פרשנות || 30 מנדטים ויחס חם מעכבים את חקירת מעונות רה"מ

בניגוד לחקירת ישראל ביתנו, וינשטיין אינו מפגין מוטיבציה לבדוק את שרה נתניהו וגם שי ניצן לא עומד עם שעון עצר. שני חוקרים חרוצים היו מסיימים את החקירה בתוך שלושה שבועות

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, אתמולצילום: אמיל סלמן

לפני כמה שבועות נודע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שצמרת המשטרה מתכוונת להפנות מספר נכבד של חוקרים המטפלים בפרשת החשדות נגד סגנית השר פאינה קירשנבאום וצמרת ישראל ביתנו לטובת חקירת 512, זו שמנסה לפצח עשור של מרחץ דמים בין ראשי העולם התחתון.

היועץ הטיל וטו על ניוד החוקרים. הוא רוצה מאוד שחקירת החשדות לשוחד בצמרת השלטון תסתיים בשבועות הקרובים כך שהוא יספיק להכריע בגורלם של החשודים המרכזיים בטרם הוא עוזב את תפקידו בינואר 2016. גם הוא רוצה להשאיר אחריו כמה כתבי אישום.

האפיזודה הזאת מלמדת שכאשר יועץ משפטי לממשלה רוצה להאיץ חקירה משטרתית או החלטה של הפרקליטות הוא יכול להגיע למטרה הזאת בשתי שיחות טלפון. את אותה מוטיבציה שהפגין היועץ בחקירת המעגל הפנימי של יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קשה לזהות אצלו או אצל מי מכפופיו בכל הקשור לחקירת החשדות לאי-סדרים במעון ראש הממשלה.

ערב הבחירות האחרונות ובעקבות דו"ח מבקר המדינה בעניין הוצאות מופרזות ומשונות במעונות ראש הממשלה, החליטו היועץ ופרקליט המדינה, שי ניצן, כי יש מקום לחקור חשדות דומים לאלה שרדפו את בני הזוג נתניהו מאז נכנסו לחיינו: השתת הוצאות פרטיות על חשבון הקופה הציבורית. באותה נשימה, הודיעו צמד אוכפי החוק הראשיים כי החליטו לדחות את פתיחת החקירה רק לאחר הבחירות כדי לא להתערב בהן. בכך הם כמובן התערבו בהן ברגל גסה.

ספק אם החשדות למתחולל בתוך המעונות של נתניהו היו ראויים בכלל לחקירה משטרתית. מדובר בסוף היום בשורת סיפורים דלי שומן, עלובים ברוחם, שמעידים יותר על אופיים וסגנונם של השולטים כאן ופחות על יסוד נפשי פלילי עמוק. אולם משעה שהיועץ ופרקליט המדינה החליטו שיש מקום לחקירה משטרתית היא היתה חייבת להסתיים בתוך שבועות ספורים.

שרה נתניהו ויהודה וינשטיין, ב-2012צילום: אוליבייה פיטוסי

זו תפקידה של מערכת אכיפת חוק במדינה נורמטיבית: לסיים חקירת חשדות נגד הבכירים מכולם בזמן קצר ובעיקר אפקטיבי. לא מדובר כאן בפרשה טרנס־אטלנטית מורכבת מהסוג שהתנהלה נגד ליברמן. גם לא בסאגה רבת משתתפים ופיתולי עלילות כמו בסיפור הולילנד. שני חוקרים חרוצים היו מגבשים את המסקנות שלהם על מה שקרה בציר קיסריה־בלפור בתוך שלושה שבועות גג.

אלא שתוצאות הבחירות, הנוקאאוט של נתניהו, ציננו את המוטיבציה הקלושה במילא של ראשי מערכת אכיפת החוק להתעסק בחומרים האלה. "אתה באמת מצפה שמישהו יטפל בחשדות האלה בזריזות?", שאל אותי רטורית לפני כמה שבועות בכיר המעורה בפרטים, "אחרי שהוא קיבל 30 מנדטים?".

היחסים החמימים בין היועץ המשפטי לבין ראש הממשלה מוכרים לכל השחקנים במסדרונות הכוח. לפני כמה שבועות בשיחה פרטית ביניהם ביקש נתניהו מווינשטיין להישאר עוד שנה בתפקידו. וינשטיין השיב בשלילה. לנתניהו יש עוד כמה חודשים לנסות לשכנע אותו, אבל גם אם הוא לא יצליח הוא יודע שליועץ שמורה אצלו פינה חמה בלב וכי אין חשש שהוא יאיץ את חקירת החשדות על מה שהתחולל בביתו בשנים האחרונות. כנראה שגם פרקליט המדינה לא יעמוד עם שוט ושעון עצר ויאיץ בחוקרים. ישנם כאלה המעריכים כי ניצן לוטש את עיניו לכיסא המתפנה של וינשטיין. אם יש בהערכה הזו ממש אין לצפות מניצן שיניע את החקירה הזו במרץ.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, שיפרוש בקרוב מתפקידו נחשב לאחד מחביביו של ראש הממשלה נתניהו. בימים אלה פועל דנינו כדי לנסות למנות את חברו הקרוב ראש אגף החקירות לשעבר יואב סגלוביץ' ליורשו. כאשר אתה רוצה מהשלטון משהו אתה לא שש להתנגש בו. ובכל זאת, בשבועות הקרובים צפויה המשטרה להזמין כמה עדים וחשודים לחקירה בפרשה הזאת ובראשם האיש החזק במשרד ראש הממשלה, הסמנכ"ל עזרא סיידוף.

אחרי שסבב העדויות והחקירות באזהרה יסתיים התיק הזה ינמנם כנראה עוד כמה חודשים בפרקליטות. אין מתכון בטוח יותר מזה להמתת פרשות. ריהוט הגן שנדד מהבית בקיסריה לבית בירושלים והתשלומים ההזויים לחשמלאי הם סיפורים משמעותיים ומסוכנים הרבה פחות מהקשרים הסימביוטיים שהתפתחו כאן בשנים האחרונות בין השלטון לבין מי שאמור להגביל את כוחו, לבקר אותו ולחקור אותו כשצריך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ