הוצתה כנסייה היסטורית על שפת הכנרת: "והאלילים כרות יכרתון"

כתובת הנאצה מתוך תפילת "עלינו לשבח" רוססה על קירות כנסיית הלחם והדגים שליד כפר נחום. חמישה צוותי כיבוי פעלו לכבות את השריפה במשך שלוש שעות, נזק רב נגרם למקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חשד לפשע שנאה בכנסיית הלחם והדגים (טבחה) שבצפון הכנרת: שריפה פרצה הבוקר (חמישי) במתחם הכנסייה שליד כפר נחום, ועל פי החשד היא הוצתה. נזק רב נגרם למקום. על אחד הקירות התגלתה גם כתובת נאצה בעברית: "והאלילים כרות יכרתון".

מפקד תחנת טבריה, סגן ניצב רן לוי, סיפר כי בזמן השריפה היו במקום 12 מתנדבים. שני בני אדם נפגעו באורח קל משאיפת עשן, תיירת בת 19 ואחד מעובדי המקום, בן 79. האש גרמה נזק לחדר אירוח, מחסן ולמשרד הנזירות בכנסייה. לדברי לוי, "מבחינתנו זהו אירוע קשה וחמור. אנחנו כרגע אוספים ממצאים בזירה על מנת להגיע לחשודים".

חמישה צוותי כיבוי פעלו במשך שלוש שעות לכיבוי השריפה. האש עצרה בכניסה למתחם התפילה עצמו. עם זאת, בחדרים הסמוכים מאות ספרים נשרפו כליל, הגג עלה באש והרעפים צנחו על הרצפה. כמה ציפורים שהיו במקום שוכבות מתות בכניסה לאולם התפילה. הדגים שהיו בבריכת החצר הפנימית של הכנסייה הוצאו מהבריכה המכוסה בפיח למכלים זמניים בצד. גם לחנות המזכרות נגרם נזק כבד ושכבה עבה של פיח מכסה את המוצגים.

נזקי השריפה בכנסיית הלחם והדגים, הבוקרצילום: אי־אף־פי

מצדם השני של החדרים מצויה הכתובת הגדולה שרוססה בכתום. המלים שרוססו הן ציטוט חלקי של שורה מתוך תפילת "עלינו לשבח", הנאמרת שלוש פעמים ביום: "על כן נקווה לך ה' אלוהינו לראות מהרה בתפארת עוזך להעביר גילולים מן הארץ והאלילים כרות ייכרתון, לתקן עולם במלכות שדי".

כנסיית טבחה היא מוקד עלייה לרגל לצליינים, ולפי האמונה הנוצרית היא ממוקמת היכן שישו חולל את נס הלחם והדגים והאכיל 5,000 בני אדם עם חמישה כיכרות לחם ושני דגים בלבד.  מבנה הכנסייה נבנה בתחילת שנות ה-80, על שרידי הכנסייה העתיקה שנמצאו במקום, שחלקים ממנה שומרו.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן אמר הבוקר כי זהו "מעשה פחדני ושפל שאני מגנה בחריפות". הוא ציין כי שוחח עם מפקד המחוז הצפוני של המשטרה והנחה אותו לתת עדיפות לחקירת האירוע והוסיף, "לא ניתן לאיש לערער את דו הקיום בין הדתות והעדות בישראל, פגיעה בעקרונות הסובלנות הבין הדתית היא פגיעה בערכים החיוניים ביותר למדינת ישראל, ואנו נפגין אפס סובלנות למעשים מסוג זה".

בשנה שעברה הושחתו צלב וספסלים בכנסייה. לפני ארבעה ימים רוססו בצפת כתובות נאצה בכמה מוקדים, בהן נכתב "מוות לערבים", כהנא צדק" ועוד.

צוותי כיבוי בזירה, הבוקרצילום: רויטרס
הנזקים בכנסייה, הבוקר. תיירת ועובד המקום נפצעו קל משאיפת עשןצילום: גיל אליהו
הכנסייה, הבוקרצילום: דוברות כבאות צפון
כתובת הנאצה בכנסייה, הבוקר

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ