העליון ביקר את תביעת הדיבה של "אם תרצו": "בית המשפט אינו הזירה להתגוששות פוליטית"

לפני שנתיים נדחתה תביעת דיבה שהגישה התנועה נגד פעילי שמאל בגלל פרסומים נגדה בפייסבוק. בשל ערעור הנתבעים בגין הוצאות משפט, הסכימו הצדדים - בהמלצת ביהמ"ש - לבטל את פסק הדין הקודם ולחייב את אם תרצו בתרומה של 30 אלף ש'

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

בית המשפט העליון ביטל היום (רביעי) בהסכמת הצדדים את פסק הדין של בית המשפט המחוזי בירושלים שבו נקבע כי ישנם קווי דמיון בין תנועת הימין "אם תרצו" לבין התנועה הפאשיסטית. עם זאת, שופטי העליון מתחו ביקורת על הגשת תביעת דיבה שהגישה תנועת "אם תרצו" לפני שנתיים, וקבע כי התנועה תתרום 30 אלף שקל לאגודת תנו לחיות לחיות. "בהמלצת בית המשפט, הצדדים הגיעו להבנה ולהסכמה לפיה בית המשפט אינו הזירה המתאימה להתגוששות אידיאולוגית-פוליטית, וכי ההליך המשפטי אינו תרופה לכל מכאוב", כתבו השופטים יצחק עמית, מני מזוז וענת ברון בהחלטתם.

לפני כשנתיים דחה בית המשפט המחוזי בירושלים את רוב רובה של תביעת דיבה ענקית שהגישה "אם תרצו" נגד שמונה פעילי שמאל שהקימו קבוצת פייסבוק בשם "אם תרצו - תנועה פאשיסטית". בהחלטתו קבע השופט רפאל יעקובי, כי בהתבסס על עדויות מומחים שהביאו הנתבעים, ישנם קווי דימיון בין תנועת "אם תרצו" לבין תנועות פאשיסטיות. למרות ההחלטה פסק השופט שאם תרצו לא תשלם הוצאות לנתבעים.

רונן שובל (עומד מימין), ממייסדי תנועת "אם תרצו", בדיון בעניינה בעליון, היוםצילום: אמיל סלמן

היום נידון בבית המשפט העליון ערעור שהגישו הנתבעים בדרישה לקבל הוצאות בגין "תביעת ההשתקה", לטענתם. "במקום להשתמש במנגנון של פסיקת הוצאות לשם התמודדות עם התופעה של תביעות לשון הרע בסכומי עתק המוגשות בגין פרסומים בעניינים ציבוריים (ובדרך כלל, כמו בענייננו, על ידי תאגיד חזק עתיר ממון ומשאבים נגד אזרחים מהשורה), ואשר מטילות אפקט מצנן חמור על מעגלים רחבים של משתתפים בפועל ובכוח בשיח הציבורי, תורמת תוצאת ההליך כאן במישור ההוצאות להעצמת האפקט המצנן. תוצאת ההליך בענייננו יוצרת תמריץ חיובי להגשת תביעות דומות, שהשפעתן המצטברת קשה ועמוקה, ודוחפת נתבעים להיכנע, לשתוק, לסגת או להתפשר", נכתב בערעור שהוגש על ידי עו"ד שלומי זכריה, מיכאל ספרד וישי שנידור. "אם תרצו" הגישה, באמצעות עו"ד בועז העצני, ערעור שכנגד בו ביקשו את ביטול פסק הדין של המחוזי והטלת תשלום פיצויים על הנתבעים.

בדיון מתחו השופטים ביקורת על הגשת תביעת הדיבה, וכן קבעו כי בעתיד הם ינחו בתי משפט בתיקים דומים לשקול סילוק תביעות על הסף ופסיקת הוצאות לטובת הנתבעים. "בית משפט זה מביע עמדתו כי ראוי לתביעה כגון דא שלא היתה מוגשת מלכתחילה, וראוי, כהנחיה נורמטיבית לעתיד, כי בתי המשפט יתנו דעתם לנושא ההוצאות בתביעות". עם זאת, הצדדים הסכימו להצעת בית המשפט שפסק הדין של המחוזי יבוטל ו"אם תרצו" תתרום סכום כסף, שייקבע על ידי בית המשפט, לטובת ארגון למען בעלי החיים. השופטים קבעו, כי הסכום יהיה 30 אלף שקל שייתרמו לתנו לחיות לחיות.

מנכ"ל "אם תרצו", מתן פלג, בירך על ההחלטה ואמר: "אני מודה לבית המשפט העליון שטיהר את שמנו, נמשיך להיאבק למען חיזוק ערכי הציונות בחברה הישראלית". גם רועי ילין, אחד הנתבעים בירך על ההחלטה: "הסכמנו לפשרה כי בית המשפט קיבל את דעתנו שאת התביעה הזו היה צריך לדחות על הסף. מראש אמרנו שאנחנו נתרום את הכסף שנקבל מאם תרצו, והשורה התחתונה היא שאם תרצו ישלמו, לא היה טעם לנהל את כל ההליך כדי להגיע לאותה התוצאה".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ