בית הדין הצבאי הכריע: מג"ד צבר לשעבר לירן חג'בי יורד לדרגת רב-סרן

סא"ל חג'בי הורשע במסגרת הסדר טיעון בהתנהגות שאינה הולמת בעלת אופי מיני כלפי פקודתו מאי פאטל. בית הדין קבע כי הוא כשל מבחינה פיקודית וערכית והורדתו בדרגה היא "תוצאה מתחייבת"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

בית הדין הצבאי החליט היום (חמישי) להוריד לדרגת רב-סרן את מפקד גדוד צבר לשעבר בחטיבת גבעתי, סגן אלוף לירן חג'בי, לאחר שהורשע בהתנהגות שאינה הולמת כלפי פקודתו, מאי פאטל. "לא ניתן להימנע מפגיעה בדרגתו של הנאשם. תוצאה זו מתחייבת", קבע בית הדין, שקיבל את דרישת התביעה הצבאית להורדתו בדרגה אחת לפחות. במסגרת הסדר הטיעון בו הורשע, נגזרו על חג'בי גם חודשיים מאסר על תנאי, הוא חויב בתשלום פיצויים לפאטל על סך 5,000 שקלים ופרש מהצבא בחודש שעבר. 

הרכב בית הדין, בראשות אלוף משנה אורלי מרקמן, קבע כי חג'בי כשל מבחינה פיקודית וערכית. "דברים אלו נכונים ביתר שאת למקום בו התנהגותו של המפקד פגעה בכבודם או ברצונם החופשי של חייל וחיילת המשרתים תחת פיקודו. אין עסקינן באירוע יחיד וחד פעמי, אלא בכישלון מתמשך ולאורך זמן", נכתב בגזר הדין. עוד נכתב כי חג'בי חרג מהנורמות המצופות ביחס בין מפקד לפקודה, וכי "היקף המעשים והימשכותם לאורך זמן היוו לפי אחת החיילות (הכוונה לפאטל, ג"כ) נזק נפשי". הרכב בית הדין הדגיש כי חג'בי מורשע בעבירות של התנהגות שאינה הולמת בעלות אופי של הטרדה מינית, וכי "המעשים חזרו ונשנו חרף הבהרת ההתנגדות (של פאטל). גם אם לולא הבהירה את התנגדותה נוכח יחסי המרות ביניהם, היה חייב הנאשם להפסיק עמם". 

חג'בי (מימין) בבית הדין הצבאי בקריה, הבוקרצילום: דודו בכר

מאי פאטל לא הגיעה היום להקראת גזר דינו של חג'בי. עורכת דינה, רוני אלוני-סדובניק, הסבירה כי היא ובני משפחתה העדיפו להישאר בביתם "מאחר שהמעמד הזה קשה להם - זה לא פשוט לעמוד מול צבא ההגנה לישראל וכוחותיו". לדבריה, "צה"ל עמד יפה מאחורי הנאשם, ואני חושבת שגזר הדין מאוזן מאוד. אנחנו חושבות שהוא גיבור חיל, אין על כך מחלוקת, אבל גם גיבור צריך לכבוש את יצריו".

התובע הצבאי, אל"ם אודי בן אליעזר, הוסיף כי ההורדה בדרגה היתה מתבקשת על רקע מעשיו של חג'בי, וכי "מכלול הצעדים כנגדו נותנים ביטוי נכון והולם למסר שהצבא מנסה להעביר - שלא ישלים עם עבירות בהקשר מיני". 

חג'בי אמר לאחר הדיון לכלי התקשורת כי "האירוע הזה הוא מעל לראש שלי. יש כאן אירוע הרבה יותר מורכב, של גורמים אינטרסנטיים מול הצבא - ובמלחמה הזו הכדורים עוברים דרכי, וזה יצא מכלל פרופורציה" . 

עורך הדין של חג'בי, אל"ם אשר הלפרין, אמר כי "היום מסתיים המשפט של לירן חג'בי בדרך הראויה - הוא הורשע רק בעבירה של התנהגות בלתי הולמת, בלי מאסר, בלי עבודות צבאיות, בלי רישום פלילי - עם מאסר על תנאי, עם הורדה בדרגה. הניסיון להציג את האירוע הרבה יותר חמור ממה שהיה, היה לא ראוי, פגע קשות בלירן חג'בי, ולדעתי גם במתלוננת".

החלטת בית הדין גררה תגובות במערכת הפוליטית וכן בקרב ארגוני נשים. יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מסרה כי החלטת בית הדין הצבאי "מעבירה מסר ברור שקצין אשר ניצל את סמכותו כדי לפגוע בגופן ובכבודן של חיילות לא יוכל להמשיך ולהחזיק בכבודו הוא". גלאון הגישה יחד עם חברות סיעתה מיכל רוזין ותמר זנדברג הצעת חוק שתחייב הורדה בדרגה של בכירים בצבא שהורשעו בעבירה שיש עמה קלון, אם הם אינם משרתים יותר בצה"ל.

בארגון נעמת הגיבו אף הם לגזר הדין וציינו כי "על אף התגייסות בכירי צה"ל וחבריו לנשק, בית המשפט הטיל כתם על שמו של לירן חג'בי, שלא במהרה יימחה. פרשת חג'בי, כך אנו מקוות, תיחרט במוחם של אנשי צבא אחרים בטרם יעזו להטריד, להשפיל ולהקטין את פקודותיהם". בשדולת הנשים סברו כי גזר הדין מקל עם הקצין, וכי "בית המשפט מעביר מסר שגופן ונפשן של חיילות בצה"ל הם הפקר", לדברי השדולה, תרומתו של חג'בי לפעילות הצה"לית אינה רלוונטית וכלל לא צריכה לבוא בחשבון בהכרעת הדין לגביו.

בדיון הקודם שהתקיים בבית הדין הצבאי סירב חג'בי להתנצל בפני פאטל, והטיח בה כי הובילה "מסע שהקשר בין הכתב אישום לפרסום הוא שקרי, פוגעני בצורה בלתי מידתית. הייתי מתנצל אבל אני לא מסוגל, לא מסוגל". במהלך הדיון עמדו לצדו של סא"ל חג'בי קצינים בכירים, שביקשו שלא לפגוע בדרגתו - האלוף יוסי בכר, שאף העיד בפני בית הדין כי חג'בי היה מיועד לקידום, האלוף סמי תורג'מן, ומפקד חטיבת גבעתי, אל"ם עופר וינטר, ששלחו מכתבים ובהם ביקשו מהרכב בית הדין להביא בחשבון "את המחירים הכבדים מנשוא ששילם בעזיבת הצבא ובפגיעה האיומה בכבודו", כך לשון וינטר.

בעקבות זאת, פרסמו קצינים במילואים מכתב תמיכה פומבי בפאטל ומחו על הקריאה שלא להוריד את חג'בי בדרגה. "אנחנו מצטערים שנאלצת לחוות את שחווית, שנאלצת לשרת תחת פושע כלירן חג'בי ולחוות את הגיבוי שנתנו לו מפקדיו", כתבו הקצינים. "אנחנו רוצים לספר לך שיש גם קצינים אחרים, אשר מגנים התנהגות כזו, אשר מתביישים במפקדיך וחושבים שאת אמיצה וגיבורה לא פחות מכל לוחם שנכנס לעזה או ללבנון". יותר מ-600 קצינים וקצינות חתמו על פנייה זו לפאטל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ