אחד הנאשמים ברצח אבו חדיר שחזר כיצד אמר לשותפו הקטין "לגמור אותו"

הבוקר התחדשה בבית המשפט המחוזי בירושלים עדות הנאשמים ברצח הנער משועפאט. הקטין י' עומת עם שחזור הרצח בניסיון להפריך את טענתו כי נגרר למעשה ולא היה שותף לתכנונו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבית המשפט המחוזי בירושלים התחדשה הבוקר (שני) עדותו של הקטין י', אחד משלושת הנאשמים ברצח הנער מוחמד אבו חדיר בירושלים לפני שנה. בחקירתו הנגדית, עימת אותו התובע עו"ד אורי קורב עם שחזור הרצח ועם הודעותיו במשטרה, המפריכות לטענתו את גרסת הנאשם לפיה הוא נגרר אחרי נאשם מספר 1, יוסף חיים בן דוד, ולא היה מודע למשמעויות הקטלניות של מעשיהם. בשחזור שהוקרן במשפט נראה בן דוד מספר לאחד משותפיו הקטינים: "תגמור אותו, שלא יקום עלינו". 

קורב טען, כי י' היה שותף לתכנון מראש של הרצח. הוא הקרין קטע מתוך השחזור שלו, ובו נראה הקטין מספר: "חיפשנו מישהו שיהיה ילד, לא סתם מישהו, וגם שלא יהיה שהיד או מחבל, אז חסכנו אחד. לא זקן בן 70, לא אשה, גם לא ילד קטן". קורב התייחס לעדותו של י' משבוע שעבר: "אתה אומר (בבית המשפט) לא עלה על דעתך, עכשיו (בשחזור) אתה נזכר שחיפשתם מישהו כדי להרוג אותו". י' השיב "לא היה כזה דבר", אך קורב המשיך: "במשטרה אמרת את האמת".

עוד קודם לכן הוקרן באולם קטע וידיאו בו נראה בן דוד משחזר את הרצח. הקטעים נועדו להפריך את עדותו של י', נאשם מספר 2, מהשבוע שעבר, כי לא היה ער למשמעות מעשיו, ושופכים אור גם על חלקו של הנאשם בן דוד. פרקליטו של בן דוד טוען כי הוא אינו כשיר להעיד ואינו אחראי למעשיו, דבר שלא הוכח עד כה בחוות דעת רפואית, והוא מסרב לעלות לדוכן העדים.

הנאשם המרכזי יוסף חיים בן דוד, באוגוסטצילום: אמיל סלמן

קורב ביקש מהנאשם י' להדגים באולם במדויק כיצד חנק את אבו חדיר במכונית, במהלך הנסיעה משועפט ליער ירושלים, אבל הוא אמר כי אינו מצליח להיזכר באירועים. הוא הכחיש את דבריו של בן דוד בשחזור, לפיהם במהלך הנסיעה הוא ראה כיצד, לפי הוראתו, י' "מנסה לגמור אותו באגרופים לצלעות ומפתח הלב".

בקטע שהוקרן מתוך השחזור נראים בן דוד עם החוקרים בתוך המכונית שבה נחטף אבו חדיר, ובן דוד מתאר את השתלשלות האירועים לאחר הכנסתו פנימה של הנער הפלסטיני. בניגוד להתנהגותו של בן דוד באולם, שישב שותק, בוהה בחלל ומתקשה להשיב לשאלות השופטים, בחקירה הוא נראה מדבר בשטף וברהיטות ומתאר את האירוע לפרטים. "הוא (אבו חדיר) הוציא את הרגל מהדלת והיה עיכוב יותר ממה שאנחנו יושבים פה. אני מסתכל עליהם (על שני הנאשמים הקטינים) שהם לא מצליחים להכניס את הרגל, אז י' הוציא את היד מהפה שלו והוא בפניקה", אמר.

בתיעוד שואל השוטר את בן דוד אם אף הוא סייע בהתגוששות מול אבו חדיר, וזה השיב: "לא יכולתי לסייע, הייתי מרוכז בהגה. הבנתי שהלב דופק לי, רק חיכיתי שהדלת תיסגר. באותו רגע הבנו שזה אל חזור, שקורה פה משהו שלא חלמנו עליו". עוד סיפר, כי שמע מאחד משותפיו הקטינים את הצעקה "אני חונק אותו, חונק אותו". לדברי בן דוד בשחזור: "אמרתי לו: תגמור אותו, שלא יקום עלינו, יש לו שבע נשמות. אני בסרט שערבים רודפים אחריך". לדבריו, הוא אמר באותה נקודה לי': "תחשוב שמיליון ערבים רודפים אחריך וכולם יורים עליך".

בן דוד פירט בפני החוקרים באיזו מהירות נסע ברכב, בדרכם ליער ירושלים: "פה בכביש המשכנו ישר, אני זוכר שנסעתי על 80 ואחר כך 100, ואז 80 ב(כביש) בגין. כל הזמן הזה י' חונק אותו ככה". כשהשוטרים ביקשו מבן דוד להדגים על אחד מהם כיצד י' חנק אותו, הוא השיב: "אני לא רוצה להדגים על יהודי".

באותו שחזור סיפר בן דוד לחוקריו, כיצד אמר לנאשם מספר 2, י', "לגמור אותו". לפי תיאורו, י' חנק אותו לאורך רוב הנסיעה, וזאת בניגוד לגרסתו בבית המשפט לפיה הוא לא ביקש להרוג את אבו חדיר. בחקירה נשאל י' על ידי התובע קורב כיצד הוא מסביר את הסתירות בין דבריו בבית המשפט לבין דברי בן דוד בשחזור. י' השיב כי גרסתו במשטרה הושפעה מסיפורים ששמע משני שותפיו לפני שנתפסו. 

הוריו של אבו חדיר ישבו באולם לאורך כל העדות, צפו בסרטונים והאזינו לכל תיאורי הרצח בסיוע מתורגמן. לאחר הדיון ניגשה האם סוהא לעורך הדין קורב והודתה לו על עבודתו. אביו של אבו חדיר, חוסיין, התייחס לעדותו של הקטין י': "זה בן אדם שכל מה שהוא אמר זה שקר. עורכי הדין לימדו אותו מה לדבר". "הוא סיפר איך הוא חנק אותו. מאוד קשה לנו לשמוע את זה. אנחנו נשרפים", הוסיף בנוגע לשחזור הרצח. 

הדיון הבא ייערך ב-15 ביולי, ובו יעיד נאשם מספר 3, הקטין השני. היום קבעו השופטים כי גם עדותו תינתן ברובה בדלתיים פתוחות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ