ניצב בנצי סאו מונה לממלא מקום מפכ"ל המשטרה

מפקד מחוז ת"א, שנחשב מועמד מוביל לתפקיד, יחליף את דנינו עד שימונה מפכ"ל חדש. ארגון עדאלה וח"כ גבארין דורשים לפסול את מועמדותו בשל מעורבותו באירועי אוקטובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן החליט למנות את מפקד מחוז תל אביב במשטרה, ניצב בנצי סאו, לממלא מקום מפכ"ל המשטרה יוחנן דנינו, הצפוי לסיים את כהונתו בסוף החודש. סאו נחשב למועמד מוביל לתפקיד המפכ"ל, אולם נבחר למלא את מקומו של דנינו מתוקף היותו סגן המפכ"ל ואין בכך כדי להעיד על העדפתו לתפקיד. 

בהודעת המשרד לביטחון פנים הבוקר (חמישי) נכתב כי המינוי יובא לאישורה של הממשלה ביום ראשון הקרוב, וכי סאו ימלא את מקומו של המפכ"ל החל באחד ביולי למשך חודשיים, או עד שימונה אדם לתפקיד, המוקדם מבין השניים.

שמות המועמדים לתפקיד המפכ"ל הועברו לבדיקת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. שר הפנים גלעד ארדן נמנע בינתיים מלהתייחס פומבית למועמדים השונים, עד אשר יקבל את חוות דעתו של היועמ"ש בנוגע לסיכויים כי ועדת טירקל למינוי בכירים תאשר את מינוים. סגנו של סאו, תת-ניצב יום אוחיון, ימלא את מקומו כמפקד מחוז תל אביב, עד לסבב המינויים הבא במשטרה. 

ניצב סאו בטקס במשרד לביטחון הפנים, ב-2013צילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ יוסף גבארין (הרשימה המשותפת) פנה ליועמ"ש בדרישה לפסול את מועמדותו של סאו לתפקיד המפכ"ל. גם ארגון עדאלה העביר פניה דומה, על רקע מעורבותו של סאו באירועי אוקטובר 2000 כמפקד במג"ב בגזרת ואדי ערה והשימוש בירי צלפים לעבר מפגינים בצומת אום אל-פחם. בעדאלה ציינו כי "לפי דו"ח וועדת אור, בנצי סאו נושא באחריות לרצח שלושה אזרחים באזור ואדי ערה בזמן שפיקד על כוחות מג"ב באזור".

במכתב טען גבארין כי בית המשפט העליון פסל ב-2006 את מינויו של סאו לתפקיד ראש המטה המבצעי של השר לביטחון הפנים על רקע אירועים אלה. "אין זה מתקבל על הדעת למנות לתפקיד הבכיר ביותר במשטרה שוטר שקיימות לגביו קביעות כה קשות של ועדת חקירה ממלכתית" כתב גבארין, "אמנם ועדת אור (שחקרה את אירועי אוקטובר 2000, ג'.ח) הגבילה את קידומו של סאו לתקופה של ארבע שנים, אך קביעותיה הקשות לעניין התנהלותו, פעולותיו, ואחריותו פוסלות אותו מלכהן בראש הפירמידה של אכיפת החוק גם כיום לאור ייחודו ורגישותו של תפקיד זה - השוטר מספר 1 במדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ