שלושה נעצרו בחשד להצתת הכנסייה על שפת הכנרת בחודש שעבר

השלושה נעצרו בתום חקירה משותפת למשטרה ולשב"כ ויובאו היום להארכת מעצר. בהצתה נפצעו באורח קל שני בני אדם ונזק רב נגרם לאתר

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כנסיית הלחם והדגים לאחר ההצתה, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

המשטרה עצרה לפנות בוקר (ראשון) שלושה חשודים בהצתת כנסיית "הלחם והדגים" (טבחה) שעל שפת הכנרת בחודש שעבר. במשטרה אמרו כי החשודים נעצרו במסגרת חקירה משותפת של היחידה לפשיעה לאומנית במחוז ש"י עם השב"כ, שם הם נחקרים. בהמשך היום הם יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בנצרת. עוד נמסר כי צפויים מעצרים נוספים. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה. 

בשריפה, שהיתה במתחם הכנסייה, נפגעו באורח קל שני בני אדם ונגרם נזק רב. מאות ספרים נשרפו כליל והגג עלה באש וקרס. על אחד הקירות התגלתה גם כתובת נאצה בעברית: "והאלילים כרות יכרתון". המלים שרוססו הן ציטוט חלקי של שורה מתוך תפילת "עלינו לשבח", הנאמרת שלוש פעמים ביום: "על כן נקווה לך ה' אלוהינו לראות מהרה בתפארת עוזך להעביר גילולים מן הארץ והאלילים כרות ייכרתון, לתקן עולם במלכות שדי".

כמה שעות לאחר האירוע המשטרה עיכבה לחקירה במשך שש שעות קבוצת תלמידי ישיבה מיצהר שבשומרון בחשד שהיו מעורבים בהצתת הכנסייה. הנערים עוכבו ונחקרו במתחם קבר חבקוק, ליד קיבוץ קדרים, ושוחררו לבסוף. לפי הודעת ארגון "חוננו", הקבוצה מנתה 16 נערים ומדריך, שהיו בטיול באזור.

מקרה ההצתה הביא לשורת גינויים בארץ ובעולם. בכנסייה הקתולית הגיבו בחריפות לאירוע. גורמים בכנסייה מסרו ל"הארץ" כי הם רואים זאת כהמשך לתוקפנות נגד אתרים קדושים לנצרות בשנים האחרונות, "שלא קיבלו מענה הולם מצד ממשלת ישראל וגורמי אכיפת החוק". לדבריהם, הדיווח על האירוע הועבר לוותיקאן.

שגריר גרמניה בישראל, אנדריאס מיכאליס, שהגיע לביקור בכנסייה לאחר המקרה, אמר כי הוא "מגנה בחריפות את המעשה וכל צורה של אלימות נגד נציגיהם של מוסדות דת ונגד מוסדות הדת עצמם". השגריר הוסיף כי "יש להבטיח שמוסדות אלה יהיו ויישארו מוגנים בישראל, כמו גם בגרמניה ובאירופה. יש לברר את סיבות השריפה בדחיפות וביסודיות. אסור שמקרים כאלה יחזרו על עצמם".

כנסיית טבחה היא מוקד עלייה לרגל לצליינים, ולפי האמונה הנוצרית היא נמצאת במקום בו ישו חולל את נס הלחם והדגים והאכיל 5,000 בני אדם עם חמישה כיכרות לחם ושני דגים בלבד.  מבנה הכנסייה נבנה בתחילת שנות ה-80, על שרידי הכנסייה העתיקה שנמצאו במקום, שחלקים ממנה שומרו.

כבאים בכנסייה לאחר השריפה, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

מאז 2012 חוללו כמה אתרים קדושים לנצרות ברחבי הארץ. האירוע הבולט, שעורר מחאה בינלאומית, היה בלטרון בספטמבר 2012. דלת מנזר השתקנים הוצתה וכתובות נאצה כמו "ישוע קוף" רוססו על קירותיו. מעשה זה, כמו חילול הכנסייה והקברים בכפר בירעם בדצמבר של אותה שנה, מנזר בית ג'מאל שליד בית שמש באוגוסט 2013, והצתת מבנה הכנסייה האורתודוקסית בירושלים בפברואר 2015, יוחסו לאנשי ימין קיצוני.

במהלך החודשים הראשונים של 2014 חלה עלייה של כמעט 200% במספר פשעי השנאה שיוחסו לאנשי ימין קיצוני, אך רובם המכריע לא פוענח עד היום, ומרבית האחראים לא הועמדו לדין.

הכתובת שרוססה במתחם הכנסייה, בחודש שעברצילום: גיל אליהו

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ