המשטרה ממליצה: רכיבה על אופניים חשמליים מעל גיל 16 וברישיון בלבד

עוד המליצה המשטרה למשרד התחבורה לדרוש רישוי גם עבור האופניים עצמם: "רק באופן זה ניתן יהיה להתמודד באופן אפקטיבי עם מסוכנות הכלי". ועדת הפנים של הכנסת תדון היום בנושא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המשטרה ממליצה למשרד התחבורה להחמיר את התקנות בנוגע לשימוש באופניים חשמליים. לפי ההמלצות, בני 16 ומעלה בלבד יוכלו לרכוב על אופניים חשמליים. הרוכבים יידרשו לקבל רישיון עבור השימוש באופניים, ויידרש רישיון גם לכלי עצמו.  

בהודעה של המשטרה היום (שני) נכתב כי "ראש אגף התנועה, ניצב ירון בארי, החליט להמליץ בפני משרד התחבורה, על שינוי התקנות הקיימות. מהותו של השינוי הנדרש הוא בדרישת רישוי הן של הכלי והן של הרוכב". עוד נכתב כי "רק באופן זה ניתן יהיה להתמודד באופן אפקטיבי עם מסוכנות הכלי ולמנוע פגיעות בגוף ובנפש".

בהודעה נאמר כי המשטרה מתקשה ליישם את התקנות החדשות בעניין האופניים החשמליים, נוכח הגיל הצעיר של הרוכבים, כמו גם החשש כי ייפגעו ממכוניות במידה שיורדו אל הכביש, והיעדר פיקוח על כלי הרכב עצמם.  

אופנים חשמליים בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

היום דנה ועדת הפנים של הכנסת לדון בבעיית היעדר האכיפה בכל הנוגע לשימוש באופניים חשמליים. השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר כי יפעל לקדם תיקוני חקיקה שיאפשרו את הגברת האכיפה בנושא, זאת לאור נתונים המצביעים על עלייה בתאונות בהן מעורבים אופניים חשמליים. בין ההמלצות שארדן יפעל לקידומן - מתן סמכויות נרחבות לפקחי הרשויות המקומיות, כמו רישום דוחו"ת ואף החרמת אופניים חשמליים. המלצה נוספת שארדן יפעל לקדמה היא חובת רישוי וביטוח לאופניים חשמליים.

בתוך כך, עיריית באר שבע הודיעה כי תקדם חוק עזר עירוני האוסר נסיעה על אופניים חשמליים בפארקים ציבוריים. האיסור לנסוע על מדרכות קיים כבר כיום, בתקנות התעבורה, אולם אין התייחסות מפורשת בחוק לרכיבה בשבילים בפארקים ציבוריים.

לפי הערכות, בישראל נעשה שימוש ביותר מ–100 אלף זוגות אופניים חשמליים. מהירות הנסיעה בהם יכולה להגיע ל-25 קמ"ש ויותר, אולם רבים מהרוכבים אינם משתמשים בקסדה. על פי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ב–2014 היו מעורבים 141 אופניים חשמליים בתאונות דרכים עם נפגעים. מתוכן תאונת דרכים אחת קטלנית, 20 קשות ו–120 שהוגדרו כתאונות קלות. ההערכות הן כי בשל מקרים רבים שאינם מדווחים — המספר האמיתי גבוה בהרבה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ