כשנתיים מאסר למציתי בית הספר הדו-לשוני: "היה שווה את זה"

האחים טוויטו הודו בעבירות במסגרת עסקת טיעון, אך הצדדים לא סיכמו על עונש. הפרקליטות ביקשה עונש של ארבע שנות מאסר לפחות. מאז ההצתה חלה עלייה של 18% ברישום לבתי ספר דו-לשוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בית המשפט המחוזי בירושלים גזר עונשי מאסר חמורים של שנתיים ושנתיים וחצי בפועל על האחים שלמה ונחמן טוויטו, פעילי להב"ה שהודו והורשעו בהצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים בנובמבר אשתקד. השניים חויבו לפצות את בית הספר בעשרת אלפים ו-15 אלף שקלים בהתאמה. השניים הודו בהצתה במסגרת עסקת טיעון אליה הגיעו עם הפרקליטות. עם תום משפטם אמרו האחים כי המעשה "היה שווה את המחיר" ואף פרצו בשירת "איזה טוב ה'". משפטו של הנאשם השלישי, יצחק גבאי שלא חתם על עסקה, עדיין מתנהל. על אף המקרה, השנה חלה עלייה של 10% בהרשמה לבית הספר, ושל 18% בהרשמה לכלל המסגרות הדו-לשוניות בישראל.

שני האחים הודו בסעיפים של הצתה. במסגרת הסדר הטיעון עם האחים הוסר מכתב האישום נגד האחים נחמן ושלמה טוויטו סעיף ההתפרצות לבית הספר. בכתב האישום נגד נחמן הוסר גם סעיף של הסתה לגזענות בגין דברים שפרסם בדף הפייסבוק שלו לפני ההצתה. הפרקליטות ביקשה מבית המשפט לגזור על האחים בין 4 ל-7 שנים.

הצתת בית הספר הדו-לשוני בירושלים

השופט, צבי סגל, קבע כי "לחומרתה ה'רגילה' של עבירת ההצתה נוספת בענייננו חומרה יתרה נוכח המוטיב האידיאולוגי שהניע את הנאשמים, שכן כעולה במפורש מכתב האישום, ועל אף ניסיונם של ב"כ הנאשמים לרכך את האמור בו, החלטתם של הנאשמים להצית את בית הספר נבעה מהעובדה שלומדים בו יהודים וערבים בצוותא, וכחלק מפעילותם של הנאשמים כנגד דו קיום בין ערבים ליהודים". לדבריו, "ההצתה והשחתת פני בית הספר על רקע האמור לעיל משקפת, בנוסף לפגיעה בערכים של שמירה על שלום וביטחון הציבור, קניינו הפרטי והציבורי, גם פגיעה בערכי כבוד האדם, השוויון והסובלנות." השופט ציין, יחד עם זאת, כי בחר להתחשב בשיתוף הפעולה של הנאשמים עם רשויות החוק ובנטילת האחריות שהפגינו במהלך משפטם. 

שתי כיתות א' בבית הספר הדו לשוני, בו לומדים תלמידים יהודים וערבים בירושלים. באותו אירוע רוססו על קירות בית הספר הכתובות "כהנא צדק", "די להתבוללות" ו"אין דו קיום עם סרטן". שלושת החשודים, האחים טוויטו ויצחק גבאי, שלושתם פעילים מוכרים של ארגון להב"ה בירושלים, נעצרו עשרה ימים לאחר מכן כחשודים בביצוע המעשה. 

עורכי דינם של השניים, חגית רייזמן אבודרהם ועופר אשכנזי, אמרו שישקלו לערער על חומרת העונש. פעיל הימין, עו"ד איתמר בן גביר, המייצג את הנאשם השלישי גבאי, תקף את העונשים שביקשה הפרקליטות, "לא יכול להיות שמה שלא מבקשים לערבים מבקשים ליהודים". גם ראש ארגון להב"ה בנצי גופשטיין, תקף את גזר הדין: "אני בטוח שאם היה מדובר בערבים שהיו שורפים בית כנסת בוודאי שהם לא היו יושבים שנתיים וחצי בבית הכלא".

הכיתה שנשרפה, לפני השריפה ואחריהצילום: אמיל סלמן

מנגד, תקף יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו, את קלות העונש. "אם מציתי בית הספר הדו לשוני היו ערבים הם היו מוגדרים כמחבלים, מורשעים בפעילות טרור ונשפטים להרבה יותר משנתיים מאסר. אבל הם יהודים", אמר.

"לנו הכי חשוב שהתלמידים יידעו שהמדינה לא מרשה לדברים כאלה לקרות. הם צריכים לדעת שהם מוגנים ושאף אחד לא יעלה על דעתו לבצע פשע שנאה שכזה שוב", אמר שולי דיכטר, מנכ"ל עמותת יד ביד המפעילה את בית הספר, "אנחנו לא שואפי נקם, ולא זאת הסיבה שציפינו לעונש חמור. מה שחשוב פה זה המסר וההרתעה. אבל, בצל העובדה שכבר ביציאה מבית המשפט הנאשם אמר ש'זה היה שווה את המחיר' -  חייבת להישאל השאלה האם המסר נגד גזענות ושנאה אכן עבר".

דיכטר הוסיף כי למרות המקרה ולמרות שמאז היו עוד מספר אירועים של ריסוס כתובות על קירות בית הספר יש גידול ברישום תלמידים למסגרות הלימוד הדו לשוניות בכ-18 אחוזים ובירושלים נרשמה עליה של 10 אחוזים. "מבחינתנו אנחנו ממשיכים קדימה ומסתכלים אל העתיד. בשנת הלימודים הבאה יהיה גידול והגידול ברישום זה המסר הכי משמעותי לנוכח פשע השנאה הזה. זה מסר חד וברור שמגיע אלינו מכל רחבי הארץ, ואומר שיש פה מקום וצמא אמיתי לשותפות בין יהודים לערבים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ