ארגוני זכויות אדם עתרו שוב לבית המשפט נגד כליאת מבקשי מקלט שמסרבים לעזוב

העתירה הוגשה בשם שני מבקשי מקלט הצפויים להיכלא בשבוע הבא בסהרונים לזמן בלתי מוגבל, בשל סירובם לעזוב למדינה שלישית. "הרחקת מבקשי המקלט מסכנת את חייהם", נכתב בעתירה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

ארגוני זכויות אדם עתרו היום (חמישי) פעם נוספת לבית המשפט המחוזי בבאר שבע נגד גירושם של מבקשי מקלט לאוגנדה ולרואנדה וכליאתם של מי שמסרבים לעזוב. הארגונים הגישו עתירה דומה לפני חודשיים, לאחר מסירת הודעות גירוש ראשונות למוחזקים במתקן חולות, אך בית המשפט קבע כי העתירה מוקדמת מדי ומחק אותה. בשבוע שעבר הודיעה רשות האוכלוסין וההגירה למבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במתקן חולות כי אם לא יסכימו עד יום שני הקרוב לעזוב את ישראל ייכלאו בסהרונים ללא הגבלת זמן. בעקבות הודעה זו עתרו ארגוני זכויות האדם בשנית לבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

את העתירה הגישו עורכי הדין ענת בן דור ואלעד כהנא מהתוכנית לזכויות פליטים באוניברסיטת תל אביב, בשמם של שני מבקשי מקלט הצפויים להיכלא לזמן בלתי מוגבל בסהרונים, בשל סירובם לעזוב למדינה שלישית. כמו כן חתומים עליה המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים ולמבקשי מקלט, והמרכז לקידום פליטים אפריקאים. הם מבקשים מבית המשפט להוציא צו שימנע את העברתם של מבקשי המקלט מחולות לסהרונים עד להכרעה בעתירה.

מבקשי מקלט בסהרונים, בשנה שעברהצילום: אלכס ליבק

בעתירה מציינים עורכי הדין כי המדינה התחייבה שלמבקשי המקלט תהיה אפשרות לשהות במדינה השלישית אליה ישלחו, והם יקבלו בה זכויות בסיסיות. העותרים מציגים עדויות הסותרות הבטחה זאת של המדינה. לפי עדויות, שפורסמו גם ב"הארץ", מבקשי המקלט כלל אינם יכולים להישאר ברואנדה ומוברחים באופן בלתי חוקי לאוגנדה. גם שם אינם זוכים למעמד ורבים מהם ממשיכים הלאה בחיפוש אחר מקלט. הארגונים טוענים כי בנסיבות אלה, סירובם של מבקשי המקלט לעזוב את ישראל מוצדק ולא ניתן לכלוא אותם בגין אי שיתוף פעולה. "הרחקת מבקשי המקלט מסכנת את חייהם, את חירותם וזכויות בסיסיות אחרות", נכתב בעתירה.

בנוסף מדגישים העותרים כי ההסדר עם רואנדה ואוגנדה, אם אכן קיים, חסוי ומעולם לא פורסם. בכירים באוגנדה אף הכחישו נחרצות את קיומו. הם מציינים בעתירה כי לא ידוע אם קיים הסכם כתוב ומחייב בין ישראל למדינות היעד, מה ההגנות שההסכם מבטיח למבקשי המקלט, מה המעמד שיינתן להם מכוחו ומהו אופק השהות שלהם באותן מדינות. עוד הם מוסיפים כי לא קיים גם מנגנון המפקח על גורלם של מבקשי המקלט. "עצם היעדרו של הסכם כתוב וגלוי, מעלה חשד כבד בנוגע לתוכנו" נכתב. "הוא מלמד, כשלעצמו, על חוסר רצונה של מדינת היעד להעמיד לביקורת את התחייבויותיה. העדר הפרסום מהווה ראיה לפסול שבגירוש אלפי אנשים למדינה המבקשת להישאר במחשכים".

ככל הידוע, עד כה נמסרו יותר מ-40 הודעות גירוש למבקשי מקלט מאריתריאה המוחזקים במתקן חולות. המדינה הבהירה כי בשלב זה תכפה עזיבה רק על מי שבקשת המקלט שלו נדחתה או שכלל לא הגיש בקשה כזאת. ההודעות הראשונות נמסרו לפני כשלושה חודשים, זמן קצר לאחר חשיפת מדיניות הגירוש החדשה ב"הארץ". למבקשי המקלט נאמר אז כי אם לא יסכימו לעזוב תוך חודש, ייכלאו בסהרונים. בחלוף שלושה חודשים, איש ממקבלי הודעות הגירוש לא עזב עד כה את ישראל או הועבר לסהרונים. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ