חמש שנות מאסר וחצי בפועל נגזרו על ראש העיר 
רמת גן לשעבר צבי בר

"המסר בגזר הדין צריך להיות ברור וחד משמעי - די לשחיתות" קבע שופט המחוזי בת"א לגבי בר, שהורשע בקבלת שוחד, מרמה ועוד. בר הודיע שיערער: "מצפוני נקי, מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי"

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בר בבית המשפט לאחר מתן גזר הדין, הבוקרצילום: ניר קידר

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר הבוקר (חמישי) חמש שנות מאסר וחצי על ראש העיר רמת גן לשעבר, צבי בר. בר, בן 79, הורשע בארבע עבירות של קבלת שוחד בסך של שני מיליון שקלים, מרמה והפרת אמונים, העלמות מס, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. בית המשפט הטיל על בר גם שנתיים מאסר על תנאי וקנס בסך מיליון שקלים וחצי והורה לחלט מיליון שקלים מחשבונותיו. השופט צבי גורפינקל ציין כי אלמלא גילו המבוגר של בר, עברו המפואר ותרומתו הגדולה למדינה ולביטחון ישראל, היה גוזר עליו שבע שנות מאסר בפועל. לדברי השופט, "המסר בגזר הדין צריך להיות ברור וחד משמעי - די לשחיתות". בר הודיע כי יערער על גזר הדין: "מצפוני נקי, מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי", אמר. בעת הקראת גזר הדין ישבו באולם כמה מבכירי עיריית רמת גן בהווה.

עונשי מאסר נגזרו גם על שלושה יזמים שהורשעו במתן השוחד לבר. על שאול לגזיאל נגזרו 33 חודשי מאסר בפועל, שנה וחצי מאסר על תנאי, קנס של מיליון שקלים ומחשבונותיו יחולטו 440 אלף שקלים. על דוד לוי נגזרו 22 חודשי מאסר בפועל, שנה על תנאי וקנס של 200 אלף שקלים ועל חיים גייר נגזרו 11 חודשי מאסר בפועל, שנה על תנאי, קנס של 300 אלף שקלים וחילוט 225 אלף שקלים מחשבונותיו.

"קשה מלאכת הענישה בתיק זה", אמר השופט בהקראת גזר הדין. "מצד אחד, האינטרס הציבורי מחייב לגזור עונשים מכבידים ומחמירים על מנת לבער את נגע השחיתות מהשירות הציבורי ולהמחיש לעבריין כי המעשה אינו משתלם. מצד שני, אין אפשרות להתעלם מנסיבות אישיות כבדות משקל – גילו של הנאשם ומצבו הרפואי, ובעיקר עשרות רבות של שנות שירות למען המדינה, בהן שירות ביטחוני רב ערך ושירות ציבורי כראש עיר, נסיבות שאי אפשר שלא תילקחנה לקולא עת גזירת הדין. יחד עם זאת, כאשר מדובר בעבירות של שחיתות ציבורית ושלטונית, מרכז הכובד של הענישה נע לעבר שיקול ההרתעה ועל כן לא ניתן לקבל את בקשת הסנגור ולהחליף את גלימת הדין בגלימת הרחמים. לכל היותר, ניתן לשזור את שתי הגלימות זו בזו".

השופט ביקש לחדד את המסר: "הנסיבות האישיות תילקחנה בחשבון, אולם לא תאפלנה על חומרת העבירות ועל החובה הציבורית של בית המשפט לתרום את חלקו לביעור נגע השחיתות הציבורית", הבהיר. "כאזרח פרטי יכול השופט להתרשם מעבר מפואר וממסירותו של הנאשם למדינה. כשופט עליו להעביר מסר חד ותקיף לנושאי משרות בכירות שסרחו, להתריע ולהרתיע על מנת שגזר הדין יהדהד אל מעבר לחלונות האטומים של ראשי ערים ונושאי משרה בכירים אחרים, לבל יהינו לנצל את מעמדם ותפקידם וינהגו בשחיתות, תוך תקווה להפקת רווחים כספיים. המסר בגזר הדין צריך להיות חד וברור: די לשחיתות".

בפסק הדין הבהיר השופט גורפינקל כי חלקו של בר הוא המרכזי בפרשה. "ראשית, הוא לוקח השוחד ודינו כפל העונש מזה של נותן השוחד. שנית, הוא מעורב בכל האירועים של קבלת השוחד וטובות ההנאה. עיקר החומרה היא בניצול מחפיר של מעמדו של הנאשם כראש עיר וכראש ועדה מקומית לתכנון ובניה לצורך הפקת רווחים כספיים, הגם שבכך לא פגע בטובת העיר. הנאשם התנהל בעיר כאדון באחוזתו וניצל את מעמדו הרם לצורך קבלת שוחד. לא התעלמתי מהעובדה שחרף קבלת השוחד לא הזיק הנאשם לעיר ופעולותיו לא גרמו להרעה במצב הבנייה בה, ואלמלא השלמונים שקיבל היה מקום לראות בו ראש עיר שפועל רבות למען עירו ומקדם אותה למעמד עיר נבחרת ובכירה. למרות זאת, החומרה היתרה בפרשה היא עצם קבלת סכומי כסף גבוהים ביותר עבור פעולות שהנאשם היה אמור לבצע במסגרת תפקידו".

"אין להתעלם מעדויות האופי שנשמעו והמסמכים שהוגשו בדבר עברו המפואר של הנאשם", הוסיף השופט, "אולם יש לזכור, בין היתר, שבזכות עבר מפואר זה הוא נבחר לשמש כראש העיר של רמת גן, ולכן עבר מפואר זה אינו יכול לשמש נסיבה מקלה ומיוחדת. בעבירות שוחד שנעברו תוך ניצול מעמד ותפקיד, יש לזכור כי אלמלא התפקיד לא יכול היה הנאשם לדרוש שוחד ולכן אין רבותא שהוא בתפקיד רם שהנפילה ממנו כואבת. חלוף הזמן משמש שיקול להקלה בעונש, למרות שלא ניתן לתלות את הימשכות ההליכים רק בהתנהלות התביעה וגורמי החקירה. גם המצב הרפואי והגיל המבוגר ישמשו נימוק להקלת העונש, אולם, כאמור, האינטרס הציבורי המחייב לגזור עונשים מכבידים אינו יכול לסגת לאחור לעומת הנסיבות האישיות, עבר מפואר, הגיל והמצב הרפואי".

עוד ציין השופט כי "מרכז הכובד בענישה הוא שליחת מסר תקיף, בהיר וחד משמעי למקבלי שוחד, לבל ינצלו את מעמדם הבכיר ותפקידם לקבלת טובות הנאה. עבירת השוחד מושחתת ומשחיתה, היא פוגעת קשות באמון הציבור ובעקרון השוויון. לא ניתן להסכים למצב שרק יזמים עשירים ועתירי ממון יוכלו לקדם את עסקיהם באמצעות מתן טובות הנאה, בעוד האזרח הפשוט והתמים אינו בר גישה לראש העיר לקידום ענייניו, אם אין הוא נותן שלמונים תמורת זאת. תפקיד בית המשפט הוא להילחם בנגע השחיתות ולנקות את הרשויות המקומיות מסיאוב והעדפת מקורבים. זאת ייעשה רק באמצעות ענישה מכאיבה וכואבת ולא באמצעות הטפת מוסר שמתבטאת במלל בלבד".

לאחר הקראת גזר הדין הוציא בר מכיסו דף ועליו תגובה שהכין מראש. הוא דחה את הכרעת הדין ואת גזר הדין והודיע כי יערער לבית המשפט העליון. "יש לי כבוד והערכה למערכת המשפט ולבית המשפט הזה. בו בעת אני דוחה בתוקף את הכרעת הדין וממילא את גזר הדין. בעוד מספר חודשים אהיה בן 80. כל חיי שירתי את המדינה ואת הציבור: שנות דור כלוחם בצה"ל ובמג"ב, 25 שנה בעירייה ו-35 שנה בכוחות הביטחון. את כל תפקידיי מילאתי ללא מורא, בידיים נקיות ובלב פתוח. גם ביום הקשה הזה מצפוני נקי. בדרך בוודאי גם טעיתי לעתים, אך בית המשפט קבע בהכרעת הדין שכל הפרויקטים בעיר רמת גן נבנו כדין, כי אף יזם לא קיבל ממני הקלה או טובת הנאה כלשהי". על הדף היו מחוקות המילים "מעולם לא לקחתי שוחד לכיסי", אך בר החליט לומר אותן בכל זאת והוסיף: "פעלתי למען העיר רמת גן ושמירת האינטרסים של ציבור התושבים".

בר (במרכז) עם צאתו מבית המשפט, הבוקר. "מסע מתיש וכואב"צילום: ניר קידר

עוד אמר: "השנים האחרונות היו קשות מנשוא עבור משפחתי, עבור ילדי ונכדיי וכמובן גם עבורי. זה מסע מתיש וכואב. כל חיי לחמתי בשדה הקרב ובזירה הציבורית, אבל המלחמה להוכחת חפותי היא המלחמה הקשה מכולם. מעולם לא נכנעתי ובכוונתי להמשיך להילחם. כפי שהודיעו פרקליטיי, בכוונתי להגיש לבית המשפט העליון ערעור על ההרשעה ואני מצפה שלאחר שמיעת הטיעונים תשתנה ההכרעה מקצה לקצה. אין לו לאדם אלא שמו הטוב". לאחר מכן הכניס את הדף לכיסו וביקש להוסיף משפט: "מחר זה 48 שנה. בבוקר אמרו לי 'סדין אדום. זה היציאה למלחמה'. היום קיבלתי סדין שחור ואני מצפה בעתיד לסדין כחול".

עורכי דינו של בר, נבות תל-צור, ירון ליפשס ואלינור אלכס, מסרו גם הם תגובה שהוכנה מראש ובה נאמר כי "גזר הדין הוא תולדה ישירה של הכרעת הדין השגויה, בה נקבע שהלוואה מחבר מהווה שוחד, רק משום שהמלווה קשור לפרויקט ברמת גן. ההרשעה בשוחד צורמת במיוחד על רקע הקביעה הנחרצת של בית המשפט שכל הפרויקטים נבנו כדין ואף יזם לא קיבל מצבי בר הקלה או טובת הנאה כלשהי וכי צבי בר פעל ללא לאות למען העיר רמת גן ושמירת האינטרסים של ציבור תושביה".

התובע, עו"ד טל פרג'ון מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה, אמר כי "גזר הדין הוא שלב נוסף במלחמת החורמה שמנהלות רשויות אכיפת החוק בנגע השחיתות השלטונית במדינת ישראל. בית המשפט העביר היום מסר חד וברור – די לשחיתות. בית המשפט קבע כי עבירות שוחד הן עבירות חמורות ביותר שעונש מאסר משמעותי בצדן. בנוסף לעונשי המאסר נקבעו קנסות וחילוטים כבדים בהיקף של מיליוני שקלים על מנת להבטיח שהמורשעים לא יהנו מפירות העבירה שביצעו. בית המשפט הבהיר כי לא די במילות תוכחה בגזר הדין, אלא כי הגיעה העת לעבור למעשים. בענישה על עבירות שחיתות שלטונית שיקול הרתעת הרבים הוא שיקול מרכזי ולכן גם עבר מפואר וגם גיל מבוגר לא יחלצו ממאסר משמעותי את מי שמעל באמון הציבור באופן בוטה כל כך".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ