המשרד לביטחון הפנים: אין פסול במינוי בנצי סאו למפכ"ל

בתשובה לבקשת ח"כ ג'בארין מהרשימה המשותפת שלא למנות את סאו למפכ"ל, השיבו במשרד כי דו"ח ועדת אור שבחנה את התנהלות סאו באירועי אוקטובר 2000 לא מצא דופי ערכי בהתנהלותו

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה

המשרד לביטחון הפנים הודיע כי הוא דוחה את הטענות נגד מועמדותו של ניצב בנצי סאו לתפקיד מפכ"ל המשטרה, כך עולה מחוות דעת של היועצת המשפטית של המשרד שנמסרה בסוף השבוע לחבר הכנסת יוסף ג'בארין כתשובה לפנייתו נגד המינוי. המשרד מסר בתשובתו כי ועדת אור שבחנה את התנהלותו של סאו באירועי אוקטובר 2000 לא מצאה "דופי ערכי מובנה היורד לשורש יכולתו למלא תפקידים בכירים במשטרה".

לאחרונה פנה ח"כ ג׳בארין מהרשימה המשותפת לשר לביטחון הפנים וליועץ המשפטי לממשלה בדרישה שלא למנות את סאו לתפקיד המפכ"ל, הן מסיבות משפטיות והן מסיבות ערכיות.

כמו כן, ברשימה המשותפת ובוועד ראשי הרשויות הערביות שלחו מכתבים לגלעד ארדן וליועץ המשפטי לממשלה, והודיעו כי לא ישתפו פעולה עם סאו אם וכאשר ימונה למפכ"ל. עיקר טענותיהם מבוסס על חלקו של סאו באירועי אוקטובר 2000, אז שימש כמפקד בכיר במשמר הגבול והיה אחראי על גזרת ואדי ערה שבה נהרגו שלושה צעירים מירי צלפים שהוצבו בגזרה. 

ממלא מקום המפכ"ל, בנצי סאו, בשבוע שעבר במודיעיןצילום: מוטי מילרוד

היועץ של המשרד לביטחון הפנים התייחס בדבריו לטיעונים שהועלו במסגרת הבאת המינוי של סאו לאישור הממשלה כממלא מקום מפכ"ל, ובמכתב - שהתקבל בלשכתו של ג'בארין בסוף השבוע וחתום על ידי עורכת הדין רויטל גור, הממונה על היעוץ המשפטי במשרד לביטחון הפנים - נכתב כי מינויו של סאו לתפקיד ממלא המקום נעשה לאחר שהשר קיים התייעצויות עם היועץ המשפטי לממשלה. 

עוד נטען כי על אף שניצב סאו הוזהר בוועדת אור, נראה כי דו"ח הוועדה והמלצותיה לגביו אינם מלמדים על פגם יסודי בהתנהלותו, לא כל שכן על "דופי ערכי מובנה היורד לשורש יכולתו למלא תפקידים בכירים במשטרה".

עוד ציינו במשרד לביטחון הפנים כי היועץ המשפטי לממשלה דאז מצא כי לא דבק כל אשם בהתנהלותו של סאו והחליט על סגירת התיק נגדו בהיעדר אשמה, זאת בנוסף לעובדה שסאו מונה מאז לתפקידים בכירים במשטרת ישראל לרבות מינויו לאחרונה כממלא מקום סמפכ"ל המשטרה.

יש לציין כי במכתב אין רמיזה שסאו הוא המועמד המוביל או המועדף מבחינת השר לתפקיד המפכ"ל, בדגש על כך שהשר טרם קיבל החלטה בעניין והוא ישקול את כל ההיבטים הרלוונטיים לפני המלצתו למינוי המועמד לתפקיד. אולם במשרד לביטחון הפנים ציינו עוד כי תשובתם מתייחסת בעיקר להיבט המשפטי - "איננו מקבלים את קביעתכם ועמדותיכם כנגד ניצב סאו בפן המשפטי". 

ח"כ ג'בארין אמר בתגובה להחלטת המשרד כי מדובר ב"יריקה בפרצופם של האזרחים הערבים, ובפרצופו של שלטון החוק". לדבריו, סאו פסול ערכית ומשפטית מלכהן כמפכ"ל המשטרה וקביעות ועדת אור לא צריכות להשאיר ספק בדבר פסילתו. ג'בארין העריך עוד כי אם המינוי ייצא לפועל תהיה פנייה לבג"ץ - "האזרחים הערבים לא צריכים להיות לבד במאבק נגד המינוי, שכן מדובר בסוגיה ציבורית ממדרגה ראשונה שצריכה להדיר שינה מכל אזרח החפץ באמינותו של השירות הציבורי", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ