וינשטיין: לסגור את התיק נגד השוטר החשוד שהיכה חייל ממוצא אתיופי

היועמ"ש החליט לאמץ את המלצת פרקליט המדינה ומח"ש לסגור את תיק החקירה נגד השוטר, שפוטר בעקבות התקרית. עוד הוחלט כי החייל, דמאס פיקאדה, לא יועמד לדין בגין תקיפת שוטר

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, החליט היום (ראשון) לאמץ את המלצת פרקליט המדינה והמחלקה לחקירות שוטרים, לפיה יש לסגור את תיק החקירה הפלילי שנפתח בעניינו של השוטר החשוד בהכאת החייל ממוצא אתיופי, דמאס פיקאדה, בחולון בחודש אפריל.

עם זאת, על פי המלצת המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הוחלט להעביר את העניין למחלקת המשמעת במשטרת ישראל, אשר תבחן, במישור המשמעתי, את התנהלות השוטר, שכבר פוטר מתפקידו במשטרה. כמו כן הוחלט כי מכלול נסיבות האירוע אינו מצדיק את העמדת החייל לדין פלילי בגין תקיפת שוטר ועל כן התיק נגדו ייסגר. יצוין כי מתנדב המשטרה, שתועד אף הוא מכה את החייל, אינו מועסק יותר בארגון.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "החלטת מח"ש בעניין העברת החומר להמשך טיפול מחלקת משמעת אינה רלוונטית, וזאת משום שההליך המשמעתי כבר הסתיים בפיטוריו של השוטר. ההחלטה על פיטוריו של השוטר התקבלה לאחר קבלת חומרי חקירת מח"ש, ביצוע שימוע בו השוטר לשעבר היה מיוצג על ידי עו"ד וגיבוש המלצה אשר עברה את הגורמים, מחלקת משמעת, היועץ המשפטי למשטרה וראש אגף משאבי אנוש. במקרה זה אף קוים בראשות ראש אגף משאבי אנוש דיון עם גורמים אלו טרם קבלת החלטה". תיעוד התקרית בחולון, באפריל:

עוד נמסר כי "פיטורים לפני קביעת אשמה אפשריים על פי החוק והפסיקה נעשים כדבר שבשגרה ובהתאם למכלול נתונים: חומרת החשדות, רמת הראיות וכלל נתוני השירות של השוטר, כפי שעמדו בפני מקבלי ההחלטות במקרה זה. מבלי להיכנס לצנעת הפרט נציין כי מדובר בשוטר שהיה בתקופת ניסיון והאירוע בסרטון היה רק מרכיב אחד מהנתונים שעמדו בבסיס פיטוריו".

הכאתו של פיקאדה, שתועדה בסרטון שהתפרסם ברשת, שבו נראים שוטר ומתנדב במשטרה מכים את החייל, הובילה לגל מחאה בקהילה האתיופית. בחודש שעבר נרשמו עימותים אלימים בין המשטרה ומפגינים בהפגנת יוצאי הקהילה האתיופית בתל אביב, שנערכה במחאה על גזענות ואלימות מצד המשטרה כלפיהם. כמה מפגינים ניסו לפרוץ אל בניין העירייה בכיכר רבין והשחיתו גם חנויות סמוכות, ואחרים יידו אבנים והשליכו אבנים, קרשים ובקבוקי זכוכית ופלסטיק על שוטרים ואף הכו אותם.

כמו כן, מפגינים הפכו ניידת משטרה אחת, סמוך לכיכר ונזק נגרם גם למכוניות חונות בסביבה. בתגובה ירתה המשטרה רימוני הלם וגז מדמיע, הפעילה תותחי מים ופינתה מהמקום אנשים בכוח, בין השאר על ידי פרשים. המהומות בכיכר ובסביבתה נמשכו כמה שעות. 26 בני אדם נעצרו. 

המפגינים נשאו שלטים כמו "די לגזענות", "שוטר אלים צריך להיות בפנים", "גזענות ואפליה בחסות הממשלה" ו"אני שחורה, אני שקופה בעיני החברה". מפגינים רבים קראו בשמו של יוסף סלמסה, צעיר ממוצא אתיופי שחושמל באקדח טייזר בשנה שעברה בידי שני שוטרים - והתאבד אחרי ארבעה חודשים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ