ראש העיר אור יהודה לשעבר מואשם בהטרדה מינית ובגניבה

לפי כתב האישום, דוד יוסף ניסה באופן שיטתי לקיים קשרים מיניים עם נשים שפגש במהלך עבודתו, אף שחלקן ניסו להתנגד לו. הוא אף קרא לרחוב בעיר על שם אחת הנשים עמן היה בקשר

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

הפרקליטות הגישה היום (שלישי) כתב אישום נגד ראש העיר אור יהודה לשעבר דוד יוסף בגין שורה של עבירות חמורות ובהן גניבה, בעילה אסורה בהסכמה, מעשה מגונה תוך ניצול יחסי מרות ותוך שימוש בכוח, הטרדה מינית, עבירות מרמה והפרת אמונים, שימוש לרעה בכוח המשרה, ועבירות שיבוש הליכי משפט וחקירה.

לפי כתב האישום, החל מחודש מאי 2007 ועד לחודש יוני 2015, במשך למעלה משתי קדנציות שבהן כיהן כראש העיר אור יהודה, "ניהל הנאשם את העירייה ביד רמה והטיל חתתו על עובדי העירייה, לרבות עובדות העירייה". בין היתר דרש יוסף מעובדי העירייה לציית לדרישותיו ודאג לבוא בחשבון עם מי שלא עשה כן. כך למשל עובדים שהמרו את פיו מצאו עצמם מפוטרים, ופרויקטים ותקציבים שהיו באחריותם בוטלו.

התנהגותו הכוחנית של יוסף באה לידי ביטוי במקרה המתואר בכתב האישום, בו הורה ראש העיר לאחת מעובדות העירייה להוציא לאלתר ילד מגן הילדים שבו היה רשום, לאחר שסבו של הילד מתח עליו ביקורת בנוכחות אחרים. כאשר אותה עובדת סירבה, פיטר אותה. במקרה אחר הורה לעובדת אחרת בעירייה לא להעניק כספי מלגה לסטודנטים שלא תמכו בו בבחירות האחרונות.

דוד יוסף בבית המשפט המחוזי בתל אביב, היוםצילום: דודו בכר

עובדות בעירייה סיפרו בחקירתן כי נמנעו מכניסה ללשכתו של יוסף, נמנעו מלשוחח עמו באופן אישי או להימצא במחיצתו ביחידות, ואף התחמקו והתרחקו מכל מגע וקשר עמו, עד כדי כך שהדבר פגע בעבודתן המקצועית. כך למשל כשנכנסה אחת העובדות לראשונה ללשכתו של יוסף כדי להחתימו על מסמך, הוא ביקש ממנה חיבוק. העובדת הטרייה, בשנות השלושים לחייה, חששה ממנו ונענתה לבקשתו, אלא שאז הוא סובב את ראשו ונישק אותה על פיה. העובדת נותרה המומה ונסערת, ויצאה מחדרו של יוסף. זמן קצר אחר כך הוא התקשר אליה וביקש שתבוא לחדרו. כשהשיבה לו שהיא צריכה לסיים פגישת עבודה אמר לה "כשראש העיר קורא לך, אז תבואי". כשנכנסה בשנית ללשכתו, הוא הצמיד אותה לקיר מבלי ששאל לרצונה, פתח את רוכסן מכנסיה וניסה להוריד את בגדיה. המתלוננת הופתעה אך שיתפה פעולה. בהמשך התפתחה ביניהם מערכת יחסים אינטימית, שכללה קיום יחסי מין בין היתר בלשכתו של יוסף ובשעות העבודה.

"הנאשם מואשם בכך שבמהלך התקופה האמורה ניסה לקיים, באופן שיטתי, קשרים מיניים עם נשים רבות, במצב משפחתי ובגילים שונים ומגוונים, אותן פגש במהלך עבודתו. הוא ניסה לגרום לנשים האמורות לקיים אתו יחסי מין בדרכים שונות", נכתב בכתב האישום. לפי המסמך, הוא היה נצמד אליהן בלשכתו בעירייה, מלטף אותן או מנשק אותן, מבלי שאותן נשים הביעו הסכמה להיות עמו בקשר וחלקן אף ניסו להתנגד.

על נשים שנעתרו לו הרעיף יוסף מתנות כגון מחשבים אישיים, שוברי שי וטובות הנאה אחרות שנרכשו מתקציב העירייה, לרבות שיפוץ מפואר של לשכות ומשרדים וביטול דו"חות תנועה. הוא נהג להזמין אותן למסעדות, לצרף אותן לטיולים במימון העירייה, ולקדם אותן מקצועית - גם לתפקידים שלא תואמים את כישוריהן - תוך שהוא מפטר עובדים אחרים.

סמטת באלי באור יהודהצילום: מוטי מילרוד

בין טובות ההנאה, הציע יוסף לקרוא רחוב על שמה של אחת הנשים איתן ניהל קשר. הוא כינס ישיבת מועצה והציע מספר שמות לאזור תעשייה חדש, בהם השם "באלי" שהיה שם החיבה שהעניק לאשה, צעירה תושבת העיר שאינה עובדת עירייה. כל השמות שהציע הנאשם נבחרו מיד ברוב קולות, ללא דיון מהותי. לפי עדותה של האשה, במהלך הקשר ביניהם אף אמר לה יוסף כי "יתן לה את החיים שלו וכי יקרא רחוב על שמה".

יוסף שוחרר למעצר בית בתנאים מגבילים. בתחילת חקירותיו הכחיש ביצוע מעשים מיניים כלשהם. בהמשך, הודה בחלק מהעובדות, בין היתר שנתן כספים למקורביו ולנשים עמן היה בקשר. הוא אישר חלק מהמעשים המיניים וההטרדות המיניות. בידי הפרקליטות הקלטות של שיחות שונות שקיים יוסף עם מנהלים בעירייה, אשר מחזקות את התלונות נגדו. בבקשת המשך מעצר הבית שלו נכתב כי "מספרן הרב של התלונות ותוכנן מצביע על דפוס התנהלות דומה של הנאשם. לאור הדמיון במעשים וההתנהלות השיטתית האמורה של הנאשם, כל אחת מהתלונות תומכת ונתמכת במכלול התלונות, ומלמדת על דפוס ההתנהלות הדומה והעקבי של הנאשם".

עוד נכתב כי "מעשיו מלמדים כי באופן שיטתי עבר הנאשם על החוק, ניצל נשים ופגע באמון ציבור בוחריו. המשיב ביצע מעשים אלו תוך זלזול בתושבי העירייה ושימוש בכספי הציבור. מעשיו לאורך השנים מעידים על כי מורא הדין לא חל עליו, ולכן לא ניתן ליתן בו אמון, ולחלופין להורות על הקלה בתנאי שחרורו".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ