משרד המשפטים מבהיר: התנהלה בדיקה בעניינו של אפרים ברכה, אך בדיקות קודמות לא העלו דבר

יומיים לאחר התאבדותו של ראש יאח"ה ציינו במשרד כי המידע בעניינו דומה לבדיקות קודמות שלא העלו חשדות לפלילים: "הגיעו תלונות ומידעים רבים מצד פינטו ומקורביו"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

יומיים לאחר שתת-ניצב אפרים ברכה שם קץ לחייו, ואחרי שבמשרד המשפטים הכחישו שלשום כי התקבלה החלטה לחקור אותו באזהרה - דובר משרד המשפטים הבהיר היום כי אכן התנהלה בדיקה סמויה של מידע שהתקבל לאחרונה בעניינו, על ידי גורם הקשור ברב יאשיהו פינטו.

לפי הודעת הדובר היום (שלישי), המידע היה דומה לתלונות קודמות שנבדקו ולא העלו חשד לפלילים. עם זאת, הורה היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לבדוק גם עניין זה. ביום חמישי שעבר התקיימה ישיבה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה והוחלט על צעדים שיינקטו להמשך הבדיקה. יואב יצחק דיווח באתר ניוז1 כי באותה ישיבה אישר היועץ המשפטי לממשלה לחקור את ברכה, אך לפני כן הנחה לבצע בדיקות נוספות.

ביום ראשון, יותר מ-12 שעות מאז נודע על התאבדותו של ברכה, הודיעה פרקליטות המדינה בתגובה לפרסומים בניוז1, כי לא הוחלט לפתוח בחקירה נגד ברכה וכי הדיווחים בעניין הם "שקר גס". על דבר הבדיקה פורסם בשבוע שעבר בערוץ 10, אולם במח"ש בחרו שלא להגיב לפרסום.

תנ"צ ברכה בבית המשפט העליון, בשנה שעברהצילום: אוליבייה פיטוסי

"ככלל, המדיניות הינה שלא לפרסם מידע אודות בדיקה חשאית בעודה תלויה ועומדת, ולכן לא פורסמה כל הודעה מטעמנו בשבוע שעבר", נכתב בהודעה מטעם משרד המשפטים. "ביום א', לאחר מותו הטראגי של תנ"צ ברכה, נטען בתקשורת כאילו כבר החליט היועץ המשפטי לממשלה לפתוח בחקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה. היות וידיעה זו היתה שקרית, פורסמה הודעה המבהירה כי לפרסום האמור לא היה כל בסיס".

עוד הוסיף הדובר כי "אין בכוונתנו לפרט בנושא תוכן הבדיקה, שכן אין לכך מקום, מטעמים ברורים ומובנים. יחד עם זאת, יש לשוב ולהדגיש כי לכל אורך השנים, למרות התלונות שהוגשו והמידעים שהגיעו, לא התגבשה תשתית ראייתית המצדיקה פתיחה בחקירה פלילית נגד תנ"צ ברכה".

בהודעת הדובר צוין כי מאז העיד ברכה כי פינטו הציע לו שוחד, "הגיעו תלונות ומידעים רבים מצד פינטו ומקורביו, שייחסו לתנ"צ ברכה עבירות שונות. כמתחייב, נבדקו מידעים אלו לאורך כל התקופות על-פי הנחיית היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה". המידע נבדק עוד בטרם קידומו של ברכה לדרגת תת ניצב ולתפקיד ראש היחידה הארצית לחקירות הונאה. פרקליט המדינה לשעבר משה לדור אמר כי נלחם על כך שהמידע שנמסר מטעם פינטו ואנשיו לא יפגע במינויו של ברכה. נגד מינויו של ברכה הוגשה עתירה לבג"ץ שנדחתה ביוני 2014.

הודעת משרד המשפטים היום, לפיה לא נמצאה תשתית ראייתית נגד ברכה, לא מנקה אותו מכל רבב, ומחזקת את הדיווחים על מאמציהם של תומכי פינטו להציג מידע מכפיש אודותיו, כשמנגד נמנעה המערכת מלגבות אותו באופן פומבי. 

בראיון לגל"צ אמר אתמול המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי כי "מאז פרשת פינטו בסוף 2012, בשעה שאפי עשה את המעשה האמיץ ובא ודיווח על אותו סיפור של שוחד, תעשיית התלונות וההשמצות לא פסקה לרגע. כל העת הגיעו תלונות והשמצות שונות. פעלנו בזהירות מתוך הבנה מלאה שיש אנשים עם אינטרסים שאסור לנו להיות כלי שרת בידיהם כדי להכפיש את אפי. מצד שני, חובתנו המקצועית הציבורית והמשפטית היתה לבדוק מידעים שהגיעו להגיע אלינו... כשמגיעים אנשים ומתלוננים, אנחנו בודקים את הדברים בדיקה ראשונית. הדברים לא היו כלאחר יד אלא לאחר התלבטויות".

נזרי אישר שהתקיימה ישיבה בעניינו של ברכה ביום חמישי, וחזר ואמר כי לא התקבלה החלטה על מעבר לחקירה פלילית. הוא הדגיש כי מטרת ההודעה שפורסמה ביום ראשון היתה להבהיר זאת, ולא להעיד על ניקיון כפיו של ברכה. "באותה נקודה כאשר היתה בדיקה, לא היתה תשתית ראייתית שהצדיקה מעבר לחקירה וזה ההודעה שהוצאנו". בנוגע לפרסומים של יצחק השיב כי "אנחנו לא יכולים ולא צריכים לקפוץ אחרי כל אמירה שכותב עיתונאי כזה או אחר". 

רק לאחר שהמראיין עומר בן רובי שאל את נזרי בצורה מפורשת "האם אפי ברכה היה קצין נקי כפיים בעינייך מא' ועד ת'", השיב נזרי: "אפי ברכה היה קצין נקי כפיים, אפי ברכה הלך לעולמו חף מפשע. מחובתנו היה להגן עליו לאורך כל הדבר וכך עשינו כנגד אותה תעשיית תלונות והשמצות וארטילריה מילולית. מצד שני, חובתנו היתה גם כאשר מגיעים אלינו לבדוק את הדברים ולא באופן אוטומטי להגיד שאין שום דבר. נאלצנו להלך בין הטיפות בין שתי החובות הללו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ