וינשטיין הודיע: כתב אישום נגד בן אליעזר בגין קבלת שוחד מאנשי עסקים

השר ויו"ר העבודה לשעבר חשוד בחמש פרשיות שונות. על פי כתב האישום המתגבש, הוא קיבל שוחד מאנשי עסקים שונים ששימשו אותו בין היתר ברכישת נדל"ן. פרקליטיו: דוחים את החשדות

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (רביעי) לשר ויו"ר מפלגת העבודה לשעבר בנימין (פואד) בן אליעזר כי החליט להעמידו לדין בכפוף לשימוע, בחמש פרשיות שעניינן עבירות שוחד, איסור הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס. לפי טיוטת כתב האישום המסתמנת נגדו, בין השנים 2007-2014, בתקופה שכיהן כחבר כנסת וכשר, קיבל בן אליעזר שוחד מאנשי עסקים שונים, ששימשו אותו בין היתר ברכישת נדל"ן. 

בנוסף, על פי החשד, בן אליעזר המיר ללא דיווח ותוך פעולות הסוואה והסתרה, כסף זר בשווי מאות אלפי דולרים, אותו החזיק במזומן בכספות בביתו ובבנק. בן אליעזר נחשד עוד כי מסר הצהרות הון כוזבות ליו"ר הכנסת, והסתיר מהן הון ונכסים שצבר, ולא דיווח על הכנסות לרשות המסים.

בן אליעזרצילום: אוליבייה פיטוסי

לפי החשד, בשנת 2011 פנה בן אליעזר לאיש העסקים אברהם נניקשוילי, ביקש וקיבל ממנו 400 אלף דולר (כמיליון וחצי שקל), בתמורה לעזרתו כשר התמ"ת לנניקשוילי ושותפו ג'קי בן זקן. על פי החשד, בן אליעזר פעל למינוי מקורבו של נניקשוילי לסגן יו"ר הפורום העסקי ישראל-רוסיה וכן הפעיל את קשריו כשר הממונה על מועצת הנפט יחד עם ראשת לשכתו דאז, איילת אזולאי, לשיפור סיכוייה של חברת 'שמן' שבבעלות נניקשוילי ובן זקן, לעמוד בתנאים לקבלת רישיון קידוח באתר "מד אשדוד".

רישיון הקידוח ניתן לחברת שמן לאחר לחצים שונים שהופעלו על ידי בן אליעזר, בעזרת ראשת לשכתו, ובאמצעותה, על חברי מועצת הנפט. כמו-כן, בן אליעזר חתם על תצהיר והעיד בבית המשפט מטעמו ולטובתו של נניקשוילי בהליך משפטי שניהל. בגין כך נחשד בן אליעזר בעבירה של מרמה והפרת אמונים.

כמו כן, נחשד בן אליעזר כי ביקש מאיש העסקים רוי מוצפי 260 אלף שקל ששימשו אותו לצורך רכישת מגרש עבור רעייתו ובנו של בן אליעזר בנס ציונה. בנוסף, בשנת 2012, פנה בן אליעזר למוצפי, וביקש ממנו חצי מיליון שקל לצורך מימון רכישת בית ביפו. מוצפי נענה לבקשה והעביר לו את הסך האמור. בן אליעזר פנה למוצפי פעם נוספת בדרישה לקבל סכומים נוספים הנעים בין 1.2-1.3 מיליון שקל לרכישת הבית ביפו. בתמורה פנה בן אליעזר לקונסול מצרים מספר פעמים על מנת להשפיע בקרב הממשל המצרי לשם קבלת אשרות לעובדי החברה שבבעלות מוצפי. בעקבות פניות אלה חידש קונסול מצרים את מתן האשרות לעובדי החברה באופן מיידי וכשהיה בכך צורך. לפי טיוטת כתב האישום נגדו, "בן אליעזר הפעיל על מוצפי לחצים על מנת שיעביר את הכסף, בין אם ממקורותיו ובין אם ממקורות אחרים. מחומר הראיות עולה כי הסכום הנוסף שהתבקש לבסוף לא הועבר לבן אליעזר".

לבן אליעזר מיוחסת גם עבירות של הלבנת הון בגין החזקת כסף זר במזומן בסכום של כ- 2.1 מיליון שקל, ששימשו אותו לצורך רכישת נדל"ן, תוך שהוא מסתיר כי הכסף שייך לו ונמנע מלהפקיד אותם בחשבונות הבנק שלו. לצורך כך נהג בן אליעזר לפנות למכרים שלו שיעשו עבורו פעולות המרה, ולהסוות את בעלותו על הכספים.

עבירת הפרת האמונים מיוחסת לו בגין הגשת הצהרות הון כוזבות ליושב ראש הכנסת, שמהן נעדרו הון ונכסים שהחזיק. בהודעה שנמסרה לו נכתב "על פי החשד, במעשים אלה פגע בן אליעזר בתקינות פעולותיו של המנהל, בטוהר המידות של עובדי הציבור ובאמון הציבור בעובדי הציבור ומשרתיו. פגיעה זו הייתה מהותית וקשה נוכח רום מעמדו, סכומי הכסף הגבוהים שהוסתרו, ניצול האמון שניתן בו ובשל חשיבותה של ההצהרה שנועדה לאפשר קיום בקרה על חברי הכנסת נבחרי הציבור, שלא יפעלו בניגוד עניינים אלא תוך שמירה על טוהר מידות של ועל מנהל תקין". 

ביתו של בן אליעזר ביפו. על פי החשד, ביקש מאיש העסקים מוצפי חצי מיליון שקל לצורך מימון רכישתוצילום: אילן אסייג

כמו כן, בן אליעזר צפוי לעמוד לדין גם בגין עבירות מס, לאחר שהעלים הכנסות ולא הגיש דוחות כספים לרשות המסים. בהודעה שנמסרה לבן אליעזר נכתב כי "לפי החשד, בין השנים 2007 – 2013, לא הגיש בן אליעזר דו"חות שנתיים כמתחייב על פי פקודת מס הכנסה ועשה שימוש במרמה, ערמה ותחבולה, במזיד ובכוונה להתחמק ממס. בנוסף, בן אליעזר העלים הכנסות שצמחו לו משוחד ומהכנסות נוספות הנובעות מניצול מעמדו כעובד ציבור בכיר".

פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה) ליאת בן ארי הודיעה גם לחשודים נוספים בפרשה, נניקשוילי, מוצפי  ואזולאי על כך שהיא שוקלת להעמידם לדין בכפוף לשימוע.

פרקליטיו של בן אליעזר, עורכי הדין נבות תל-צור וטל שפירא, מסרו היום בתגובה להזמנתו לשימוע כי "בנימין פואד בן אליעזר דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו".

הם טענו כי ארבעה ימים לפני הבחירות לנשיאות המדינה לפני כשנה, תפקיד אליו התמודד בן אליעזר, הוא קיבל קריאה טלפונית להתייצב לבירור קצר כביכול במשרד היחידה הארצית לחקירות הונאה. "לימים התברר כי המידע בגינו נחקר בן אליעזר היה בידי הרשויות כבר למעלה משנה קודם לכן, וחרף האמור נמנעו הרשויות לזמנו לבדיקה בעניין, וראו לנכון לזמנו לחקירה רק 4 ימים בלבד לפני הבחירות, על כל המשתמע מכך", מסרו.

"מר בן אליעזר העמיד עצמו לרשות החקירה, דחה מכל וכל את החשדות המיוחסים, וסיפק הסברים מפורטים לכל אותם חשדות", כך עורכי הדין. "כל הכספים המוזכרים בכתב החשדות, ללא יוצא מהכלל, ניתנו למר בן אליעזר לאחר אשפוזו הדרמטי בחודש אפריל 2011, בבית החולים אסף הרופא, שם היה מצוי לאורך למעלה מחודש ימים, מחוסר הכרה ועל סף מוות. ברור אפוא, שאין כל יסוד לניסיון המאולץ והמלאכותי לקשור בין הסיוע החברי לבין תפקיד ביצועי כלשהו של מר בן אליעזר", אמרו.

עוד טענו פרקליטיו כי "למרבה הצער, אמונתו של בן אליעזר בהגינות החקירה נתקלה פעם אחר פעם בהדלפות בלתי פוסקות מתוך החקירה ובמסע הכפשה מכוון הולך וגובר. מר בן אליעזר שירת את הציבור למעלה מ-30 שנה כלוחם ומפקד בצה"ל וכ-30 שנה נוספות בכנסת ובממשלה, וכיהן כשר ב-7 משרדי ממשלה מובילים, כאשר מעולם לא דבק בו רבב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ