שליסל התראיין לפני כשבועיים: "דרוש משהו קיצוני"

לאחר שדקר שלושה ממשתתפי מצעד הגאווה ב-2005, נידון ישי שליסל ל-12 שנות מאסר, אך מאסרו קוצר, הוא השתחרר וחזר למודיעין עילית. משטרת מחוז ש"י: המעקב לא היה באחריותנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישי שליסלצילום: אי־פי

ישי שליסל, שדקר ופצע שלושה משתתפי במצעד הגאווה בירושלים ב-2005, השתחרר ממאסר לפני כחודש וחזר לעיר מגוריו מודיעין עילית, שנמצאת בתחום אחריותה של משטרת מחוז ש"י.

לפני כשבוע וחצי התראיין שליסל לקו "הנייעס החרדי" (שירות חדשות באמצעות הטלפון) ואמר למראיין, משה פלדמן, כי הוא אינו מתחרט על מעשיו. במהלך הראיון שוחחו השניים גם על מצעדי הגאווה של השנה. "מה שהיה חשוב וגם עכשיו חשוב שאלה הרשעים האלה שעושים מצעד כזה מתועב ודווקא בירושלים. בתל אביב זה גם מאוד מקומם, אבל כשזה בירושלים זה נטו להכעיס", אמר שליסל. בנוגע לתוכניותיו לעתיד הוסיף: "אין לי תכניות. המעשה שלי הוא אולי קיצוני, אבל צריך לעצור את המצעד הזה. אם בן אדם אחד רוצה לעצור את המצעד אז הוא צריך משהו קיצוני".

תושבים במודיעין עילית סיפרו הערב (חמישי) כי לאחר שחרורו כבר הפיץ מודעות בכתב ידו בהן קרא למסור את הנפש כדי למנוע את מצעד הגאווה.

תחת הכותרת "כל היהודים הנאמנים לאבינו מלכנו" כתב "בעוונתינו הרבים שוב רוצים הרשעים לעשות מצעד של תועבה בעירו של מלך... הקב"ה בוחן אותנו לבחון אם אנחנו נאמנים לו ואכפת לנו מקלקול שמו הגדול או שכל אחד דואג רק לעצמו לגשמיות שלו לכן נראה שחובה לכל יהודי למסור נפשו למכות ומאסר ולעניות דעתי גם לסכנה, ולהתחבר יחד ולעצור ולבטל את חילול השם".

המודעה פורסמה בבוקר המצעד בשעה 10:50 בפורום "בחדרי חרדים". משתמש בשם "מראדהיתרא" העלה תצלום של המודעה תחת הכותרת "לא לשכוח להביא היום סכינים – ישי שליסל". עוד נכתב בפוסט: "מכתב שהגיע אלי בדרך לא דרך. מחד - יש כאן הסתה לרצח. מאידך - מלחמת ה'. דעתכם מורי ורבותי".

במשטרת מחוז ש"י אמרו הערב כי לא הם היו אמורים לעקוב אחרי שליסל, למרות שהוא מתגורר בתחומי המחוז, מכיוון שאת הפשע שלו ביצע במחוז ירושלים.

צילום: אורי לנץ/באובאו ואמיל סלמן

לאחר שדקר ופצע שלושה משתתפים במצעד הגאווה בירושלים ב-2005, הורשע ישי שליסל, אז בן 40, ממודיעין עילית, בניסיון רצח, חבלה בכוונה מחמירה ופציעה של השלושה, ובית המשפט המחוזי בירושלים נגזר עליו 12 שנות מאסר. שופטי בית המשפט המחוזי קבעו כי שליסל היה אחראי למעשיו וכי היה נחוש לפגוע במשתתפי התהלוכה, ודחו את גירסת ההגנה כי הוא "פעל תחת פקודה ברורה, כשליח של הקדוש ברוך הוא, שמצווה למנוע את המשך חילול השם שהיה כרוך בתהלוכה".

לאחר שערער בבית המשפט העליון, ב-2007 קוצר עונשו ל-10 שנות מאסר, בעקבות ספק בנוגע ליסוד הנפשי של כוונה פלילית באחת הדקירות.

בגזר הדין של בית המשפט המחוזי כתבו השופטים צבי סגל, יורם נועם ורפאל כרמל כי "בהגיעו לתהלוכה, היה הנאשם נחוש בדעתו שלא לאפשר את המשך התנהלותה ולמנוע את סיומה בשלום. מעשיו, שבאו בעקבות כך, לא באו מתוך אהבת האל אלא מתוך שנאת האדם והם נבעו מתוך קנאות עיוורת שאינה מסוגלת להבחין באחר. בשם אמונתו הדתית עצם הנאשם את עיניו ואטם את אוזניו בכל מה שנוגע וקשור לכבודם ולגופם של אחרים אשר דעתם אינה כדעתו, אורח חייהם אינו כאורח חייו והשקפת עולמם שונה. כל אשר הפגין הנאשם היה שנאה ואטימות לב. הנאשם קם באלימות ובפנאטיות לפגוע בגופם ובנפשם של בני אדם ובמעשיו אלו גילה אֶרֶס ולא חסד, ונפש אטומה לכל דעה שונה ולכבוד האדם באשר הוא אדם".

"המעשים חמורים שבעתיים נוכח ביצועם על רקע אידיאולוגי ומתוך רצון לפגוע בערכי הייסוד החברתיים של חופש הבעת הדעה של הזולת וזכות ההתקהלות והתהלוכה", הוסיפו השופטים וקבעו כי "נקודות הזכות העומדות לנאשם מועטות הן ועיקרן בעובדה שניהל אורח חיים נורמטיבי עד לאירועים הנדונים".

הערעור נדון בפני השופטים מרים נאור, אליקים רובינשטיין ויוסף אלון. בפסק הדין כתבה השופטת נאור כי בנוגע לנסיבות פציעתה של אחת הנפגעות, ל': "נוכח דלות הראיות, כאשר ל' עצמה לא הבחינה כיצד נפצעה, ומסקנת בית המשפט עצמו (המחוזי, ח"ל), כפי שצוטטה, לפיה יתכן ומדובר ב"תוצר לוואי" לא היה זה בטוח לקבוע כי היה למערער יסוד נפשי של מחשבה פלילית". בית המשפט העליון החליף את העבירה בסעיף אישום זה מ"פציעה בנסיבות מחמירות" ל"רשלנות" מבלי לשנות את סכום הפיצוי שנפסק ל-ל'.

5 מתוך 5 |
משתתפים במצעד הגאווה בירושלים אחרי הדקירותצילום: אמיל סלמן
1 מתוך 5 |
רגעי התקיפה במצעד הגאווה בירושליםצילום: אי־פי
2 מתוך 5 |
ישי שליסלצילום: אי־פי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ