פרשת פישר: התיק הפלילי נגד ראש אגף התנועה במשטרה ייסגר, התנהלותו תיבחן משמעתית

ניצב ירון בארי ורעייתו נחקרו במח"ש בחשד שכספים מעו"ד פישר ולקוחותיו נתרמו לאירוע צדקה שארגנה אשתו של הניצב; משרד המשפטים הודיע כי לא נמצאה תשתית ראייתית לעבירה פלילית

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

פרקליט המדינה שי ניצן קיבל את המלצת המחלקה לחקירות שוטרים לסגור את התיק הפלילי בעניינו של ראש אגף התנועה במשטרה, ניצב ירון בארי, בפרשת רונאל פישר. עם זאת, התנהלותו תועבר לבחינת מחלקת המשמעת במשטרת ישראל. 

בארי ורעייתו זומנו להעיד בחודש שעבר בעקבות מידע שהגיע לידי מח"ש, לפיו כספים מעו"ד פישר ומלקוחותיו הועברו לעמותה שרעייתו של בארי היא אחת ממנהליה. 

משרד המשפטים הודיע הבוקר (שלישי) כי לא נמצאה תשתית ראייתית המגבשת חשד לפלילים בהתנהלותו של בארי. בהודעה נכתב כי מחלקת המשמעת תבחן את "התנהלותו של ניצב בארי בגזרת איסוף תרומות, בניגוד לכלל האוסר על שוטרים להתרים", וכן את התנהלותו של הניצב עם עו"ד פישר במסגרת תפקידו. 

ניצב ירון בארי, בשנה שעברה צילום: עופר וקנין

מחומר הראיות עולה כי רונאל פישר התגייס לאיסוף תרומות עבור אירוע צדקה שארגנה רעייתו של בארי. הפנייה לפישר הגיעה מצד שלישי, והוא בתורו פנה ללקוחות משרדו בבקשה לתרומה. מהראיות עולה כי פישר תכנן ככל הנראה ליצור מערכת של "מחויבות הדדית", שבה הוא יגייס כספים לאירוע הצדקה ובתמורה יקבל סיוע מניצב בארי. הניצב כיהן בתקופת האירוע כראש אגף משאבי אנוש, שוועדת המשמעת היתה כפופה לו. פישר היה מעוניין כנראה לקדם את ענייניו בתיקים שבהם ייצג שוטרים בהליכים משמעתיים. 

"עם זאת", נטען בהודעת משרד המשפטים, "לא נמצא יסוד לחשד לכך שבארי היה מודע לכוונותיו הפליליות של פישר. בנסיבות אלו הבדיקה העלתה כי אין חשד לביצוע עבירה פלילית מצדו של ניצב ירון בארי".

מעדויות שיש בידי מח"ש, ניצב  בארי התקשר לעו"ד פישר לאחר האירוע והודה לו על עשייתו וגיוס לקוחותיו. הניצב בחר שלא להודיע על כך בזמן אמת לגורמים הרלוונטיים וליועץ המשפטי של משטרת ישראל, תת ניצב שאול גורדון, כדי לבחון האם מדובר בהליך תקין. כמו כן בארי לא דאג לפיקוח על קבלת הכספים, אף על פי שלקצין משטרה אסור לגייס תרומות.

במח"ש ובפרקליטות המדינה הביעו תמיהה על כך שבארי בחר שלא להודיע על האירועים גם לאחר חשיפת פרשת השחיתות בה מעורב פישר. ניצב בארי ידע כי פישר חשוד בשוחד לשוטרים ואנשי משפט, ועד לזימונו למח"ש למתן עדות הוא בחר שלא לחשוף את התרומות שקיבלה אשתו.

במח"ש החליטו שלא לפסול את האפשרות לשימוע משמעתי בשל התנהלותו הבעייתית של בארי. מאחר וניצב בארי כיהן כראש אגף משאבי אנוש בזמן האירועים, ועדת המשמעת היתה כפופה לו כניצב, וכעת אנשיה נדרשים לקבל החלטה בעינינו. גורמים משפטיים טענו כי זהו מקרה מורכב ויש לקרוא להתערבותו של המפכ"ל או של גורמים אחרים בתוך הארגון על מנת לקיים הליך ראוי ונקי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ