פרשת גל בק: שקד הצהירה בכנסת על פתיחת התיק, אך הפרקליטות טרם הכריעה

לפי שרת המשפטים, הפרקליטות חידשה את החקירה בפרשה, אך העדויות החדשות נגבו כחלק מבחינת הערר שהגישה המשפחה על סגירת התיק, ובשלב זה לא ניתן לומר שהוא נפתח מחדש

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים, איילת שקד (הבית היהודי), התייחסה אתמול (רביעי) לדריסת הנער גל בק ואמרה כי פרקליטות מחוז תל אביב פתחה את התיק, חידשה את החקירה בו וגובה עדויות חדשות בפרשה. חרף דברי שקד, השלמות החקירה נעשו כחלק מבחינת הערר שהגישה משפחת בק על סגירת התיק. בשלב זה לא ניתן לומר שהתיק נפתח מחדש ואין בגביית העדויות כדי להעיד על תוצאת הערר.

לדברי שקד, שהתייחסה לפרשה במליאת הכנסת, "פרקליטות תל אביב חידשה את החקירה ופתחה את התיק מחדש. היא גבתה וגובה כרגע עדויות חדשות. בסוף התהליך היא תגבש עמדה מחודשת. העמדה תועבר למחלקת עררים בפרקליטות ופרקליט המדינה או המשנה שלו יחליטו אם יש מקום להגיש במקרה הזה כתב אישום".

תיק גל בק נמצא כעת במחלקת העררים בפרקליטות המדינה, שדנה בערר שהגישה המשפחה. לפי הנהלים, ניתן להגיש ערר על סגירת תיק תוך 30 ימים מיום קבלת ההודעה על החלטה שלא להעמיד לדין. תחילה הערר נבדק על ידי הגוף שסגר את התיק – במקרה זה פרקליטות מחוז תל אביב - שמעביר חוות דעת ונימוקים למחלקת העררים. כיוון שזהו תיק שסגרה הפרקליטות, ההכרעה הסופית בעניינו נמצאת בידי המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים.

בתום הבחינה, יחליט המשנה לפרקליט המדינה אם לדחות את הערר, לחדש את החקירה בתיק או להעביר אותו לתובע לצורך העמדה לדין. כדי להגיש כתב אישום בפרשה יש לאסוף ראיות שיחמירו את החשד מגרימת מוות ברשלנות להריגה - עבירה שמתיישנת כעבור זמן רב יותר, לאחר עשר שנים. להחלטת המשנה לפרקליט המדינה ניתן להתנגד על ידי עתירה לבג"ץ.

פרשת דריסת הנער עלתה מחדש לסדר היום עם פרסום תחקירן של איילה חסון ויפעת גליק בתוכנית "יומן" בערוץ הראשון לפני כשבועיים. בתחקיר הובאו עדויות חדשות המטילות ספק בעדות נהגת המונית שנכחה, על פי עדותה שלה, בצומת שבו התרחשה התאונה. לפי עדויות אלו, הנהגת הדורסת היא שנכנסה לצומת באור אדום ובמהירות גבוהה, ואילו בק, שרכב על אופנוע, נכנס לצומת באור ירוק.

יומיים לאחר פרסום התחקיר, הודיעה הפרקליטות כי מועד הגשת הערר בתיק חלף מזמן וכי יש התיישנות על העבירה שבוצעה, לכאורה, גרימת מוות ברשלנות. עם זאת, כעבור יומיים נוספים שינתה הפרקליטות כיוון והורתה לגבות עדות מנהג מונית שנכח בצומת בעת הדריסה ולא העיד עד כה בפרשה, ושלכאורה מפריך את גרסת הנהגת הדורסת. בהמשך זומנה גם נהגת המונית - שהתחקיר הטיל ספק בעדותה - להשלמת חקירה. כמו כן, בימים האחרונים זומנו למתן עדות ארבעה צעירים שהיו עדי ראייה לתאונה וסיפרו לערוץ הראשון כי לא ייתכן שבק נכנס לצומת באור אדום. גם מהם המשטרה לא לקחה פרטים ולא גבתה עדות לאחר הדריסה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ