בהתערבות בג"ץ, אסיר עולם יוכל לטעון לחפותו באמצעות בדיקת דנ"א מזירת הרצח

האסיר, יצחק זוזיאשווילי, הורשע ברצח השופט עדי אזר. זוזיאשווילי מנסה להוכיח כי עד המדינה בפרשה משקר וכעת המדינה תאפשר לו לערוך בדיקת דנ"א במימונו, לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בעקבות התערבות שופטי בג"ץ, המדינה הסכימה לאפשר ליצחק זוזיאשווילי, אסיר עולם שהורשע ברצח השופט עדי אזר, לשלוח את בדלי הסיגריות שנאספו מזירת הרצח לבדיקת דנ"א לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר וכדי להילחם על חפותו. במשך שנתיים סירבה הפרקליטות למסור את המוצגים לזוזיאשווילי בנימוק של סופיות הדיון וכן בשל התנגדות אלמנתו של אזר לבדיקה נוספת בטענה כי העלאת הפרשה מחדש תסב לבני המשפחה סבל נוסף.

הסנגוריה הציבורית הצטרפה לבקשת האסיר, המיוצג באופן פרטי על ידי עורך הדין שי חמו, ובדיון שהתקיים בשבוע שעבר המליצו שופטי בג"ץ — אליקים רובינשטיין, חנן מלצר וענת ברון — לפרקליטות לשקול מחדש את עמדתה משום שבכוונתם לקבל את העתירה.

הסנגוריה הציבורית הציגה בעמדתה העקרונית לבית המשפט נתונים מפרויקט החפות האמריקאי לתיקון הרשעות שווא. לפי נתונים אלה, מאז נוסד הפרויקט ב-1992 ועד היום בדיקות דנ"א הובילו לחשיפת 329 מקרים של הרשעות שווא. ב-149 מקרים מתוכם הובילו הבדיקות החדשות לאיתור העבריין האמיתי.

ב–19 ביולי 2004 נרצח השופט אזר. כמה עדי ראייה סיפרו שראו כמה ימים לפני הרצח בשדה הסמוך לבית הנרצח אדם לבוש בגדי מאבטח צופה על ביתו ומעשן. יממה לאחר שנרצח הגיעה המשטרה לאזור השדה ואספה חמישה בדלי סיגריות. הבדלים נבדקו במכון לרפואה משפטית על מנת לנסות לבדוק התאמה ביניהם לבין מי שידוע בבירור שהיה בזירה, עד המדינה, וכן לבין רפי נחמני, שהורשע בביצוע הרצח.

זוזיאשווילי בבית המשפט ב-2004צילום: מוטי קמחי

עד המדינה סיפר שתפקידו הסתכם בהסעת נחמני וכי הוא לא ירד מהמכונית בעת המעשה. לדבריו, מי שעישן את הסיגריות שאותרו היה נחמני. האחרון, שלא נהג לעשן סיגריות, הכחיש את נוכחותו בזירה. בסופו של דבר הוצלבו רק ארבעה בדלים, כשאחד מהם תאם לפרופיל גנטי של אשה ושלושת האחרים לפרופיל גנטי של גבר. מבדל נוסף לא ניתן היה להפיק פרופיל גנטי. לפי חוות הדעת של המכון לרפואה משפטית, לא נמצאה התאמה בין הבדל לפרופיל של נחמני ושל עד המדינה.

זוזיאשווילי הורשע כי הזמין את הרצח של השופט אזר, וכעת הוא ביקש לערוך בדיקה משלו לבדלים במעבדה בחו"ל, במימונו. זוזיאשווילי מבקש למעשה לבדוק התאמה בין הבדלים לבין עד המדינה כדי להפריך את גרסתו ולהוכיח שהוא משקר. בעקבות החלטת בג"ץ, הפרקליטות תעביר רשימה של כמה מעבדות בחו"ל המקובלות עליה, כדי ששני הצדדים יוכלו לקיים בדיקה מחודשת.

באשר לטענת הפרקליטות כי העלאת הפרשה מחדש תסב נזק למשפחה, ציטטה הסנגוריה את קביעתה של השופטת דפנה ברק-ארז בעתירת דודי בר יוסף שהורשע ברצח אשתו. בר יוסף ביקש לבצע בדיקה נוספת בדגימות הגופה שנשמרו במכון לרפואה משפטית. חרף התנגדות הפרקליטות והמשפחה, הורתה השופטת דפנה ברק־ארז למכון לבצע את הבדיקה ההיסטולוגית וקבעה כי "התנגדותם של בני המשפחה אינה יכולה להוות שיקול יחידי או מכריע שכן על כף המאזניים עומד גם גורלו של הנידון".

הסניגוריה הציבורית ביקרה בעמדתה את מדיניות פרקליטות המדינה אשר נוהגת להערים קשיים רבים על עריכת בדיקות במוצגים לצורך הגשת בקשה למשפט חוזר, על ידי מי שמשפטם הסתיים וממשיכים לטעון לחפותם. לטענת הסניגוריה, מדיניות זו מונעת את גילוין בישראל של הרשעות שווא וטעויות אחרות שנפלו בפסקי דין חלוטים - טעויות אשר רבות כמותן נחשפו במדינות אחרות בעקבות בדיקות שנערכו במוצגים לאחר תום המשפט.

במסגרת עמדתה העקרונית של הסנגוריה מצוינים שבעה תיקים קונקרטיים שלגביהם ביקשה הסנגוריה את התערבותו של פרקליט המדינה לבקשותיה לאיתור חומרי חקירה ועיון בהם. בארבעה מתוך שבעת התיקים ביקשה הסנגוריה לאתר את הראיות כדי לערוך בהן בדיקות מדעיות, אולם התברר שבשתיים מהם המוצגים הושמדו, על אף שמדובר בתיקי רצח בהם קיימת חובה לשמור את הראיות לצמיתות. בשתי הפניות האחרות שבהן ביקשה הסנגוריה לבצע בדיקות מדעיות, השיבה הפרקליטות בשלילה. בשלוש מהפניות הנוספות ביקשה הסנגוריה לקבל מידע, לעיין ולצלם חומרי חקירה. בשתיים מהן חומרי החקירה לא הועברו לידי הסנגוריה חרף פניות חוזרות ונשנות.

הסנגוריה הציבורית ניהלה מאבק נגד הפרקליטות לקבלת ראיות לצורך בדיקות דנא בתיק שלום עובדיה, שהורשע ברצח עו"ד שמואל לוינסון. בעקבות עתירה לבג"ץ, חזרה בה הפרקליטות מהתנגדותה לקיים את הבדיקות ולאחרונה הושלמו בדיקות הדנ"א, של חלק מהראיות שנמצאו בזירה. אחת הראיות המרכזיות, כובע הגרב של הרוצח, נעלמה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ