המשטרה עודכנה ששליסל מסוכן ללהט"בים, אך לא פעלה - וכעת מקימה ועדת בדיקה

אנשי המודיעין במחוז ירושלים עודכנו בשחרורו של הדוקר, ובתדרוכים שקדמו למצעד הגאווה קיבלו השוטרים הוראה מפורשת להרחיק חרדים מהצועדים. למרות כל זאת, המשטרה לא הצליחה למנוע את מעשיו של ישי שליסל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגעי לכידתו של הדוקר ישי שליסל, הערבצילום: אי־פי

מתקפת הדקירה שאירעה אמש (חמישי) במצעד הגאווה בירושלים היא תוצאה של מחדל מודיעיני ואבטחתי של המשטרה. מאז ששוחרר הדוקר ישי שליסל ממאסר, שמו הוזכר בפני אנשי המודיעין של מחוז ירושלים כגורם בעייתי העלול לפעול נגד אנשי הקהילה ההומו-לסבית. עם זאת, ההערכות המודיעיניות הללו לא התייחסו באופן נקודתי למצעד הגאווה. כמו כן, הודו במשטרת ירושלים כי ידעו ששליסל שוחרר מכלא מעשיהו לאחר שסיים לרצות עשר שנות מאסר בגין דקירה במצעד גאווה קודם בירושלים בשנת 2005, תקרית שבה נפצעו שלושה בני אדם.

מחדל נוסף באירוע הדקירה נוגע לרמת האבטחה במצעד. בתדרוכים שקדמו למצעד, היתה הוראה מפורשת לעצור כל אדם חרדי שמתקרב למעגל השני של הצועדים, לבקש ממנו להזדהות ולברר את פשר מעשיו במקום. כמו כן, השוטרים התבקשו לשים לב אם מתעורר חשד שאחד הנוכחים במקום הוא חרדי המחופש לחילוני. למרות ההתרעות הללו, וכפי שניתן לראות גם במצלמות האבטחה, שליסל הצליח להגיע אל הצועדים כשהוא עובר דרך כל מעגלי האבטחה מבלי שאף גורם פונה אליו. 

השר גלעד ארדן גינה את הדקירה והנחה את ממלא מקום מפכ"ל המשטרה בנצי סאו להקים צוות בדיקה כדי לבחון את נסיבות האירוע.

שירות בתי הסוהר מעביר מידע על אסירים שסיימו לרצות את עונשם או יוצאים לחופשה למשטרה באמצעות מערכת ממוחשבת. המערכת מתעדכנת מדי שמונה שעות ומספקת מידע כללי ביותר. המערכת הוקמה, בין היתר, על מנת להתריע על שחרורם של גברים אלימים שעלולים לחזור ולפגוע בנשותיהם. רכזי המודיעין של המשטרה יודעים מתי עבריין זה או אחר מסיים את מאסרו - בין אם זה ראש ארגון פשע, גנב או אסיר ביטחוני. אלא שאם המשטרה לא מזהה את האסיר כמסוכן ואינה מתעניינת בו, אין מי שיקלוט את המידע שמועבר על ידי שב"ס, ינתח את נתוני האסיר וישאל את השאלות החשובות: האם הוא עבר תהליך שיקום, האם הביע חרטה והאם יש סימנים נוספים שמצביעים על מסוכנותו.

שליסל מצדו כלל לא הסתיר את כוונתו לנסות לפגוע שוב במשתתפים במצעדי הגאווה. לאחר שחרורו, הוא אף דיבר על כך בראיונות לתקשורת החרדית ותלה על קירות העיר מודעות שבהן פרש את דעותיו.

רכז המודיעין של מחוז ש"י היה חייב לדעת על מעלליו של שליסל. במשטרת מחוז ש"י אמרו אתמול כי לא הם היו אמורים לעקוב אחרי שליסל, למרות שהוא מתגורר בתחומי המחוז, מכיוון שאת הפשע שלו ביצע במחוז ירושלים.

העובדה שבמחוז ש"י התרשלו ולא סיפקו מידע מודיעיני איכותי בזמן אמת, אכן אינה מורידה את האחריות ממשטרת מחוז ירושלים, שהתכוננה למצעד הגאווה במשך חודשים. במסגרת ההכנות, הועלו תרחישים שונים, אנשי המודיעין, הבילוש והקצינים הבכירים העלו שאלות ובעיות, אך אף אחד מהם לא חשב לברר האם שליסל השתחרר בינתיים מהכלא.

הנוהל הקיים בנוגע למפירי הסדר במגרשי הכדורגל מחייב אוהדים שנתפסו על חם להתייצב בתחנות המשטרה בעת שקבוצתם משחקת. כעת המשטרה תצטרך לתת את הדעת מדוע שליסל לא נדרש להתייצב בתחנה בזמן המצעד.

השר גלעד ארדן גינה את הדקירה והנחה את מ"מ מפכ"ל המשטרה בנצי סאו להקים צוות בדיקה כדי לבחון את נסיבות האירוע, לרבות מעגלי האבטחה ושיתוף הפעולה המודיעיני בין הגופים. "מדובר באירוע חמור ביותר, שעלינו לבדוק ביסודיות ולהפיק ממנו לקחים״, אמר ארדן לתקשורת.

כעבר זמן קצר נודע כי ניצב בדימוס ישראל יצחק יעמוד בראש הוועדה וכי מטרת הוועדה היא לבדוק האם היה ניתן למנוע את הדקירה ולקבוע מה הכשל המודיעיני שגרם לכך שהחשוד הגיע למקום מבלי שמישהו חשב על האפשרות הזו ומנע אותה.

העובדה שהשר לבטחון פנים אינו ממנה מפכ"ל למשטרה, שמתפקדת במהלך חודשיים תחת ממלא מקום, מעמידה את הגוף שאליו הוא אמון במצב בלתי נסבל ופוגעת הן במשטרה והן בציבור. ממלא מקום המפכ"ל, ניצב בנצי סאו, שהוא אחד המועמדים לתפקיד המפכ"ל, נדרש במסגרת תפקידו לאשר תוכניות של מועמדים אחרים ולבקרם – מצב שרק מוסיף מתחים לצמרת המשטרה. כעת דורש ארדן מסאו להקים צוות בדיקה שיבחן את פעילותם של המועמדים האחרים. כל החלטה של הוועדה הזו עשויה להתפרש כחיסול חשבונות בתוך המשטרה.

5 מתוך 5 |
משתתפים במצעד הגאווה בירושלים אחרי הדקירותצילום: אמיל סלמן
1 מתוך 5 |
רגעי התקיפה במצעד הגאווה בירושליםצילום: אי־פי
2 מתוך 5 |
ישי שליסלצילום: אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ