וינשטיין הורה לפתוח בחקירה פלילית של התנהלות מעונות ראש הממשלה

החקירה תעסוק בפרשות החשמלאי, רהיטי הגן והבקבוקים. החשוד המרכזי הוא סמנכ"ל משרד רה"מ עזרא סיידוף, שצפוי להיחקר באזהרה. היועמ"ש אף צפוי להמליץ להשעותו מתפקידו בזמן ניהול החקירה. בשלב זה החקירה לא תתמקד בבני הזוג נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמנכ"ל משרד רה"מ עזרא סיידוף בדיון בנוגע לתביעת אב הבית לשעבר מני נפתלי נגד שרה נתניהו, במאי השנה

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע היום (שני) על פתיחה בחקירה פלילית בעניין התנהלות מעונות ראש הממשלה. בשלב זה החשוד המרכזי בפרשה הוא עזרא סיידוף שייחקר באזהרה בחשד לביצוע עבירות מתחום הסדרי מינהל תקין. החקירה תעסוק בפרשות החשמלאי, רהיטי הגן והבקבוקים, שמצירופן עולה תמונה מטרידה של גלגול הוצאות פרטיות של המעונות הרשמי והפרטי של ראש הממשלה על הציבור. החקירה לא תתמקד בשלב זה בבני הזוג נתניהו.

מקורו של המידע שנאסף עד כה - בבדיקת מבקר המדינה ובחומרים שהעביר למשטרה אב הבית לשעבר מני נפתלי. היועמ"ש צפוי להמליץ לאגף המשמעת בנציבות שירות המדינה לשקול את השעייתו של סיידוף בזמן ניהול החקירה או להזיזו מתפקידו.

החלטתו של וינשטיין התקבלה בעקבות המלצת הפרקליטות והמשטרה. ראש אגף החקירות והמודיעין במשטרה ניצב מני יצחקי הורה ליאח"ה להתחיל לגבות עדויות בתיק, חלקן תחת אזהרה. במסגרת הבדיקה המשטרה כבר גבתה עדויות מחלק מעובדי המעון ומספקים המשרתים אותו. כעת יזומנו חלק מהאנשים שנגבתה עדותם לחקירה תחת הזהרה ביא"חה, כאשר בשלב הראשון ייחקרו ספרי המעון, לאחר מכן עובדיו, ובשלב השלישי, בהתאם להתפתחות החקירה, ייתכן ותיגבה אף עדות פתוחה משרה נתניהו.

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בכנס הרצליה, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

בפברואר פרסם מבקר המדינה יוסף שפירא דו"ח שעסק בניהול המעונות הפרטיים והרשמי של ראש הממשלה בנימין נתניהו והעלה שורה של הוצאות מופרזות, חריגה ממגבלות התקציב, בזבזנות וחוסר רגישות ציבורית. המבקר אף העביר לפרקליטות את הממצאים הנוגעים לפרשיה החמורה ביותר שנסקרה בדו"ח – שכירת שירותיו של החשמלאי אבי פחימה. פחימה, חבר ליכוד לשעבר המקורב לראש הממשלה זה שנים רבות, ביצע עבודות שונות בביתו בקיסריה גם בתקופה שבה היה נתניהו אזרח פרטי, חבר כנסת ושר אוצר. לפי דו"ח המבקר, הוא נשכר לבצע עבודות חשמל בבית משפחת נתניהו בקיסריה בניגוד לנהלים ולאחר מצג מטעה לפיו נחתם הסכם עם קבלן אחר - שלאחר מכן שכר אותו כקבלן משנה. הדו"ח חושף כי פחימה קיבל סכומים מנופחים וזומן לעבוד בשבתות וביום כיפור - שעות שבהן עובדים מטעם משרד רה"מ אינם זמינים - לביצוע "עבודות דחופות".

שתי פרשות שלא נכללו בדו"ח המבקר אלא גולגלו על ידו לפתחו של היועץ המשפטי לממשלה בנימוק שרעיית ראש הממשלה אינה אישיות מבוקרת, צפויות לעמוד כעת אף הן במוקד החקירה.

פרשת הבקבוקים, שנחשפה בתחילת השנה ב"הארץ", העלתה כי בארבע השנים הראשונות מאז שובו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה ב-2009 שרה נתניהו לקחה לכיסה אלפי שקלים מפדיון בקבוקים ריקים, רכוש המדינה, שהוחזרו בהוראתה למרכולים בירושלים. לפני קרוב לשנתיים החזיר הזוג נתניהו למדינה 4,000 שקלים, לפי אומדן של 1,000 שקלים בשנה. הפרשה נשמרה בסודיות מוחלטת בתוככי משרד ראש הממשלה ונודעה ללשכת היועץ המשפטי לממשלה ולאגף החקירות והמודיעין רק בעקבות פניות לצורך קבלת תגובה.

מנהל מעון ראש הממשלה לשעבר, מני נפתלי, התובע מהמדינה ומראש הממשלה נתניהו פיצוי על עוולות שונות שלטענתו נגרמו לו, סיפר בטענות שהשמיע בשולי תצהירו כי עובדי המשרד נדרשו להחזיר למרכולים את הבקבוקים ולהעביר את פדיונם לשרה נתניהו.  נפתלי אמר כי הסכום ששילמה משפחת נתניהו אינו מתקרב לפדיון האמיתי, שאותו אמד בכ-250 שקלים "אחת לשבועיים". אם חשבונו של נפתלי נכון, הפדיון השנתי היה כ-6,000 שקלים ובארבע שנים הומרו הבקבוקים בכ-24 אלף שקלים - 20 אלף שקלים יותר מאומדנו של החשב יוסי איצקוביץ. נפתלי טען כי ראש הממשלה היה עד לדרישותיה התכופות של רעייתו מהעובדים למחזר את הבקבוקים - ״כולל בקבוקי מי פלגרינו שהוא אוהב לשתות״ - ובהכרח גם היה מודע לכך שהפדיון נמסר לה ולא למדינה.

פרשת רהיטי הגן, שצפויה אף היא להיבדק במסגרת החקירה, נוגעת לטענות לפיהן בכיר במשרד ראש הממשלה הורה לרכוש ריהוט חדש הזהה לזה הנמצא בביתה הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה. על פי החשד, הריהוט החדש הועבר לבית הפרטי של המשפחה ואילו הריהוט הישן הועבר למעון ראש הממשלה בירושלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ