המשטרה: פלסטינים רצחו את החקלאי בשפלה במהלך שוד שהסתבך

דוד בר קפרא, בן 70, הוכה והופקר למוות בשדות של מושב פדיה על ידי שני בני 22. השב"כ: החקירה מדגישה את הסכנה בהעסקת שב"חים; משפחת החקלאי: הרקע לאומני, נילחם עד שהצדק יצא לאור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שני פלסטינים חשודים ברצח החקלאי דוד בר קפרא בכרמים של מושב פדיה שבשפלה בחודש שעבר - כך הותר היום (חמישי) לפרסום. על פי החשד, מוג'אהד דאר עאצי ועלאא דאר עאצי, בני דודים תושבי בית ליקיא בני 22, דרשו מבר קפרא כסף, הכו אותו וגרמו לפציעתו באורח אנוש. לאחר כמה שעות הוא מת מפצעיו בבית החולים אסף הרופא. החשודים יובאו להארכת מעצרם בשעות הצהריים.

שירות הביטחון הכללי (שב"כ) מסר כי השניים העידו שרצו לאיים על המנוח ולשדוד ממנו כסף. לאחר שהתברר כי המניע לכאורה הוא פלילי, הועברו החשודים לטיפול משטרתי. "חקירה זו מדגישה פעם נוספת את הסכנה הנשקפת משהייתם של שוהים בלתי חוקיים בשטח ישראל, ומהעסקתם, ללא אישור, בידי מעסיקים ישראלים", נמסר מהשב"כ. בתגובה להודעת השב"כ אמרו בני משפחתו של בר קפרא כי לא נשדד מאביהם דבר, ולכן המניע הוא לאומני ולא פלילי. "דמו של אבינו זועק", אמרו.

שני החשודים נעצרו בבית ליקיא למחרת הרצח, הועברו לחקירה והם שוהים במעצר מאז. מממצאי החקירה עולה כי מוג'אהד הועסק על ידי בר קפרא כחודשיים לפני הרצח, אז עזב את עבודתו. בלילה שלפני הרצח הגיעו החשודים מירושלים וישנו במטעים באזור מושב פדיה. בבוקר הרצח הם צפו לעברו של סוחר שהגיע למקום לקנות ענבים, וכשזה עזב את המקום הם ניגשו לחקלאי ודרשו ממנו כסף. במקום התפתח עימות בין בר קפרא לחשודים, במהלכו הם הכו אותו במקל בכל חלקי גופו. הם נמלטו מהכרם והותירו את בר קפרא להתבוסס בדמו.

משפחתו של דוד בר קפקא ליד בית משפט השלום בראשון לציון, היוםצילום: מוטי מילרוד

זמן קצר לאחר מעצרם הובאו שני החשודים על ידי חוקרי ימ"ר מרכז לכרם של בר קפרא ושחזרו את הרצח. מפקד מחוז מרכז ניצב מוטי כהן שיבח את חוקרי הימ"ר, בפיקודו של נצ"מ מוטי אדרעי, וציין כי נחישות הצוות החוקר ומקצועיותו הובילה לפענוח התיק תוך זמן קצר ולמעצר החשודים.

היום בשעות הצהריים הובאו שני החשודים לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשון לציון, במהלכו הוגשה נגדם הצהרת תובע על הכוונה להגיש בעניינם כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים.

בני משפחת בר קפרא הגיבו בזעם לטענת המשטרה כי אביהם נרצח על רקע פלילי. "השב"כ בעצמו מודה בהודעה רשמית שמדובר בשני פעילי טרור, כך שטענת המשטרה חמורה ובלתי מובנת לנו", מסרה המשפחה. "הקלות בה נקבע כי מדובר בשוד שהשתבש, וזאת על סמך הודאת המחבלים בלבד, אשר היה להם זמן רב לתאם גרסאות ולהתייעץ בכדי לצאת בעונש קל יותר, מעידה על ניהול חקירה בעייתי ביותר. אבא היה חקלאי פשוט, בעל כרם ענבים שעבד לפרנסתו, לא היו לו סכסוכים, לא חובות ולא היה עליו רכוש רב".

בני המשפחה ציינו כי לא נשדד מאביהם דבר, למרות שהיו במקום כסף מזומן וכלי רכב. "לא נשדד מאבא מאומה, כסף שהחזיק עליו לא נשדד והושב אלינו על ידי המשטרה, רכבו - טנדר בשווי של כ-100,000 שקל - לא נלקח, קרטונים של ענבים מוכנים לשיווק וטרקטור עם מרסס - הכל נשאר במקום הרצח. כל הנסיבות מצביעות על כך שמדובר במניע לאומני ולא בשוד פלילי. אנו בני המשפחה לא נוותר, דמו של אבינו זועק, אנו נילחם עד שהצדק והאמת יצאו לאור ושהמחבלים יבואו על עונשם".

בהארכת מעצרם של החשודים ציינה אחת מבנותיו של בר קפרא כי "הטענה לשוד שהסתבך לא עומדת עם הממצאים. הם הגיעו מבית ליקיא עד הכרם, שזה רחוק מאוד עבור שוד של 1,000 שקלים שגם הם לא נלקחו". הבת סיפרה עוד כי "שאלתי את חוקר השב"כ אם יש עדות או ראייה לכך שמדובר במעשה פלילי, והוא ענה לי שלא. החשודים האלה היו חשודים בזריקות אבנים ועכשיו הם הגיעו לרצוח. אנחנו נפנה לפרקליטות כדי למנוע את הגשת כתב האישום הזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ