נציבת הביקורת על הפרקליטות: הפרקליטים עשו דמוניזציה לביקורת נגדם

השופטת בדימוס הילה גרסטל סיפרה בדיון בוועדת החוקה כי מאז החלו הפרקליטים בעיצומים, חלה עלייה דרמטית במספר התלונות נגדם. שי ניצן: אני לא מודאג מתוצאות הביקורת נגדנו, אלא מהתהליך

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

לאחר חודשים ארוכים של שתיקה, התייחסה היום (רביעי) נציבת הביקורת על הפרקליטות הילה גרסטל, לעיצומי הפרקליטים ולהתנגדות שלהם לביקורת נגדם, בדיון שהתקיים בנושא בוועדת החוקה של הכנסת. "נקודת המוצא של כולם היא שאין כוונה להחליש את הפרקליטות", אמרה גרסטל. "יש הבנה מלאה לעומס הכבד שמוטל על הפרקליטים, אבל יש הבנה גם לצרכים של האזרח הקטן, שהוא באמת בודד ואין לו מענה והיום יש לו לאן לפנות. לא צריך לעשות דמוניזציה לביקורת ולטעון שהיא אגרסיבית. יש ביקורת שקולה ועניינית".

בפתח הדיון דיברה גם שרת המשפטים איילת שקד, שהביאה לאחרונה לסיום עיצומי הפרקליטים, ואמרה כי "הנציבות היא עובדה מוגמרת. גם הפרקליטים לא מתנגדים למהות, אלא לדרך. אני רואה בביקורת ככלי לתחקר בעיות ולהשתפר ולא לערוף ראשים".

גרסטל מתחה ביקורת על התנהלות ארגון הפרקליטים, שיושבת הראש שלו נכחה בדיון. "לא הצלחתי להבין את המלחמה הקשה בסעיף קטן שמאפשר לציבור או לאדם שרואה את עצמו נפגע להגיש נגדה תלונה", אמרה. "כאזרחית וכשופטת, הייתי די מופתעת מההתנהלות הזאת. לא העליתי על דעתי שיכולה להיות התנגדות כל כך נחרצת לגוף שהמטרה שלו היא לא ניגוח שלטון החוק, אלא להיפך. מפרספקטיבה של 14 חודשים שבהם הגוף פועל, אני חושבת שאי אפשר להגזים בחשיבות של הקמת הנציבות ושל אותו חלק שמאפשר לציבור להגיש תלונות. זה המענה האמיתי והנכון לאזרח אם נגרם לו עוול. אם לא נגרם לו עוול, התלונה נדחית".

גרסטל בדיון, היום. "יש ביקורת שקולה ועניינית"צילום: אוליבייה פיטוסי

לדברי גרסטל, למרות שארגון הפרקליטים הודיע שהוא לא מתנגד לביקורת המערכתית אלא לאפשרות להגיש תלונות נגד פרקליטים ספציפיים, הנציבות לא זכתה לשיתוף פעולה מצדם. "הטמענו בנהלי העבודה פתרונות לחששות של ארגון הפרקליטים", אמרה. "לדעתי חוץ ממימון ייצוג הפרקליטים בפניי, נמצאו פתרונות לכל הטענות שמועלות במשך המלחמה הממושכת והחזקה מאוד של ארגון הפרקליטים. המבוקרים שלנו הם לא רק הפרקליטים, אלא גם התביעה המשטרתית. מאז המלחמה של הפרקליטות, יש עלייה דרמטית בכמות התלונות המוגשות נגדה".

גרסטל הוסיפה כי אמנם האגף מכונה "אגף התלונות הפרטניות", אולם מדובר בתלונה שהפרט מגיש נגד המערכת ולא נגד פרקליט ספציפי. לדבריה, עד היום, ב-14 חודשי פעילות הגוף, הוגשו 430 תלונות, ורק 29 פרקליטים נדרשו להגיב. "לא פונים אלינו ארגוני פשיעה או סנגורים שרוצים לנגח את הפרקליטות, כמעט בכלל", אמרה. "פונים אלינו נפגעי עבירה, חשודים שממתינים שנים להחלטות, מתלוננים שלא קיבלו תשובות על עררים, אנשים שלא נסגר התיק שלהם שנים רבות שחוששים לפנות לפרקליטות".

פרקליט המדינה שי ניצן מחה על כך שגרסטל מכנה את מאבק הפרקליטים כ"מלחמה". לדבריו, "יש כאן מאבק, ויכוח, דאגות, את המלחמה נשאיר לשדה הקרב". ניצן אימץ את טענות ארגון הפרקליטים וטען כי הפרקליטות היא הגוף המבוקר ביותר בישראל. "לא אמרתי שאני מתנגד לביקורת. זה לא אומר שלא צריכה להיות נציבות. אני רוצה לתת פרספקטיבה רחבה. צריך לזכור שיש חשש שמנגנונים נוצלו לרעה", אמר.

לדבריו, "יש גם גורמי שלטון מאוד חזקים ומקושרים ובמובן הזה עבודתו של הפרקליט היא לא פשוטה". ניצן התייחס לכך שנאשמים מקושרים שוכרים יחצ"נים והפרקליטים נדרשים להתמודד מול מתקפה נגדם, אולם התעלם מכך שגם ארגון הפרקליטים שכר יחצ"ן כדי להתמודד מול גרסטל ונציבות הביקורת.

שי ניצן וח"כ רויטל סויד בדיון הוועדה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד הוסיף ניצן כי "אני לא מוטרד מתוצאות הביקורת. אני סמוך ובטוח שהפרקליטות פועלת בהגינות וביושר. יחד עם זאת, אין לי ספק שגם יש כשלים. אבל זה לא אומר שצריך לשפוך את התינוק עם המים. אני לא דואג מהתוצאה, אבל אנחנו מאוד מודאגים מהתהליך". ניצן הוסיף כי הפרקליטים מודאגים מכך שבמקרה של תלונה מוצדקת נגדם, שמם יימרח בכותרות העיתונים.

יו"ר ארגון הפרקליטים, לימור פלד אמרה בדיון כי "אנו רואים איך החששות שלנו מתממשים אחד אחד. התלונות מוגשות על ידי מי שרוצה להחליש ולנגח את הפרקליטים. הציבור לא רוצה לקשור את הידיים של הפרקליטים שמגנים עליו מפני ארגוני פשיעה". גרסטל הגיבה לדבריה ואמרה שחלק גדול מדבריה "לא מבוססים על עובדות ולא על המצב בשטח".

מי שהביעו תמיכה בגוף הביקורת הן חברות הכנסת יעל גרמן ושרת המשפטים לשעבר ציפי לבני שאמרה שהפרקליטים לא צריכים לחשוש מכך ש"סנגורים מאיימים כי יתלוננו לגרסטל'. גרמן אמרה: "הקמת הנציבות נתנה מענה לתחושה הלא טובה של הציבור שאין מענה ואין מי לפנות והיא דבר אדיר. אנחנו חייבים אותה למען אמון הציבור במערכת המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ