יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה חתם על הסכם עד מדינה בפרשת רונאל פישר – כך התיר היום (שני) לפרסום בית משפט השלום בירושלים. עדותו של מלכה הביאה היום לחקירת הניצב הפורש ברונו שטיין, החשוד בקבלת שוחד ובהפרת אמונים. שטיין נחקר במשך שעות רבות אל תוך הלילה. 

לפי הסכם עד המדינה, יקבל מלכה את מלוא הכספים המגיעים לו במסגרת הפרישה והפיצויים כאילו עזב את המשטרה בנסיבות שגרתיות. עם זאת, לא תהיה הקלה בענישה שלו. במסגרת ההסכם ישמש עד מדינה נגד הניצב הפורש שטיין, כשהחומרים שמסר הביאו לחקירתו של שטיין היום במשרדי מח"ש. מלכה מואשם בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים ועבירות נוספות. לפי הודעת הפרקליטות, מכוח ההסכם מסר מלכה עדות מפורטת המצדיקה המשך חקירה. ההסכם צפוי להיות מוצג מחרתיים בפני בית המשפט המחוזי בירושלים.

על פי החשד, פישר הציג בפני לקוחותיו את שטיין כאיש קשר שלו למשטרה וכמי כשיכול לסייע להם, ובתמורה מימן לניצב הפורש נסיעות לחו"ל - שם נערכו חלק מהפגישות. בין היתר, על פי החשד, נכח שטיין בפגישה עם הקבלן יאיר ביטון, בעלי חברת הבנייה ב.יאיר. הנסיעות לחו"ל והבילויים המשותפים לכאורה נועדו להוכיח ללקוחות הפוטנציאליים את הקשר הקרוב בין השניים. 

ברונו שטיין במשרדי מח"ש, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

שטיין אמר בתגובה כי לכל השאלות הוא ייתן תשובות. בשיחה עם "הארץ" שלשום, הוא אמר כי "אף אחד ממח"ש לא דיבר איתי, אין לי מושג על מה מדובר. מבחינתי, הכל בסדר. מתרגל לאזרחות".

שטיין, שכיהן כמפקד מחוז מרכז במשטרה, פרש בספטמבר האחרון, לאחר שפורסם ב"הארץ" כי בילה במוצאי שבת במסיבה פרטית אצל עו"ד רונאל פישר, לרגל גיוס בתו. בהודעת דובר המשטרה שפורסמה עם פרישתו, נכתב כי "בהמשך לפרסום ב'הארץ' הבוקר נבהיר כי ניצב שטיין אינו מעורב ושמו אינו נקשר בשום היבט לפרשת עו"ד פישר. ניצב שטיין לא הסתיר מעולם את היכרותו רבת השנים עם עו"ד פישר, ואין בהכרות זו, כמו שאין בעצם שהייתו במסיבה בביתו היבט משמעתי כלשהו. כל ניסיון אחר לפרש את המציאות חוטא לאמת ומסלף אותה".

ברונו שטיין כשהתארח אצל עו"ד פישר

מעורכי הדין של מלכה, עפר ברטל ודב גלעד כהן, נמסר בתגובה כי "אנו מאשרים שנכרת בינינו ובין מח"ש הסדר טיעון דיוני, במסגרתו מר מלכה יודה בעובדות כתב אישום מתוקן, ללא כל הסכמה לעניין העונש. אנו סמוכים ובטוחים שהודאתו במיוחס לו ושיתוף הפעולה בינו ובין מח״ש יובאו בחשבון על ידי בית המשפט בבואו לגזור את הדין בבוא היום".

בשבוע שעבר פורסם כי התפתחות חדשה, שהגיעה אחרי הגשת כתבי אישום נגד אישים בולטים בתיק, תחייב את מח"ש להעמיק את החקירה. עוד פורסם כי המידע שהגיע לשולחנם של החוקרים עשוי להשפיע על דמות בכירה בפרשה, ולהביא לזימון נחקרים חדשים. 

בחודש שעבר הוגשו כתבי אישום בפרשה. מלכה מואשם שהעביר מידע מחקירות רגישות תמורת כסף לדמות המרכזית בפרשה - פישר. על פי כתב האישום, פישר השתמש במידע מול חשודים ולקוחות פוטנציאליים כדי לשבש חקירות תמורת בצע כסף. פישר ומלכה מואשמים בלקיחת שוחד ובעבירות מרמה במספר רב של מקרים. לפישר סייעה אחת הדמויות הבכירות במערכת אכיפת החוק, פרקליטת מחוז תל אביב לשעבר רות דוד, שהיתה שותפה במשרדו של פישר לאחר שפרשה מתפקידה. דוד מואשמת בשיבוש הליכי משפט בשתי פרשיות, ובעבירה של קבלת נכסים שהושגו בפשע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ