שקד: להקים ערכאה משפטית שתדון בסכסוכי קרקעות בגדה במקום בג"ץ

שרת המשפטים אמרה בראיון ל"ידיעות אחרונות" שהליך הדיון בבג"ץ כיום בנושא הוא "אבסורדי", וכי תפעל להקמת ערכאה חדשה: "כמו שיש סכסוך מקרקעין ברעננה והדיון נעשה בבימ"ש רגיל"

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) מציעה להקים ערכאה משפטית, חלופית לבג"ץ, שתעסוק בסכסוכי מקרקעין בשטחים הכבושים. לפי דברים שאמרה בראיון ל"ידיעות אחרונות" ופורסמו היום (חמישי), כל שיטת ההתדיינות הנוכחית בבג"ץ בעניין השטחים הינה "מעוותת", ובה שני עורכי דין (מיכאל ספרד ושלומי זכריה, המייצגים את ארגון "יש דין"), מיישמים את מדיניות "השמאל הקיצוני".

לדברי שקד, הנוהל הקיים, לפיו בג"ץ דן בסכסוכי מקרקעין בגדה בלי דיון בראיות ושמיעת עדויות הוא "אבסורדי", ועצם קיומם של הדיונים בנושא בערכאה זו מהווה את "שורש הבעיה". "צריך לעשות את זה בערכאה מתאימה, תוך שמיעת עדויות והבאת ראיות", אמרה. "אנחנו ננסה להקים ערכאה כזאת. כבר בממשלה הקודמת התחלנו בהקמת טריבונל לענייני יישוב סכסוכי מקרקעין. זו תהיה משימתנו גם עכשיו".

על פי ההצעה, ייתכן שסכסוכי קרקעות יגיעו לדיון בבג"ץ, אולם זה יקרה רק לאחר דיון בערכאה הייחודית שתוקם. "בדיוק כמו שיש סכסוך מקרקעין ברעננה והדיון נעשה בבית משפט רגיל – כך גם ייעשה ביהודה ושומרון". ההצעה היא חלק מהמלצות דו"ח אדמונד לוי בעניין המאחזים הבלתי חוקיים. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הביע בעבר התנגדות ליישום הדו"ח.

חברת הכנסת ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה כי ״ההצעה של שקד אינה חדשה. יש סיבה למה ממשלות נתניהו למיניהן לא קידמו את דו״ח אדמונד לוי או את הצעת החוק הדומה של חוטובלי, בן ארי, אלקין ואריאל מ-2012. אם רוצים שיהודה ושומרון תהיה כמו רעננה, אז צריך לספח. המשמעות כמובן היא זכויות הצבעה לכל, כמו שיש לתושבי רעננה, והפיכת ישראל למדינה עם רוב ערבי. אבל את האמת הזאת אין להם אומץ לומר כי הם מבינים שבטווח המידי ישראל חותכת את צינור החמצן שמחבר אותה לארה״ב. הדיון כאן אינו משפטי ומי שישתמש בהצעה ששקד מציעה יהיו אויבי ישראל. זה הכלים ל-BDS. במקום ראיות לבית דין למקרקעין בשומרון אלה יהיו הראיות לבית הדין הפלילי בהאג נגד ישראל וצה״ל. בדרך לסיפוח ולניתוק סופי של ישראל מהעולם והסרת השכפ"ץ המשפטי שלה אנו נשמע את כל המלים המשפטיות הנכונות. קוראים לזה ביהדות 'נבל ברשות התורה'".          

שקד בישיבת סיעת הבית היהודי, בתחילת השבועצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול בערב השלימו דחפורים את הריסתם של שני בתי המריבה בהתנחלות בית אל, לאחר ששופטי בג"ץ דחו על הסף את עתירת הקבלן מאיר דריינוף שביקש לעצור את ההריסה. השופטים, בראשות הנשיאה מרים נאור, דחו את העתירה על הסף. הם לא נימקו בהרחבה מדוע הוצאת היתרי הבנייה בדיעבד לא מצדיקה את ביטול ההריסה. נאור כתבה כי "יש לזכור במה עסקינן בהליך זה: מדובר בשני מבנים שנבנו על ידי חברה קבלנית באופן בלתי חוקי, כאשר לאחר שנים של התדיינות קבע בית המשפט...כי עד כאן ולא יותר".

בתגובה להחלטת בג"ץ אמר אתמול חבר מפלגתה של שקד, ח"כ מוטי יוגב, בראיון לערוץ 7 כי "צריך לעלות על בג"ץ "עם כף טרקטור די-9", והוסיף כי "נדאג לרסן את השלטון המשפטי...נדאג באופן ערכי וצודק שבישראל ישלטו הכנסת והממשלה, והרשות השופטת תדע את מקומה".

לפי דיווח באתר "כיכר השבת" אתמול התייחסה שקד לדבריו של יוגב ואמרה כי היא "כמובן מתנערת מהדברים. בית המשפט העליון הוא מוסד ראוי וחשוב. לפעמים אני לא מסכימה עם הפסקות שלו, אבל כמובן שצריך לכבד אותן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ