בצעד חריג, היועץ המשפטי לממשלה הורה לחייב עיתונאי למסור עדות במשטרה

לאחר שהחליט לבדוק את טענות אולמרט כי ראש הממשלה לשעבר ברק קיבל שוחד, הורה וינשטיין למשטרה לזמן את בן כספית, שכתב בין השאר: "יש הרבה מה לבדוק, אבל אין מי שיבדוק"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הורה לאחרונה לאגף החקירות במשטרה לגבות עדות מהעיתונאי בן כספית. העדות נגעה לטענות שהשמיע ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט על ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק. בין היועץ, שהחליט על הצעד, לבין העיתונאי מערכת יחסים שידעה עליות ומורדות. 

לפני כמה חודשים החליט וינשטיין כי המשטרה תבדוק את טענותיו של אולמרט, שנאמרו בשיחה פרטית עם ראש לשכתו לשעבר שולה זקן, ולפיהן ברק "לקח שוחד של עשרות מיליונים בעסקאות נשק". במסגרת הבדיקה גבו חוקרי היחידה הארצית לחקירות הונאה כמה עדויות, ובראשן זו של אולמרט. גורם משפטי בכיר מסר ל"הארץ" כי עדות אולמרט כללה בעיקרה שמועות ולא ראיות של ממש.

בן כספית, בשנה שעברהצילום: אייל טואג

עיתונאי "מעריב השבוע" בן כספית הרבה לתקוף בשנים האחרונות את מערכת אכיפת החוק על כך שהיא פורשת לכאורה מטרייה אווירית מעל ראשו של ברק, ומפלה אותו לטובה לעומת פוליטיקאים אחרים כמו אולמרט ואביגדור ליברמן. כספית אף פירט שורה של מה שזיהה כקצות חוט שיכולים להוביל לביסוס מסכת ראייתית נגד ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר.

"לו היו כאן רשויות אכיפה ושומרי סף שרואים משהו חוץ מהנוכלויות של אולמרט, הם היו יכולים לבדוק את נתיבי הכסף של אהוד ברק", כתב כספית בנובמבר אשתקד, יומיים לאחר שנחשף הדיאלוג בין אולמרט לזקן. "הם היו יכולים לנסות לבדוק מדוע כשהגיע ברק לכהונה נוספת במשרד הביטחון, סגר הקרוב שבמקורביו את משרד עורכי הדין הפרטי שלו והפך ליועץ במשרד אחר, שמתמחה בעסקאות נשק. הם יכולים לנסות לבדוק את המכרזים של תעשיית הנשק הישראלית בתקופת היותו של ברק שר הביטחון. יש הרבה מה לבדוק, אבל אין מי שיבדוק".

במאמר אחר רמז כספית כי היועץ המשפטי וינשטיין כלל אינו מעוניין להגיע לחקר האמת בכל הקשור לברק. אחרי שפרש שלל עצות לחוקרי המשטרה סיכם כספית בפסימיות כי "לאיפה שלא תגיעו, חוקרי המשטרה, תגלו שהיו שם קודם, וניקו הכל. השאלה היא, אם יש לכם מוטיבציה לעשות משהו, או שאתם באים במצב הרוח ההוא, שמנשב מ'רוח המפקד'".

אהוד ברק בכנס הרצליה, בשבוע שעברצילום: תומר אפלבאום

לפני כמה שבועות, כאמור, הורה וינשטיין לזמן את כספית לעדות במשטרה. ראש צוות הבדיקה, סגן־ניצב יורם נעמן, התקשר לכספית והזמין אותו להגיע למתקני היחידה הארצית לחקירות הונאה כדי למסור עדות. כספית ביקש לחשוב על כך ולהודיע על החלטתו אולם לא חזר אל נעמן. הדבר נודע ליועץ המשפטי, שהורה למשטרה לפנות לכספית בשנית ולזמן אותו שוב להעיד נגד ברק, ואם יש צורך לחייבו להגיע לעדות. בפעם השנייה שסגן־ניצב נעמן צלצל לכספית, הוא נעתר. כספית העיד במשך כמה שעות וגורם המצוי בפרטים מסר כי לא היו בדבריו חידוש או חומר בעל פוטנציאל של ממש. ההערכה היא כי הבדיקה נגד ברק תסתיים בקרוב ללא תוצאות.

יהודה וינשטייןצילום: מוטי מילרוד

לדברי מקור במשרד המשפטים, "הסיבה שווינשטיין החליט לזמן את כספית פשוטה: כספית כתב פעם אחר פעם שיש לו מידע על התנהלות חשודה של ברק וטען שמערכת אכיפת החוק מחפה לכאורה על ברק. וינשטיין עשה את מה שהיה צריך לעשות - לברר אם במידע של כספית יש ממש".

ערב בחירתו של וינשטיין לתפקיד היועץ נחשבו הוא וכספית לידידים. כספית המליץ לשר לשעבר איתן כבל להעסיק את בתו של וינשטיין כעוזרת אישית, וכתב מאמרים בעד בחירתו ליועץ המשפטי לממשלה. "משפטן מצוין, אדם עם היגיון בריא ושכל ישר, הגון ותם דרך", ציין כספית עם מינויו של וינשטיין לתפקיד. "מצד שני, פראייר הוא לא... בוערת בו השליחות הממלכתית הזאת, והוא מתכוון לתת את השנים הקרובות למדינה כדי לנסות להזיז את העסק התקוע הזה קדימה". מאוחר יותר כתב כספית בגילוי לב: "נלחמתי למען מינויו של יהודה וינשטיין לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה".

במשך הקדנציה של וינשטיין היחסים בין השניים התערערו, בין השאר לאחר שכספית תקף את היועץ שהגן לשיטתו על אי סדרים ומחדלים של בני הזוג נתניהו. בראיון למגזין "ליברל" אמר כספית: "הוא לא התובע הכללי, הוא הסנגור הכללי של הממשלה, לצערי. הוא היה חבר שלי. אבל הוא כנראה חלק מדיל שבטפשותי לא ראיתי נרקם. של אתם תמנו אותי ליועץ המשפטי ואתם יכולים להיות רגועים. וזה מה שקרה".

כספית סירב להגיב לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ