הוגש כתב אישום בגין סחיטה נגד הבעלים לשעבר של פורטל החדשות "בחדרי חרדים"

מנכ"ל האתר לשעבר, גיא כהן, וסגנו מואשמים כי אילצו רבנים בכירים וגורמים עסקיים בקהילה החרדית לקנות בעשרות אלפי שקלים שטחי פרסום, וזאת בתמורה להסרת תכנים מכפישים נגדם

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאיר אטינגר

יותר משלוש שנים , הוגש כתב אישום לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד הבעלים והמנהלים לשעבר של פורטל החדשות "בחדרי חרדים". גיא כהן, ששימש מנכ"ל האתר, סגנו אורי צור, ושלוש חברות שהיו בבעלותו של כהן, מואשמים כי סחטו רבנים בכירים וגורמים עסקיים בקהילה החרדית. הם אילצו אותם לקנות בסכומי כסף גדולים שטחי פרסום תמורת הסרה של תכנים מכפישים נגדם, חלקם תכנים בעלי אופי עיתונאי כביכול, שנוצלו לצרכי סחיטה.

"בחדרי חרדים", שבינתיים החליף בעלות, הוא פורטל האינטרנט הוותיק בציבור החרדי, שיש בו אתר חדשות מרובה ערוצים וכן עשרות פורומים בנושאים שונים המעסיקים את הקהילה החרדית. אחד הפורומים הגדולים נושא את שם הפורטל, "בחדרי חרדים", והוא זירת דיון בנושאים אקטואליים וקהילתיים; מעת לעת עולים בו תכנים ומסרים שליליים כלפי גורמים שונים הפועלים במגזר החרדי.

לפי כתב האישום, אתר החדשות והדיון החופשי בפורום נוצלו בידי כהן וצור כדי לסחוט רבנים בכירים וגורמים עסקיים. במקרים שונים הם ניצלו את מצוקתם של גורמים שפנו בבקשה למחוק תכנים שונים, ו"סחטו אותם באיומים בכך שהתנו את הסרת התכנים בתשלום כסף. בחלק מהמקרים התנו הנאשמים את הסרת התכנים בכך שהפונה יקנה 'עסקת פרסום כוללת', כאשר במקביל ליישומה, יקבל הפונה 'הגנה' מפני העלאת תכנים פוגעניים/שליליים לפורום", נכתב בכתב האישום. הסרת התכנים השליליים לא הוזכרה בכתב במסגרת עסקת הפרסום, אלא תואמה בעל פה. בחלק מהמקרים היתה מעורבות של אנשי התוכן באתר החדשות "בחדרי חרדים", כולל עיתונאים, ובחלק מהמקרים היתה מעורבות של אנשי יחסי ציבור מוכרים במגזר, אלא שכתב האישום הוגש לבסוף רק נגד אנשי ההנהלה.

גיא כהן מובא לדיון בבית משפט השלום בירושלים, ב-2012צילום: מיכל פתאל

הפרשה היכתה גלים באפריל 2012 כשהמשטרה . בתקשורת פורסם סרטון מפליל שבו נראה כהן מציע לעסקן החרדי יעקב (ינקי) ברגר "עסקה" שתאפשר לו "לישון בשקט". הסרטון צולם ביוזמת ברגר (שלאחר מכן הסתבך בכתב אישום בפרשה אחרת), שביקש להסיר תוכן מביך שהעלה אחד ממשתתפי הפורום ונוגע לשמחה משפחתית שערך ברגר, ובה, כך נטען, פרצה מהומה בעקבות בגידה של אשה עם גבר.

בכתב האישום נכתב כי ברגר ביקש את הסרת התוכן, ונענה מצד כהן בהצעה לרכוש שירות "מחלקה ראשונה" תוך שהוא נוקב במחיר. כהן ציין כי הלקוח "הקטן ביותר" שלו משלם עבור השירות 10 אלף דולר לחודש, בהתחייבות לשנה. למחרת, בעוד שברגר משהה את תשובתו אם ברצונו להסכים לעסקה, ובמטרה להפעיל עליו לחץ, הועלה לפורום "בחדרי חרדים" אשכול חדש הנושא את הכותרת "חשיפה! ינקי ברגר והסכם הפשרה", ובו נכתב כי "מתרוצץ סיפור חם שבעקבות תמונות ממלון בירושלים ודו"חות סודיים של חוקר פרטי נחתם הסכם פשרה בין ינקי ברגר לבין אשתו".

"במעשיו אלו איים הנאשם על אדם בעל פה ובהתנהגות, בפגיעה שלא כדין, ברכושו, בפרנסתו, בשמו הטוב, ובצנעת הפרט שלו, ואיים על אדם לפרסם או להימנע מפרסום דבר הנוגע לו או לאדם אחר, או הטיל אימה על אדם בדרך אחרת, והכל כדי להניע את האדם לעשות מעשה או להימנע ממעשה שהוא רשאי לעשותו", נכתב בכתב האישום. 

זוהי רק אחת מ-11 פרשות שונות שכולל כתב האישום, של סחיטה באיומים וניסיונות סחיטה של אישים וגופים מוכרים בציבור החרדי, בתמורה למאות אלפי שקלים בשנה. כל מקרי הסחיטה התרחשו על פי הנטען בשנים 2012-2010. בין הרבנים הבולטים שנחשפו לסחיטה הם הרבנים אליעזר ברלנד ויאשיהו פינטו. שניהם ביקשו באמצעות עוזריהם להסיר תכנים שליליים נגדם מהפורום.

כשהרב ברלנד ביקש באמצעות עוזרו להסיר חומר – שהופיע גם באתר החדשות של הפורטל – על הטלטלות ומשבר המנהיגות שלו בקהילה שלו, הציע גיא כהן לאנשיו כי "לצורך יצירת תדמית חיובית עבור הקהילה... ישלם הרב ברלנד 30 אלף שקל לחודש".

כך היה גם במקרה של הרב פינטו, שהתבקש לשלם עשרות אלפי שקלים כדי להסיר תוכן שלילי על אודותיו, וכהן הפעיל עליו לחץ כדי שימצא עבורו משקיע באתר, מבין מקורביו. במהלך המו"מ הוסרו התכנים הפוגעניים על פינטו, אבל כדי להגביר את הלחץ, בשלב כלשהו שיגר כהן מייל לשליח של הרב, עו"ד רוני פאלוך, וכתב: "אני לא אוהב להפתיע, אז אני מודיע עכשיו. נא עדכן את אנשי פינטו כי ההפוגה פגה מחר בשעה 15:00. במידה ולא נגיע לפתרון מוסכם אני מעלה את האשכול מחדש". יצוין כי המקרים המתוארים בכתב האישום התרחשו לפני שברלנד ופינטו הסתבכו בעצמם בפלילים.

סעיף נוסף בכתב האישום נוגע לחצי מיליון שקלים שהוציא כהן מהחברות שבבעלותו, על שם אמו, וזאת כדי לחמוק מתשלום מיסים. כהן עשה זאת במרמה באמצעות תלושי שכר, על אף שאמו לא עבדה בפועל בחברות אלו.

הבעלים הנוכחיים של בחדרי חרדים, מאיר גל, הדגיש כי לא נפתח כל הליך נגד חברת "בחדרי חרדים" שבבעלותו, וכי אין לו קשר לפרשה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ