חנין זועבי תורשע בהעלבת עובד ציבור ותיקנס ב-500 שקל במסגרת הסדר טיעון

חברת הכנסת שהאשימה שוטרים ערבים בשיתוף פעולה עם הממסד כתבה: "התבטאויות לא נאותות אינן דרכי". בנוסח ההתנצלות הרשמי הושמטה המלה "שוטרים" ובמקומה נכתב "בפני כל מי שנפגע"

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי

ח"כ חנין זועבי תודה בעבירה של העלבת עובד ציבור במסגרת הסדר טיעון שגובש בינה לבין הפרקליטות. לפי ההסדר, זועבי תתנצל, תשלם קנס של 500 שקלים ותורשע בעבירה קלה יחסית לאחר שתחילה יוחסה לה עבירת הסתה לאלימות.

לידי "הארץ" הגיע נוסח המכתב בו מתנצלת זועבי על האירוע שהתרחש בבית משפט השלום בנצרת לפני כשנה, על רקע מעצר צעירים תושבי העיר בגין השתתפותם בהפרות סדר בעקבות רצח מוחמד אבו־חדיר בירושלים. בחודשים האחרונים התנהלו מגעים בין סנגורה של זועבי, עו"ד חסן גבארין מנהל המרכז המשפטי עדאלה, לבין נציגי הפרקליטות במסגרתם החליפו הצדדים ניסוחי התנצלות עם הקפדה יתרה לבחירה במלות ההתנצלות. כך לדוגמה בשורה בה מתנצלת זועבי נכתב תחילה כי ההתנצלות מכוונת לשוטרים, אך בכתב יד נכתב "בפני כל מי שנפגע" במקום "בפני השוטרים".

בסופו של דבר כתבה זועבי: "לגבי האירוע בבית משפט השלום בנצרת ציינתי בחקירתי, בתקשורת וכן בתצהיר שהוגש במסגרת הליך פסילת מועמדותי מלהשתתף בבחירות לכנסת ה־20, כי התבטאויות שלי היו על רקע המעצרים הקשים ונאמרו מתוך סערת רגשות בלבד וכי ההתבטאויות האלו אינן מייצגות את הסגנון שלי או דרכי, וכי לא התכוונתי לפגוע באדם כלשהו. אני מצטערת על אמירת הדברים ומתנצלת בפני כל מי שנפגע. אירוע זה הוא מבחינתי חריג כי התבטאויות לא נאותות אינן דרכי".

זועבי בכנס של הרשימה המאוחדת לפני הבחירות, בפברואר האחרון צילום: רמי שלוש

חנין זועבי מסרה בתגובה להסדר הטיעון כי "היום כולם רואים שההר הוליד עכבר, אין הסתה לגזענות ואין אלימות ואין כלום ממה שניסו להלביש עליי". היא הוסיפה כי "הסיבה האמיתית בגינה נחקרתי היתה חלק מאסטרטגיית האשמת הקורבן, והבעת אפליה ברורה מטעם מוסדות אכיפת החוק נגד האזרחים הערבים, תוך התעלמות בצורה בוטה מגל הסתה פרועה". לדבריה, "גל המעצרים השרירותיים והאקראיים, שהמשטרה ניהלה נגד המפגינים הערבים, מעצרים שספק נבעו מנקמנות פוליטית, ספק מהתעמרות גזענית".

בתחילת השנה הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, כי החליט להעמיד את זועבי לדין בעבירות של הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור. וינשטיין ציין בהודעתו כי ההחלטה התקבלה בהמשך להמלצת הפרקליטות והיחידה לתפקידים מיוחדים המלווה תיקים רגישים העוסקים בחופש הביטוי.

האירוע בגינו נחקרה זועבי אירע יומיים לפני היציאה למבצע "צוק איתן". זועבי הואשמה בהעלבת שוטרים ערבים שייצגו את המדינה במסגרת דיוני הארכת מעצר בבית משפט השלום בנצרת, והסיתה לאלימות נגדם ונגד שוטרים ערבים אחרים. לפי כתב האישום, זועבי הרימה את קולה ואמרה שהשוטרים הערבים בוגדים. בהמשך, לאחר שאחד מעורכי הדין לחץ את ידי השוטרים, אמרה זועבי שלא צריך ללחוץ להם את היד ולדבר איתם, ולאחר מכן הרימה את קולה וקראה בכעס לפעול נגד השוטרים הערבים.

עו"ד גבארין אמר בשיחה עם "הארץ" כי בעצה אחת עם מרשתו החליטו לסיים את הפרשה בעסקה ולא להוביל תהליך משפטי ארוך הנוגע לחופש הביטוי וחסינותה של ח"כ זועבי מול העבירות שיוחסו לה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ