שרת המשפטים שקד בוחנת פיצול סמכויות היועמ"ש, חרף האזהרות מהחלשתו

שקד מנסה להחיות את היוזמה שהשר לשעבר נאמן לא הצליח להוציא לדרך, לאחר שנתקל בהתנגדויות מחשש שהפיצול יפגע במעמד היועץ. שקד יידעה את הוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד כי היא בוחנת את הנושא

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

שרת המשפטים איילת שקד החליטה להחיות את היוזמה לפיצול תפקיד היועץ המשפטי לממשלה לשני תפקידים - היועץ המשפטי של הממשלה וראש התביעה הכללית - ולבחון אותה. תפקיד היועץ המשפטי לא מעוגן היום בחוק הישראלי, אלא בהחלטות ממשלה. לכן, שקד לא חייבת להעביר את פיצול הסמכויות בחקיקה, אלא יכולה להסתפק בהחלטת ממשלה. 

איילת שקדצילום: אוליבייה פיטוסי

במכתב ששלחה אתמול (שני) ליו"ר הוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה הבא, נשיא בית המשפט העליון לשעבר אשר גרוניס, היא מבקשת ממנו לכנס את הוועדה ולפעול לאיתור שלושה מועמדים לתפקיד. בסיכום דבריה היא מבקשת גם ליידע את חברי הוועדה כי היא "בוחנת את נושא פיצול סמכויות היועץ המשפטי לממשלה".

שקד אמרה היום לגלי צה"ל כי ייבחר מועמד שיתאים לשני התפקידים. לדבריה, היא נוטה לכיוון פיצול התפקיד, אך רוצה קודם ללמוד את הנושא‎. בעבר אמרה שרת המשפטים למקרוביה כי בחירת היועץ הבא היא ההחלטה הכי חשובה שתקבל בקריירה שלה. היועץ יהודה וינשטיין יסיים את כהונתו בסוף ינואר. 

היוזמה עלתה בעבר על ידי שר המשפטים לשעבר דניאל פרידמן. גם שר המשפטים יעקב נאמן, שבחר בוינשטיין לתפקיד במקום מני מזוז, הודיע לוועדת האיתור אז כי הוא בוחן את פיצול התפקיד, אך לא הצליח לקדם את היוזמה, גם אחרי שוינשטיין נבחר לתפקידו. משפטנים בכירים, ביניהם השופט בדימוס מאיר שמגר ופרופסור יצחק זמיר, ששימשו בעבר כיועצים משפטיים לממשלה, התנגדו ליוזמה מחשש שהפיצול יפגע במעמד היועץ ויחליש אותו. עם זאת, הטענה היא כי היועץ המשפטי לממשלה מרכז בידיו סמכויות מופרזות וכוח רב מדי, וכן כי לעתים יש חשש לניגוד עניינים בין תפקידו כתובע לבין תפקידו כיועץ. 

ועדת שמגר שבחנה בעקבות פרשת בראון-חברון את תפקיד היועץ המשפטי לא ראתה לנכון להמליץ על פיצול התפקיד. שמגר אמר כי "פיצול הסמכויות יחליש את שני האגפים של התפקיד וייצור מציאות רעה מזו שאנו מכירים". זמיר התבטא בלשון חריפה יותר ואמר ש"פיצול של משרת היועץ המשפטי יהיה לא פחות מאסון חברתי שיאיים על שלטון החוק במדינה". 

בשבוע שעבר הושלם תהליך מינוי הרכב הוועדה לאיתור מועמדים לתפקיד היועץ המשפטי לממשלה. מלבד גרוניס יכהנו בוועדה חברת הכנסת ענת ברקו מהליכוד, שר המשפטים לשעבר משה נסים, עורך הדין יחיאל כץ ופרופ' גבריאלה שלו. כדי לזכות בכס, על המועמד לזכות בתמיכת ארבעה מתוך חמשת חברי הוועדה. בסיבוב הקודם, הוועדה לא הגיעה לרוב הדרוש וארבעה מועמדים עלו לממשלה.

בניגוד לוועדה לבחירת פרקליט המדינה, לא ניתן יהיה להגיש לוועדה מועמדות מסודרת. רק ראש הממשלה, שרת המשפטים וחברי הוועדה רשאים להציע לוועדה מועמדים. המועמד המועדף על ראש הממשלה הוא מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, שמנהל כעת קרב מול היועץ המשפטי לממשלה לנקות את שמו בגין חלקו בפרשת הרפז. מועמדת בולטת היא השופטת בדימוס ונציבת הביקורת על הפרקליטות הילה גרסטל, אף שיו"ר הוועדה גרוניס התנגד בעבר למינויה כמנהלת בתי המשפט. מי שעוד מעוניינים בתפקיד הם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים-פיסקאליים אבי ליכט, פרופסור אריאל בנדור מאוניברסיטת בר אילן, משנים נוספים ליועץ רז נזרי ודינה זילבר ופרקליט המדינה שי ניצן. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ