הפצ"ר לשעבר ושופט מחוזי תוקף את החקירה הפלילית נגד מנדלבליט

השופט מנחם פינקלשטיין טען כי התנהלות מחליפו בפרשת הרפז "לגיטימית בהחלט, על זה לא חוקרים באזהרה". מנדלבליט: "להקשיב לשיחות פצ"ר ורמטכ"ל זה שומו שמיים"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליט הצבאי הראשי לשעבר וסגן נשיא בית המשפט המחוזי מרכז, השופט מנחם פינקלשטיין, מבקר את חקירתו באזהרה של הפצ"ר לשעבר ומזכיר הממשלה, אביחי מנדלבליט בפרשת הרפז. דבריו נאמרו אתמול (חמישי) בדיון בנושא הפרקליטות הצבאית בכנס מחוזות לשכת עורכי הדין באילת,

מנדלבליט נחקר באזהרה ביוני 2014 בחשד שכפצ"ר, לא עדכן את היועץ המשפטי לממשלה בכך שמסמך הרפז נמצא ברשות הרמטכ"ל דאז גבי אשכנזי, אף שידע כי המשטרה מחפשת אותו. יום לאחר שהמשטרה החליטה לפתוח בחקירה בחשד לזיוף המסמך, עדכן אשכנזי את מנדלבליט בכך שהוא הגיע אליו כמה חודשים קודם לכן. רק למחרת הורה לו מנדלבליט להודיע זאת מיידית ליועץ המשפטי לממשלה. במהלך יממה זאת שוחח מנדלבליט עם רז נזרי, אז עוזרו של יהודה וינשטיין וכיום המשנה לו לעניינים פליליים, ולא ציין בפניו כי אשכנזי מחזיק במסמך. בשל כך הוא נחשד בהפרת אמונים ובשיבוש הליכי משפט. לפני שבועיים הודיע וינשטיין על סגירת התיק נגדו, אך לא ציין עילה מפורשת - חוסר אשמה או חוסר ראיות.

"בתור שופט לא יכול להתייחס למקרה ספציפי", אמר פינקלשטיין. "אבל יחד עם זה אני לא מתחמק, אני אומר את הדברים והמבין יבין. הפצ"ר הוא היועץ המשפטי של הרמטכ"ל, זה כתוב בחוק. נגיד שהרמטכ"ל קורא לו והפצ"ר אומר 'אני רוצה לחשוב על הדבר הזה'... זה לגיטימי בהחלט. על כזה דבר לא חוקרים חקירה פלילית ובוודאי לא חוקרים באזהרה. יותר מזה אני לא יכול להגיד".

בתשובה לשאלה אם משמעות דבריו היא שהחלטת מנדלבליט לשמור לעצמו את המידע למשך יום היתה לגיטימית אמר פינקלשטיין: "המשפטנים מבינים שאין בעניין הזה עבירה ועובדה שנגנז התיק". 

על רקע החקירה נגד מנדלבליט, נשאל פינקלשטיין כיצד הוא רואה תפקידו של הפצ"ר, כיועץ משפטי לרמטכ"ל או כנציגו של היועץ המשפטי לממשלה בצבא? "הפצ"ר הוא לא נציג של היועץ המשפטי לממשלה", השיב. "ברור שהיועץ המשפטי לממשלה הוא המנחה המקצועי ועומד בראש מערכת אכיפת הדין בישראל ואף אחד לא גורע מזה, אבל הפצ"ר הוא תפקיד עצמאי".  

מנדלבליט, שהשתתף אף הוא בדיון, הגן על עצמו וטען כי ההאזנה לשיחה בינו לבין עוזר הרמטכ"ל ארז וינר שבה התייחס לפרשה אינה חוקית וכי על תוכן השיחה חל חיסיון עורך דין-לקוח: "יש פקודת מטכ"ל שאומרת שאסור להאזין לאמצעי תקשורת שנמצאו ברשות הפרקליטות הצבאית, וזה מוביל למקומות מאוד בעייתיים. אם מקשיבים לשיחות, גם אם התגלגלו שיחות בין פצ"ר לרמטכל, לחוקר כזה או אחר, זה שומו שמיים. זה דבר מאוד בעייתי ומאוד מסוכן".

"יחסי אמון בין פצ"ר לרמטכ"ל הם קריטיים לכך שהרמטכ"ל יוכל להתייעץ עם הפצ"ר בביטחון ובחופשיות שהוא יתן לו את העצה הטובה ביותר", הוסיף מנדלבליט. "כמובן לא לעבור עבירות, אבל הוא צריך להרגיש חופשי ובטוח להתייעץ איתו. היועצים נמצאים עם המפקדים וזה אומר שהמפקדים סומכים עליהם שמה שהם אומרים להם לא ילך למצ"ח תוך שניה, אלא אם הם תכננו לרצוח ילדים. הם צריכים להיות בטוחים שמה שהם אומרים נשאר ביניהם, אחרת הם לא יגידו כלום, או שהם ילכו לעורכי דין פרטיים. זו סכנה מאוד גדולה. זו לא העמדה שלי רק, זו העמדה של כל האקדמיה שאני מכיר, של כל הפצ"רים לדורותיהם שגידלו אותי. זו עמדה שחוצה גבולות".

מנדלבליט הסכים עם קודמו כפצ"ר בשאלת הגדרת התפקיד. "עד האירוע הזה (החקירה), לא הכרתי אף אחד שחשב אחרת. באירוע הזה נדהמתי לשמוע שיש כאלה שחושבים אחרת. אני לא יודע מאיפה זה הגיע בכלל, וזה לא יעזור. הפצ"ר הוא יועצו המשפטי של הרמטכ"ל. זה כתוב בחוק. זה כותב בפקודות הצבא".

מנדלבליט התייחס גם לשאלת ה"כובע" הכפול של הפצ"ר, כמי שאוכף את הדין מחד ומשמש כיועץ משפטי לצבא מאידך. "הכובע הייעוצי הוא כובע קריטי ליכולת של הצבא לנצח את המלחמה", אמר. "אם הפצ"ר ימעל באמון של הרמטכ"ל, הוא לא יהיה בבור בזמן לחימה. הוא לא יוכל להגיד מה אסור בזמן לחימה ואין סיכוי שמישהו יהיה שם. עורך דין פרטי לא יהיה שם. וזה קריטי ליכולת של הצבא לנהל לחימה. עד לשם זה מגיע. מי שלא יבין את זה, יש לו בעיה קשה מאוד. מי שחושב אחרת פשוט רומס את המקצוע הזה וזה מאוד מסוכן". 

מנדלבליט ופינקלשטיין בטקס חילופי הפרקליטים בצה"ל, ב-2004צילום: יעל בר הלל, דובר צ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ