כתב אישום נגד שני תושבי חורפיש המעורבים בתקיפת אמבולנס צבאי

התקרית אירעה לפני שלושה שבועות, אז ניסו תושבים מהכפר לעצור את האמבולנס שהסיע פצועים מסוריה ויידו לעברו אבנים. מעצר הנאשמים, בני 54 ו-22, הוארך עד הודעה חדשה

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נעה שפיגל
נעה שפיגל

כתבי אישום הוגשו הבוקר (שני) נגד שני תושבי הכפר הדרוזי חורפיש המעורבים בתקיפת אמבולנס צבאי שהסיע פצועים מסוריה לקבלת טיפול רפואי בישראל. השניים מואשמים בסעיף של סיכון חיי אדם בנתיב תחבורה, שהעונש המירבי שניתן לגזור בגינו הוא 20 שנות מאסר. שני הנאשמים הם שייח יוסף שרוף, בן 54, וכאמל עמאר, בן 22. מעצרם הוארך עד הודעה חדשה. שני חשודים נוספים שנעצרו לאחר התקרית שוחררו והפרקליטות לא צפויה להעמיד לדין אנשים נוספים.

התקרית אירעה לפני כשלושה שבועות. האמבולנס הצבאי הגיע בשעה 1:30 בלילה עם הפצועים הסורים לחורפיש, ונתקל בהמון אדם בכיכר המרכזית שיידה לעברו אבנים וניסה לעצור אותו כדי לבדוק את זהות הפצועים. נהג האמבולנס המשיך בנסיעה איטית וחצה את ההמון.

סמוך לצוריאל, מכונית שרדפה אחרי האמבולנס חסמה את דרכו. לפי כתב האישום, מי שנהג במוכנית היה כאמל. לדברי ראש מחלק מיעוטים במחוז צפון של המשטרה, רב-פקד אלי פוקס, בשלב זה חשש הנהג לחייו ולחיי הנוסעים, פנה ימינה במהירות ופגע בשרוף, אחד הנאשמים. איש מנוסעי האמבולנס לא נפגע והם נמלטו לתחנת משטרת מעלות.

קמאל עמר, היום בבית המשפט המחוזי בחיפהצילום: רמי שלוש

בפתח הדיון היום בבית המשפט המחוזי בחיפה, אמר עמאר כי הוא לא אשם בדבר והוסיף: "אני קורבן". הוא סיפר גם כי שירת כלוחם בחטיבת גבעתי. אביו, ראזי עמאר, סיפר היום כי בנו השתחרר מהצבא רק לפני שלושה חודשים. "ניצלו את זה שהוא לא הכחיש (שהיה שם), שבא לראות את מה שקרה. לקחו אותו כקורבן והפילו עליו את התיק. הפכו אותו לעבריין. רצו למצוא מישהו אחרי שעצרו את כל האנשים". הוא טען שלפרקליטות ולמשטרה יש מידע הקשור בתיק שהן לא משתמשות בו, והוסיף כי הוא מגנה כל תקיפה, אבל שלא צריך "לתפוס אנשים סתם".

שרוף, שנפצע באורח בינוני בתקרית בעקבות פגיעת האמבולנס, מאושפז עדיין במרכז הרפואי לגליל בנהריה ולכן לא נכח היום בבית המשפט. פרקליטו, עו"ד יוסף פארס, סיפר היום כי הוא סובל משברים באגן וברגלו, שהוא עבר ניתוחים רבים ושמצפה לו עוד שיקום ארוך. לדברי פארס, שרוף הגיע לזירה "על מנת להשכין שלום ולהרגיע את הרוחות, ולא על מנת לתקוף את האמבולנס או את מי שהיה בפנים". הוא ציין כי מספר האישומים שיוחסו לשרוף צומצמו, והוסיף כי יש לחקור גם את עצם דריסתו. "גם כשקורה דבר כזה בשטחים הכבושים יש ועדת חקירה", אמר.

בני העדה הדרוזית בישראל מוחים על הטיפול הרפואי שמעניק צה"ל לפצועים ממלחמת האזרחים בסוריה. זאת כיוון שלדבריהם, בין הפצועים גם חברים בארגוני מורדים אשר מאיימים על אחיהם הדרוזים במדינה.

המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, השייח מואפק טריף, גינה אז בחריפות את התקיפה בחורפיש, וקרא לצעירי העדה לא להיגרר אחר שמועות ופרובוקציות שיכולות בסופו של דבר לפגוע בבני העדה גם בסוריה.

למרות זאת, מאוחר יותר באותו יום אירעה תקיפה נוספת וחמורה יותר של אמבולנס צבאי, כשעשרות צעירים דרוזים כיתרו אותו ליד מג'דל שמס, הוציאו מתוכו שני פצועים מסוריה וביצעו בהם לינץ'. אחד הפצועים הסורים נהרג בתקרית והשני נפצע באורח אנוש. בתקיפה נפצעו גם שני אנשי צבא באורח קל מיידוי אבנים.

לפי נתוני צה"ל, בארבע שנות הלחימה בסוריה טופלו בבתי החולים בישראל יותר מ-1,600 פצועים סורים, רבים מהם ילדים ונשים. הגישה הרשמית של צה"ל היא שהטיפול ניתן כסיוע הומניטרי ולא נבדק מקורו של הפצוע, ולמרות זאת חלק מהדרוזים רואים באקט הזה סוג של בגידה, בייחוד לנוכח הקרבות שהתרחשו באזור הכפר הדרוזי-סורי חדר באחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ