלב במהלך הלילה הוא לא ידע ולא התכוון לגרום למותו של אבו חדיר. לדברי הנאשם, כי כל מעשיו באותו הלילה היו תחת השפעה חזקה מצד בן דוד, שהיה עבורו מקור של סמכות מוחלטת על רקע משבר קשה ביחסיו עם אביו. התובע, עורך הדין קורב, תקף את הנאשם בחקירתו הנגדית ואמר כי היא סותרת את הודעותיו במשטרה שמהן עולה כי היה שותף פעיל ברצח ובתכנונו.

הנאשם סיפר כי הוא תלמיד ישיבה שתמיד היה רחוק מפוליטיקה. לטענתו, בשל נתק מאביו, שנמשך שמונה חודשים, הנאשם בן דוד היה "כמו אבא שלי, לא יכולתי להגיד לו לא. הוא היה אבא שלי, לא תחליף". הנער סיפר כי ידע על הרקע הנפשי המעורער של בן דוד, בעלים של חנות לאופטיקה בירושלים. "הוא היה בן אדם הכי רגיל שיש. ידעתי רק שהוא לוקח כדורים. אבל הוא היה בן אדם ממש-ממש רגיל".

לדבריו, רעיון הרצח עלה כנקמה על רצח שלושת הנערים - אייל יפרח, נפתלי פרנקל וגיל-עד שאער - שנחטפו מצומת גוש עציון ונרצחו, וגופותיהם התגלו יום קודם לרצח אבו חדיר. כתב האישום כולל גם ניסיון לחטוף יום קודם לרצח ילד בן שבע משכונת בית חנינא, וניסיון להצית חנות ומכוניות של פלסטינים. 

"היה לי מאוד עצוב, התקשרתי ליוסף לשאול אם זה נכון והוא אמר שכן", סיפר. "הוא אסף אותי מהישיבה ב(שעה) 11:00, הגיע עם אש בעיניים, להוט וכעוס. הוא אמר שחייבים לעשות משהו כנקמה על רצח הנערים. אמר ששלחו לו תמונות של הגופות מרוטשות. אמר שחייבים לנקום בערבים".

כששאל את בן דוד מה בדעתו לעשות, "הוא אמר לי 'משהו כמו תג מחיר, איזו פעולה להתנקם בהם שלא יהיו עוד פיגועים כאלו. כמו פנחס בן אליעזר שנקם את נקמת השם'. היה לי קשה מאוד להגיד לו לא".

"שפכנו עליו דלק, פתאום ראיתי מדורה ענקית"

בתשובה לשאלת סנגורו, אם השלושה תכננו רצח, אמר הנאשם: "בשום פנים ואופן לא. לא חלמנו שזה מה שהולך לקרות. הוא אמר 'שהולכים, אתם תצאו ותכניסו מישהו לאוטו, נביא לו מכות קצת ונעזוב אותו'. לא היה ברור מה הולך להיות בערב הזה".

הוא סיפר שהם שתו משקאות אנרגיה, עישנו ואף נטלו כדור שנתן להם בן דוד בטענה ש"זה ירגיע אותנו". במשך שעות ארוכות נסעו השלושה בשכונות מזרח ירושלים כשהם מחפשים קורבן אפשרי. לדבריו, לפחות עשר פעמים ירדו מהרכב שני הנאשמים הצעירים כדי לנסות ללכוד צעיר ולחטוף אותו, אבל בכל המקרים שבו לרכב בידיים ריקות למורת רוחו של בן דוד. "כל הלילה ניסינו להגיד לו שזה לא מסתדר", סיפר. "רצינו שהוא יתייאש. בוואדי ג'וז הוא רצה שנתפוס ילדים, אבל כאב לי הלב עליהם, מה הם עשו?".

הנאשם המרכזי יוסף חיים בן דוד, באוגוסט. "הוא נתן לנו כדור ואמר שזה ירגיע אותנו"צילום: אמיל סלמן

הנער סיפר כי במהלך הלילה התעייף: "כבר נרדמתי, הייתי באפיסת כוחות, הראש שלי לא עובד ואני לא מתפקד. הוא המשיך לנסוע. הייתי ממש מותש נפשית. הוא עצר ליד מכולת. הוא הביא לנו כסף לקנות סיגריות ו-XL ואמר - 'אסור לי לשתות בגלל הקפאין אבל אני אשתה אתכם'. התעוררתי בעל כורחי ואז המשכנו לנסוע עוד איזה חצי שעה, ואז ראינו איזה נער. הוא אמר: זה מישהו טוב. אמרנו תראה איזה גבוה הוא, כל פעם אמרנו לו שזה לא מתאים. אחרי שהמשכנו נסיעה. הוא אמר תראה זה אותו אחד, הוא ישב על המדרגות. היינו בצד השני. הוא עשה את הפרסה והגיע ליד המדרגות. אמר לנו עכשיו תרדו. זה שתי שניות, לא היתה לנו עוד הזדמנות".

הנאשם סיפר כי השניים ירדו מהרכב ודיברו אתו "שאלנו אותו איפה זה תל אביב. כשעמדנו מולו חשבנו שגם עכשיו לא יצא כלום. אבל אז א' (הנאשם השלישי, י"א) נתן לו מכה ואז הבנתי שזה אל חזור, זה מקום כזה מפחיד. הייתי כולי מותש ומתוסכל מכל הערב הזה. הייתי בלחץ נוראי, בלי לחשוב, בלי לדעת מה עושים. כמו רובוט. היה לי ברור שהוא ייעצר באיזה מקום, חשבתי שנזרוק אותו ונברח משם. לא חשבתי שיהיה לו את האומץ לנסוע ליער ולהכות אותו שם. זה נראה כל כך מפחיד. חשבתי שבאמצע הדרך הוא יוציא אותו ונברח משם".

"כל הנסיעה אני וא' תפסנו את הנער", אמר. "כשהגענו ליער, א' קם והנער התחיל להתאושש ממה שקרה. יוסף חיים שאל איפה הלום? (...) חצי גוף שלו יצא מחוץ לרכב. אז יוסף חיים אמר שיש לו שבע נשמות ואז הוא נתן לו שתי מכות בראש. שתי מכות מאוד חזקות, והיה רעש, והיו שני עיגולים אדומים. הייתי בטוח שהוא נפטר".

הנאשם הוסיף כי בן דוד ביקש ממנו להוציא את אבו חדיר מהמכונית, אך הוא התנגד – "אמרתי לו חלאס, עשינו כל הלילה הזה הכל ואתה כלום, רק יושב ליד ההגה. הבנתי שהמשמעות של מה שקרה זה הרבה יותר חמור ממה שחשבתי. אז הוא אמר לי שבשביל שלא יזהו אותנו צריך לשפוך עליו דלק, כדי למחוק את הד-נ-א. היו שם בקבוקי דלק באוטו. לקחנו את הדלק שנינו והתחלנו לשפוך על הרגליים שלו וזהו נכנסתי לאוטו חשבתי שלא שורפים. פתאום ראיתי מדורה ענקית ואז הבנתי את המשמעות. אני לא ראיתי בעיניים שלי שיוסף זה שהדליק אותו. אבל לפי הדיבורים הוא זה שהדליק אותו".

"שפכת את הדלק ומה חשבת שיקרה?", שאל השופט רפי כרמל והקשה עליו: "יצאת מהאוטו 15-10 פעמים. למה לא שמת לזה סוף בפעם השנייה, השלישית? הכל היה בכפייה? אני לא מבין את זה". הנאשם השיב: "בנפש שלי הרגשתי מחובר אליו. הרגשתי חייב לו. כל כך רציתי בקרבתו, לא הייתי מסוגל להגיד לו לא".

גרסתו של הנאשם לא נותרה ללא מענה גם מכיוון התובע, קורב. "התלהבת לבצע את הנקמה גם ביום הראשון וגם ביום השני", אמר לנאשם. "כשחזרתם מהיום הראשון אתה היית מאוד מרוצה ממה שעשיתם יום לפני הרצח". קורב הציג באולם סרטון ללא קול שבו נראים השלושה משחזרים בתנועות ידיים ובאגרופים את מעשיהם אחרי הערב הראשון; לרגעים הם נראים מחייכים כשהם משחזרים את המכות שהפליאו באבו חדיר. "אני לא זוכר מה היה בשיחה, אבל ברור לי שלא התרגשתי ממה שהיה. לא שמחתי ולא התרגשתי", ענה הנאשם.

התובע קורב גם עימת את הנאשם עם טענתו כי הוא לא בא מבית פוליטי ולא השתתף בפעילות פוליטית מימיו. "במשטרה אמרת שאתה שונא ערבים", אמר והטיח בו: "הרבה דברים שאמרת היום שונים מההודאות שלך במשטרה".

הנאשם: "לא חשבנו להרוג מישהו".

קורב: "כשחקרו אותך בהתחלה בשב"כ הכחשת הכול. לא אמרת את האמת".

הנאשם: "בהתחלה הכחשתי ואחרי זה הודיתי. לא חשבתי מעולם להרוג ערבים".

במהלך הדיון הטיח בנאשם גם אביו של אבו חדיר כי הוא "שקרן", ולאחר צאתו מהאולם אמר: "הכל תיאטרון כאן, נשרף לנו הלב". "בכל דיון אנחנו נשרפים, שרפו הילד ושרפו אותנו. לא מספיק שרפו הילד, גם משקרים".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ