יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הודיע היום (רביעי) כי סגן-ניצב אנה בן מרדכי, מפקדת תחנת הראל שמשרתת תחת מפקד מחוז ירושלים ניצב משה אדרי, לא תמונה כחברה בוועדת הבדיקה לאירוע הדקירה במצעד הגאווה. הודעתו של ארדן באה בעקבות הפרסום ב"הארץ" ופניית התנועה למען איכות השלטון אליו בנושא.

ארדן קיים התייעצות בעניין עם מ"מ המפכ"ל, רב-ניצב בנצי סאו, והשניים החליטו כי למרות שהרכב הוועדה עבר אישור של היועץ המשפטי של המשטרה, תוחלף אנה בן-מרדכי בכדי לא ליצור מצב של מראית עין של ניגוד עניינים.

עצרת בגן מאיר בתל אביב לזכרה של שירה בנקי שנרצחה במצעד הגוואה, השבועצילום: ניר קידר

במקומה של סגן-ניצב אנה בן מרדכי, תמונה לוועדה קצינה בכירה אחרת אשר אינה כפופה למפקד מחוז ירושלים.

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר כי היא מברכת על החלטת השר ועל מחויבותו למימוש עקרונות האיסור על ניגוד העניינים בשירות הציבורי, וכן על הרגישות לאמון הציבור במערכת, וסמוכה ובטוחה כי תימצא בעלת תפקיד חלופית, מתאימה לא פחות.

ביום שני הודיעה המשטרה על הקמת הוועדה, שצפויה לבחון את ההיערכות המשטרתית אל האירוע ואת הטיפול בו. באותו היום אמר השר ארדן בראיון לקול ישראל כי ייתכן שהצוות שחוקר את פיגוע הדקירה במצעד הגאווה יסיק מסקנות אישיות. בין היתר, במסגרת הבדיקה, ייבחנו איסוף המודיעין וניתוחו לקראת המצעד; הממשק מול שירות בתי הסוהר, לרבות העברת מידע בדבר שחרורו הצפוי של ישי שליסל; התוכנית המבצעית ביום המצעד עצמו והתאמתה לאיומים; הפריסה ותגובת הכוחות במהלך האירוע וכל נושא אחר אשר הוועדה תמצא לנכון.

במשטרה הוחלט שהצוות יורכב מקצינים בכירים שמגיעים מיחידות שונות במשטרה. הוועדה תכלול שישה קצינים בכירים - שלושה תתי-ניצב מכהנים, שלושה ניצבי-משנה ושני סגני-ניצב. פרט לאבי רואיף, לשעבר מפקד מרחב דוד הידוע כקצין שמכיר היטב את הקהילה החרדית בירושלים, שמונה לוועדה, כל יתר הקצינים עדיין מכהנים במשטרה. 

חברי הוועדה שנבחרו הם סגן מפקד מחוז מרכז תת-ניצב אלון לבבי, מפקד המכללה הלאומית לשוטרים תת-ניצב אלון אסור וסגן ראש אגף החקירות והמודיעין תת-ניצב חיים איפרגן. כמו כן, בוועדה יקחו חלק גם ראש זרוע חשיפה ביחידה הארצית לחקירות בינלאומיות ניצב-משנה קובי זריהן, ראש מחלקת מבצעים במשמר הגבול ניצב-משנה אמיר כהן והמשנה ליועץ המשפטי למשטרה ניצב-משנה אליעזר כהנא. כעת תצטרך המשטרה לאתר קצינה, שתכהן במקום סגן-ניצב אנה בן מרדכי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ